1 gönül ödü, 141 yaşama hastanelik oldu! Mikrop belirleme edilen dere suyunun kullanımı yasaklandı

Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın son haset itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 gönül öldü, 141 güç de hastanelerde tedavi altına makbuz. kanlı ishal ve gaseyan şikayeti kıpırdak vatandaşların ayrımsız kısmı şehir dışındaki hastanelerde otama altına alındı. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin peşi sıra taburcu edildi.

“MİKROBİYOLOJİK KİRLENME TESPİT EDİLDİ”

Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Yuva köyü ile ait eskimemiş kararlar aldı. Alınan kararlara göre, Fehamet Akarsu İşleri 5’inci Bölge Müdürlüğü yoluyla Çaydurt deresinden alınan göstermelik sonuçlarında standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme belirleme edilmesi üstüne, dere suyunun özellikle sulama ve istimal kalkmak amacıyla gelişigüzel türlü kullanımı ikinci tıpkısı karara kadar kısıtlandı.

“KÖYDEKİ TESİSLERE AİT SONDAJLAR DENETLENECEK”

Ayrıca, karye ortamında mevcut ve vatandaşlara ait olan, mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen istikşaf kuyularının dahi her türlü kullanımı ikinci aynı karara kadar kısıtlandı. Toplantıda, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’ndeki işletme ve tesislere ilgilendiren araştırı kuyularının ilgili kurumlarca denetlenmesi, kirlilik belirleme edilenlerle ait yerine yasal işlemlerin yapılması kararlaştırıldı. Bu kararların uygulanmasında boşlama ve kusuru görülenlere veya kararlara tehalüf edenlere Genel Hijyen Kanunu gereği yönetsel ukubet kesileceği kaydedildi.Share: