10 yaşındaki çocuk internette izlediği videoteyp ile ailesinin hayatını değiştirdi

İzmir’bile hayvancılık yaparak geçimini sağlayıcı Kavak ailesinin hayatını 10 yaşındaki kızları değiştirdi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinden ailecek hayvancılık fail Kavak ailesinin 10 yaşındaki kızları Sümeyra, internette gezerken, çabucak haddinden fazla heyecanlandığı aynı videoya balya geldi. Çocukluğunda beri hayvanların süresince büyüyen ve ailesi kabil üretime ilgisi olan 10 yaşındaki beribenzer Sümeyra, internette denk geldiği maralfalfa bitkisinin videolarını izleyince, “Bizim çiftliğimize bu lazım” dedi ve ailesini harekete geçirdi. Sümeyra’nın fikrinin üzerine maralfalfa üretimine başlayan Kavak ailesi, 1 yılın böylece aldıkları sonuca inanamadı.

Maralfalfa yem bitkisinin ilk dikimini ilkbaharda gerçekleştiren Kavak ailesi, evvel seferde 1 dönümde 70 titrem hasat yaparak adeta bire bir rekor kırdı. Benzeri zamanda kimyasal basma ya da merhem kullanımı gerektirmeyen ve sulamada bile artırım sağlayan anif yem bitkisinin üretimine başlamaktan mutlu olduklarını dile getiren ekinci Yüksek Kavak, “Kızım bana maralfalfa ile ait videoları izlettiğinde öncelerde biraz kararsız kalmıştım ama sonraları ferah bire bir araştırı yapıp, dikmeye karar verdim. April ayında diktik, bugün geçmiş hasadımızı yaptık ve çok memnunuz” dedi.

Kavak ailesinin 10 yaşındaki kızları Sümeyra ise hayvanları çokça sevdiğini söyleyerek, “Ben hayvanların sağlığı ve katkısı için bu bitkiyi diktirdim babama, haddinden fazla memnunum. Zooloji maralfalfayı çokça güzelce yiyorlar. Benim düşüncem hayvanlar seçkin ant maralfalfa yemeli” diye konuştu.

Çiftçi ve çevre dostu

Türkiye’dahi efsanevi yemi konusunda 30 yılı fazla çalışmalar özne ve Irak Asya’de ‘dev kral otu’ adına bilinen maralfalfayı ülkeye getiren Turhan Kendirli birlikte dikici ve mekân dostu olan ant sezme hikayesini ve özge yemleme bitkilerinden farkını, “Filipinler ve Endonezya seyahatinde hakeza devasa tıpkısı nebat ile karşılaştım. Hayvan yemi olarak kullandıklarını gördüm ve üstünde çalışarak, ülkemize getirmeye karar verdim. Uzak Asya’de ıslahtan geçmiş tor berhava ‘dev kral otu’ olarak da bildik bitkinin, selen insanları marifetiyle ayrımsız birçok posta düzeltme edilerek ortaya çıkardıkları maralfalfanın ülkemize akla yatkın olduğunu gözlemledim. Maralfalfa, Anadolu’nun bilcümle coğrafyasında yetişebilir. İç Anadolu’birlikte yaz aylarında, hamam olduğu zamanda tek hasatlık vürut cins. Ege’ye yaklaştığımızda hasat sayısı ikiye çıkabilir. Çekicilik sıcaklığına bakarak Ödemiş, Adana, Tire ve Antalya gibi bölgelerde 3 ve üst hasat yapılabilir. İlk hasatta 70-80 titrem olmakla beraber, ikinci hasatta 100 ve üst silaj temini yapılabilir. Türkiye’nin bir nice bölgesinde 2 yıldır kullanılan bu yemleme bitkisinden yetiştirici de az çok kıvançlı. Zaman ise burada ilk kez bu kadar şişman ayrımsız arazide dikim gerçekleştirildi. İlk misil bin metrekarelik ayrımsız silaj hasadı yapıldı ve bu bin metrekarelik silaj, ilk hasat olmasına karşın 70 ton bandında iz verdi. Bu hem çevre hem da çiftçimiz için haddinden fazla avantajlı tıpkısı avantaj” diyerek anlattı.

Maralfalfa anif hayvan ağızotu bitkisinin, diğer ağızotu bitkilerinden ayrılan özelliklerini da anlatan Kendirli, “Bu bitkimiz, 20’dahi 1 oranında toprağı size armağan şayan. Çiftçilerimiz, eksantrik ürünlerde 20 bin metrekareden alacağı sonucu, bu üründe bin metrekareden alabilir. Bu üstelik namına 17 dönümü yardım değer. Ayrımsız zamanda doğada suyu tüketmeye ve ilaçlı gübrelerle toprakları yok etmeye üstelik engel oluyor. Saf şartlarda, efsanevi gübresiyle yetişen bir nebat. Enerjisi 3 bin 700, protein değeri 18 olan aynı bitki. Özlük başına rastgele fabrika yemi kullanmadan bire bir hayvancının yemleme tedariğini sağlayabilen avantajlı bir yayın” dedi. – İZMİR

Share: