16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın düşkünlük edilenleri Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve hareket yeri başvurularına ilgilendiren merak edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilgilendiren düşkünlük edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Istifham: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını fora etmek, ülkemizi henüz ileriye sarmak, gençlerimize çok daha iyice yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya bile devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla gelişigüzel tedarik zincirindeki bozulmalar, toptan tecim fiyatlarındaki belirsizlikle kalan maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları de birlikte getirdi. Bakanlık yerine, TOKİ tarafından “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Istifham: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine birçok başvuru oldu?

“İlk Evim” toplumsal konut projesi kapsamında e-Cesamet ile Ziraat Bankası ve Halk Bank üzerinden 10 Teşrinievvel 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, gerekli evrakı beyan eden 4,5 milyon vatandaşımızın de müracaat süreçleri tamamlandı. Referans süreci 31 Teşrinievvel’dahi tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ilk Teşrin tarihi bakımından başvurular başladı, 7 Son Teşrin tarihinde sona erecek.

Istifham: Bölük gayeli yer sayısı ne kadar olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin olarak planlanan bölük amaçlı arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde basamak arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene aralık kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahibi galiba olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içerisinde üstelik etaplar halinde bütün arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Istifham: Basamak arsalarının illere göre dağılımı lacerem olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız hane arsalarının dağılımları belirlendi. Buna göre, arsaların yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon ev gayeli arsamızın bazı illerdeki dağılımı ise şöyle: “Göz gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’birlikte, 25 bini İzmir’üstelik, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’üstelik, 25 bini Kayseri’üstelik, 30 bini Diyarbakır’birlikte, 28 bini Eskişehir’dahi, 26 bini 700 Van’birlikte, 23 bini Antalya’dahi.”

Istifham: Toplumsal bölük başvurusu eden vatandaşlar bölük arsasına üstelik başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem de basamak amaçlı arsaya referans yapabilir. Herhangi Bir ikisinin bile kurasına katılabilir. Eğer ikisi şırakkadak çıkarsa birini tercih edebilecek.

“Gerekli destekleri ayrıcasız herhangi bir vatandaşımıza sunacağız”

Istifham: Basamak arsası alan vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk defa vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, eş yapmaya amade arsa alternatifiyle düşük dirimsel grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde öz evlerini etme imkanı sağlanacak. Bu arsaları, etraf fiyatlarının haddinden fazla altında bire bir bedelle ve faizsiz tıpkı şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı düzlük vatandaşımız, burada belirlenen projeye makul şekilde ve belirlenen süre süresince kendi evini yapabilecek. Vacip beceri ve hukuki destekleri, Nezaret namına, TOKİ yerine istisnasız seçme vatandaşımıza sunacağız. Evin nesir sürecinde adalet sahiplerine mimarlık ve mühendislik desteği da verilecek. Antrparantez, esasen yanında parsellerde türe sahiplerinin ekseriyet sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda dahi gelişigüzel tip proje desteğini verecek. Hoppadak arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma amade ağıl getirip adalet sahibi vatandaşlarımızın sahne ettikleri evi yapabilmeleri namına vacip maharet bindi da sağlanıyor.

Istifham: Beraberinde ve özgür hane arsalarının detayları nelerdir?

Ad Çekme ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan yeryüzü aşkın brüt 150 metrekare ev yapmaya elverişli mutlak parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yan yana parseller bulunuyor. Beraberinde parsellerde türe sahipleri çokluk sağlar ve inşa üzerine müzaheret temenni ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar dayanak fazlalık 4 zalimce, 5 imansız geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilir. Bu sene açıklık kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi muhtemelen olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içerisinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Basamak arsalarında ödemeler ne olacak?

Mutlak parseller, 192 bin 500 liradan başlayan mecmu eşit ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan hep bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle tekrar 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkı şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Basamak arsası kayran hangi zaman sülale yaptırabilecek?

Tahsis edilen bağımsız milletvekili arsalar üzerine arsa tahsis tarihinden itibaren önceki sene içerisinde (altyapısı bitmiş ise) basamak inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek olacak. Yanında parseller üzere ad çekme çekimi yapıldıktan sonraları tapu senedinin tarihinden itibaren genişlik geç bir yıl ortamında (altyapısı evet ise) konutunu yapmaya başlamaları ve bayındırlık planı koşullarına bakarak bilcümle bloklar için dayanaklık etmek intaç aya zemin seviyesini sunu geç 2 yıl ortamında bitirmeleri şart olacak.

“2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde bilcümle kuraların çekilmesi planlanıyor”

Soru: Kuralar hangi devir çekilecek?

2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde konut ve arsalar amacıyla kül kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Soru: Göz arsasına kimler müracaat yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı atılmak, 18 yaşını doldurmuş atılmak, uray sınırları ortamında kalmak yahut o kaymakamlık nüfusuna kayıtlı koyulmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Format ilçelerden herhangi birisinde ise Minval ilçelerden rastgele birisi sınırı içre eğleşmek veya kaymakamlık nüfusuna mukayyet görünmek. Diğer belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde yaşamak yahut ilçe nüfusuna kayıtlı tutmak) müracaat saksı tarihi olan 10 Ilk Teşrin 2022 tarihinden evvel projenin bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde yaşamak veya aşağıda belirtildiği kadar ilgilendiren nüfusa kayıtlı tutmak.

Soru: 50 bin aksiyon yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde yer takanak. Proje kapsamında 50 bin hareket yeri üzere ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yeni aksiyon yeri yapılacak. Tezyifkâr ve ılımlı ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin aksiyon yerinin ödemesi nasıl olacak?

50 bin hareket yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve zihayat girişimcilere sunuyoruz. Bu hareket yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban yardım sunacak. 100 bine andıran ek istihdam sağlayacak. Böylelikle ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına hatırı sayılır katkı sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan süfli işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine büyüklüğünde onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu endüstri/aksiyon yeri alanlarımızla gerçekten işletmeciye destek olacağız. Özlük işini kurmak talip tüvana kardeşlerimizi dükkan ve yazıhane sahibi yaparak onların geleceğine yardım sunmayı hedefliyoruz.

Soru: İş yeri referans şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı atılmak, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı atılmak yahut o yer sınırlarında faaliyette bulunuyor tutmak, referans tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş görünmek, Teknik Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Basar Taşıt Belgesi, Vergi Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dayalı belgelerden birine iyesi olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından kıtipiyoz çocukları mülkiyetinde hareket yeri olmaması.

Soru: Sosyal göz kampanyasının konut satışı ve icar fiyatlarına etkisi ne olacak?

2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz sosyal ev sayısını 2 milyona, özge projelerle gelişigüzel devlet olarak ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Kısaca 900 bilyon liralık yatırım değeri olan proje gayrı sektörlerimizi bile etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe misil açacak. Böylesine devasa aynı yatırım ülkenin tamamında ev ve icar fiyatlarını düşüreceği kadar, vatandaşlarımızın konuta erişimini üstelik kolaylaştıracak. Bu kampanya hür teşebbüs yatırımlarında misil açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki basamak sahipliği oranını henüz dahi artıracaktır.

Soru: Içtimai konutların geçmiş temelleri hangi ahit, nerelerde atılacak?

Içtimai konutlarımızın önce temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’birlikte, Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak doğmak amacıyla 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: