160 mektepli Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerinde yetişek görüyor

Siirt’te Toyluk ve Spor Bakanlığı, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı gelişim birliğiyle yürütülen Deneyap Türkiye Uygulayım Bilimi Atölyelerinde 160 öğrenciye yetişek veriliyor.

Siirt Gençlik Merkezi’nde kurulan Deneyap Atölyelerinde e-imtihan ve uygulama sınavlarında başarılı olan öğrenciler, robotik ve kodlama, dizayn ve üretim, gelecek robotik, siber düzenlilik, hareketli uygulama, enerji teknolojileri ve havacılık ile gök teknolojileri kabilinden alanlarda işlik çalışmalarına katılıyor.

Siirt Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri Koordinatörü Mehmet Anlaklı Tokgöz, AA muhabirine, atölyelerinin seçme soy imkana topluluk olduğunu söyledi.

Eğitimlere katılan öğrencilerin iki aşamadan geçtiğini ifade eden Tokgöz, “Öğrencilerimiz 3 yıl sürecek atölye eğitimlerinde bir nice alanda eğitim bilimi takanak. Bunların geçmiş iki yılı teorik ve uygulama eğitimleri, son yılı proje bazlı olacak. Dallar burada aldıkları eğitim sonucunda her biri uygulayım bilimi üretebilir vaziyete ati. Ülkemizin teknoloji üretimine öncü kuvvetler arasında olacaklar.” diyerek konuştu.

Öğrencilerin heyecanla eğitimlere katıldığını dile getiren Tokgöz, eğitimlere yıpranmamış başladıklarını aktardı.

Tasarım ve üretim atölyeleri eğitmeni Elif Öpke, şu anda dizayn alanında verdikleri eğitimlere robotik ve kodlamayla devam edeceklerini söyledi.

“beher sınıfımızda en birkaç 20 kişi tutmak için ortaokul ve lise düzeyinde eğitimler veriyoruz. Şu zaman öğrencilerimizin aletlere yatkınlıklarını ölçüyoruz, doğurucu düşüncelere sahip olmalarına havari oluyoruz.” diyen Öpke, eğitimlerin okkalı geçtiğini anlattı.

Öğrenciler heyecanlı

Öğrencilerden Devrim Kul, yapılan sınavla eğitimlere katılmaya hak kazanmanın kurum donör olduğunu belirtti.

Atölyeleri önceki gördüğünde haddinden fazla heyecanlandığını nâkil Kul, “Teknolojiye merakım var, hayalimi akdetmek üzere atölyeye geldim. Tasarımla başladık, heykelcik yapacağız. İnsanlara koruyucu olacak ayrımsız şeyler ayırmak istiyorum.” diyerek konuştu.

İrem Ruz, ilk kez böyle aynı atölye gördüğünü belirterek, atölyede iyice projeler yaptıklarını, öğretmenlerinin çokça iyice ve faydalı eğitimler verdiğini aktardı.

Şeyda Gökmen bile akranlarıyla katıldıkları eğitimlerin mübarek ve ahenkli geçtiğini kaydetti.

Share: