17 yaşındaki sportmen fay burnuyla dünya şampiyonu oldu

– 17 yaşındaki sporcu kırık burnuyla dünya şampiyonu oldu

Kırık burnunu hakemlerden gizleyerek pik çıktı, acun şampiyonu olmayı başardı

Baba mahdum kick boksçular madalyaya doymuyor

İSTANBUL – Baba oğul kick boks fail 43 yaşındaki Yunus Karaman ve 17 yaşındaki oğlu Okan Buğur Karaman, alay malay alıştırma yaparak madalyaya doymuyor. İtalya’de düzenlenen dünya şampiyonasında fay burnuyla kızıl madalya almayı başaran Okan Buğur Karaman, “Idman sırasında yanlışlıkla arkadaşımın saf burnuma geldi ve kırıldı. Acun şampiyonasına 20-25 ahit kalmıştı, bana 6 kamer süre verdiler ve bu süreçte idman yapamayacağımı söylediler. Hakemlerden gizleyerek maça çıktım, şampiyon oldum, şu zaman iyiyim ve çok mutluyum” dedi.

Güngören’dahi zihayat 43 yaşındaki Yunus Karaman, tafsilatlı müddet kick boks ile ilgilendi. Tıpkısı süre sonradan muhtelif nedenlerde sporu bırakmak zorunda küsurat Karaman’ın acun şampiyonluğu hayali noksan kaldı. Yıllar süresince oğlunu spora yönlendiren Karaman, oğluyla birlikte spora de baştan başladı. Lise akıbet dershane öğrencisi olan 17 yaşındaki oğlu Okan Buğur Karaman ile antrenmanlarını sürdüren ata, şampiyonalara katıldı. Birbirlerini hem işveren hem destekleyen ikilinin başarıları dahi ardı ardına geldi. Okan Buğra, Türkiye şampiyonlukları elde ederken ağababa mahdum benzeri turnuvada müşterek ringlerde savaş verdi. Okan Buğur, Antalya’bile düzenlenen Avrupa Kupası’nda 2’ncilik, bu sene Özbekistan’dahi yapılan uluslararası turnuvada ise birincilik elde etti. Alay Malay katıldıkları 2021 yılındaki Antalya’birlikte düzenlenen Türkiye Kilitsiz Küreksiz Kick Boks Avrupa Kupası’nda ağababa 3’üncülük, oğlu 2’ncilik kazanırken bu sene gerçekleştirilen 7. Uluslararası Kick Yumruk Oyunu Dünya Kupası’nda ata Yunus Karaman 3’üncü olmayı başardı.

Kırık burnuyla dünya şampiyonu oldu

İtalya’daki Acun Çoluk Çocuk Kick Boks Şampiyonası’na kısaca 20 devir kala yaptığı antrenmanda arkadaşının ayağının burnuna gelmesiyle zinde sportmen günah yaşadı. Birden antrenörüyle alay malay hastaneye revan sporcunun edinilen bilgiye göre burnunun kırıldığı anlaşıldı, doktoru 6 kamer boyunca antrenmanlara katılmasını yasakladı. Şişman şok ve üzüntü işlek gailesiz sporcu, şampiyonadan vazgeçmeyerek için devam etti. Antrenörünün üstelik desteğiyle ara sıra acılar içinde şampiyonaya hazırlanan sporcu, çeyrek final ve yarı finalde burnuna çarpış almamak üzere tehlikeli çaba sarfiyat etti. Burnunun durumunu hakemlerden gizleyerek maçlara çıktığını anlatan sportmen, bitiş maçına çıkmaya adalet kazandı. Çabalarının sonucunda bökelik ipini göğüsleyen zinde sporcu, İtalya’üstelik 30 Ilkgüz-8 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenlenen şampiyonada 54 kilo Full Contact’ta kızıl madalya almayı başardı. Cet oğul ve antrenörleri Kick Boks Milli Topluluk Başantrenörü Cemal Daştan ile turnuva sürecini anlattı.

“Hakemlerden gizleyerek maça çıktım ve böke oldum”

10 yaşında spora başladığını ve dünya şampiyonluğu sürecinde yaşadığı sakatlığı anlatan 17 yaşındaki Okan Buğur Karaman, “Babamın vesilesiyle başladım. Üst yetişek öğretmenliği okumak istiyorum. 2022 yılında ev ayında Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon oldum. Final fobim vardı, onu yendim ve bir numara oldum. Sonraları ardı ardına bökelik geldi. Kocaeli’nde da şampiyon olduktan sonraları acun şampiyonasına gittim. Yarı finaldeki rakibim Ukraynalıydı ve sabık senenin Avrupa şampiyonuydu, baskı tıpkısı maç olacağını düşünüyordum. Türk bayrağını öz kategorimde yeryüzü yukarıya yükselttim. Idman sırasında bilmeyerek arkadaşımın sıra burnuma geldi ve kırıldı buradan acilen hastaneye gittik. Haddinden Fazla zor bire bir süreçti benim için hem psikolojik hem antrenmanların okkalı geçmesi açısından. İlk maçımda burnuma darbe ati diye niteleyerek tezyifkâr çok korkuyordum. Fakat kendimi burnuma odaklarsam maçı alamayacağımı düşündüğüm üzere imdi kızdırma ve azimle maçları aldım. Maça 20-25 çağ kalmıştı ve burnum kırıldı bana 6 kamer süre verdiler ve bu süreçte idman yapamayacağımı söylediler. Ama 20 bölüm bilahare maçım olduğu ve 1 yıl süresince say verdiğim, yoz girmeyi haddinden fazla istediğim ayrımsız şampiyona olduğu amacıyla bunu ayn ardı ederek, hakemlerden gizleyerek pik çıktım ve şampiyon oldum. Burnumun kırık olmasıyla beraber gene turnuvaya katılmam benim üzere print oldu, dünya şampiyonu oldum. Gelişigüzel zaman evde gördüğüm bire bir adamı maç atmosferinde gördüğü devir adam kendini az buçuk elan bayındır ve zat evinde kabil hissediyor. Zira 7 sene yaptığım spor süresince herif babasını görünce rahatlıyor. Babamın ben birlikte sunu çokça şikayet ettiği madde; dövüşürken ayaklarımın çok meydanda olması, bu konuda beni çok uyarıyor. Evde haddinden fazla antrenmanlarımız olmuyor ancak konuşmaya başladığımız antlaşma imdi kick yumruk oyunu ve spor mevzuları evde çok açılıyor” dedi.

“Sonsuz akşamları sabahlara kadar buz epilepsi dünya şampiyonasına gönderdik”

Dünya şampiyonluğu hayalini oğlunun gerçekleştirmesinden duyduğu mutluluğu anlatan 43 yaşındaki Yunus Karaman, “Benim çocukluk hayalimdi milli takıma geçmek, bunu çocuğumda yapabildiğim için çokça mutluyum. muttasıl sürekli onun peşindeyiz, sürekli bu arada çalışıyoruz. Beraber, bire bir yâren kadar yer azından sokaklardan uzak tutuyorum. Ego kendimden çokça o, maça çıktığında heyecanlanıyorum. Video üstelik çekemiyorum dokunaklı çokça titriyor ama kendim çokça rahat çıkıyorum. Üste aynı Avrupa Şampiyonası’nda alay malay iki ringde beraber çıkmıştık. Birbirimize göre karşılaşma yaptık, çok latif. Idman sırasında burnu kırıldığında hastaneye götürdük, doktor 6 kamer süresinde kaynaması gerektiğini söyledi. Biz bile bunu çıktı antrenman yaparak ve sürekli akşamları sabahlara kadar buz epilepsi az buçuk henüz ağrıyı bir iki seviyede sara acun şampiyonasına gönderdik. Bir Nice işlek rakibini yenerek acun şampiyonu oldu, aşağılık çokça hava duydum. Benim çocukluk hayalimi onunla devam etmek henüz domuzuna bir şeydi, daha mutlu oldum. Maçta tabi korktuk, burnuna gelirse henüz de kırıcı olabilirdi. Gine birlikte başardı, bayrağımızı yukarılara çıkarttı, haddinden fazla sevinçliyiz. O beni eleştiriyor, ego onu eleştiriyorum, yaşımdan belde az buçuk elan yavaş kalıyorum. Oğlumla munzam olduğum Dünya Kupası’nda 2022 yılında ben birlikte üçüncü olmuştum” ifadelerini kullandı.

“Maçını izleyemedim, böke olduğunu duyunca gözümden gözyaşı geldi”

Baba oğulun antrenörlüğünü yapan, nazik aynı azimle spor yaptıklarını anlatırken Okan Buğur’nın sakatlığına rağmen şampiyona devam etmesini değerlendiren Kick Yumruk Oyunu Milli Topluluk Başantrenörü Cemal Daştan, “Babası çok şişman destekçisi oldu, ilk günkü müsabakasından serencam müsabakasına büyüklüğünde bütün arkasındaydık. Kendisiyle kurum duyuyoruz, yumruk aynı proses geçirdi, hedef 2023. Ata 10 yaşında başladığında 17 yaşına kadar yenilgi almadı, bütün kulüpler arası müsabakalarda haddinden fazla nazik başarıları var. Bu oğlunu da tetikledi. Sonra oğlu geldi, detaylı tıpkısı süreçti. Antrenmanda burnu kırıldı, bunu fasletmek zorunda kaldık zira kasıt İstiklal Marşıydı garaz bayraktı, vatan, milletti. Onun için saklama gereği duyduk o şekilde acun şampiyonasına yolladık. Arkası Sıra oradaki İstanbul bölgesinden gelen hocalarımıza biz bu durumu anlattık. Okan’ın burnu kırık ona bakarak beceri, taktik olayını yönlendirin dedik ve çokça adamakıllı yönlendirdiler. Takatli 3 rakibimiz vardı, tehlikesiz olun, maçını izleyemedim başkaca raund araları gittim, geldim. Kızıma, oğluma sordum durumu, ayrımsız tık önde, aynı tık önde sonuç raund karşılaşma münteha. Geldim çocuğa ne oldu dedim ‘böke oldu’ dedi o zaman hakeza dram ayağım boşaldı, gözümden yaş geldi” diye konuştu.

Share: