23 yıl geçti ama acılar hala taze

16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan tün meydana mevrut 7.4 büyüklüğündeki nazik depremin acıları unutulmadı. Geceleyin yarısı yaşanan ve 45 saniye süren Marmara Depremi; Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce’bile yıkıma hastalık oldu. Depremde ölen ve yaralananların beraberinde 5 bin 840 gönül da kayboldu.

17 AĞUSTOS DEPREMİ İLE NELER YAŞANDI?

Resmi rakamlara göre depremde 18 bin 373 hayat hayatını kaybetti, 48 bin 901 dirilik üstelik yaralandı. 5 bin 840 emanet bile kayboldu. Tekrar resmi rakamlara bakarak Avcılar’dahi 976 gönül yaşamını yitirdi. İlçede aradan güzeşte 23 yıla karşın itidalli riskli adına gösteren 354 bina, hasar durumunu ve umulur depremde yıkılma ihtimalini koruyor.

TÜRKİYE TARİHİNİN İKİNCİ SUNMA ŞIŞMAN DEPREMİ

23 yıl önce 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan şeb, saat 03:02’dahi meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki zelzele, Türkiye tarihinin yer balaban ikinci depremi kendisine kayıtlara geçti. Şimal Anadolu Fay Hattı’nın kırılmasıyla meydana mevrut deprem; İstanbul, Bolu, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’de nazik birey ve para kaybına illet oldu. Yer Sarsıntısı sonrası Biçim D Veri ekibi helikopterle İstanbul’un Avcılar ilçesinin üzerinde uçtu, yıkımın boyutunu gözler önüne serdi.

FOTOĞRAF: AA

PEŞ PEŞE TELSİZ ANONSLARI

Yer Sarsıntısı gecesi Kocaeli Güvenlik Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı konuşmalar felaketin boyutunu gözler önüne seriyor. İl genelinin serian süratle temas mahallesinden sesli duyuru eden ekipler yıkılan binaların olduğunu ‘155 Fen Merkezi’ne bildiriyor.

Ekipler yıkılan binaların olduğunu sesli duyuru ederken, altında kalanların olduğunu ve çığlıkların geldiğini de rapor ediyor. Dönemin Kocaeli Valisi Memduh Oğuz ayrımsız süre sonra telsiz konuşmalarına girerek emniyet müdürlüğünün durumunu soruyor. Ekipler ise binada pespaye hasarın olduğunu, kendilerinin dışarıda bulunduğunu anlatım ediyor.

Yer Sarsıntısı gecesi polis güçleri telsizlerinde yaşanan diyaloglar şöyle:

– Eşkal hareket oluyor

– Anlaşıldı tetik olun

– Şekil sakin olsun. İlçeler karışma, seçkin hasar, zayi var mı belirleme ettirelim

– Burada ışıklar gitti

– Tarz 60 Evler’dahi somurtkan sarsıntı oldu

– Anlaşıldı. Doğrudur tetik olun

– Adliye lojmanlarının günindi tarafında çatı dolu yıkıldı

– Karakolun taraf tarafında 4 bükülmüş bina kırcı yıkıldı

– Şekil itfaiyeye hikmet verelim, faaliyete geçsinler. Parçalanmamış görevlilerimizi göreve çağırın

– Benzinliğin bahçesindeki 4-5 eğik bina ağız ağıza çöktü
– Terminal yanındaki bina ağız ağıza çöktü. 5-10 gönül altında kaldı, inlemeler var. Tığ arkalama ediyoruz amma tamamen enkazın altındalar

– İGSAŞ sitelerinde 5 kıvrım bina önümde çökük duruyor

– Merkez terminalde elektrikler tortu, kısmen yıkıklar kâin, tığ dışarıdayız

– NATO ve Denizciler Caddesi’nde kâh binalarda batma var

– Anlaşıldı kayırıcı tarafta yapı çöktü. Lojmanların oraya cankurtaran gelsin. Burada yaralılar var

– Vali Memduh Oğuz: Müdürlük binasının durumu nedir

– Epey çapta hasarlar mevcut. Hepimiz binayı boşalttık, itimat müdürlüğümüzde her birey kaybı yok sayın valim

– Terminalin kayırıcı tarafında kadın sıkışmış arkalama istiyor

– Forma yeniden hareket oluyor

FOTO: AA

200 BİN KİŞİ EVSİZ KALDI

Kısaca 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 ev ve 10 bin 901 gelişim yerinin yıkıldığı depremden 16 milyona mümasil hayat değişik düzeylerde etkilendi, 285 bin 211 bölük ve 42 bin 902 iş yerinde hasar belirleme edildi.

IŞIK: AA

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATTI

Depremde İstanbul’üstelik 454 hayat yaşamını yitirirken Yalova, Düzce ve Azmak’kap kentteki hastanelere getirilen yaralılardan hayatını kaybedenlerle bu nüsha 981’e bundan sonra.

İstanbul’de 1880 kişinin yaralandığı depremde 41 bine andıran ev ve iş yerinde hasar oluştu, 18 bin 162 konut orta ve kırıcı şiddetteki hasar yüzünden oturulamaz hale geldi.

Kentte antrparantez 3 bin 171 okuldan 820’si hasar gördü. Bunların 118’i orta, 13’ü pahal hasarlı adına belirlendi. İstanbul’daki 10 bine andıran amme binasının 1137’sinde birkaç, 387’sinde ölçülü, 37’sinde ise dokunaklı hasar oluştu.

FOTO: AA

İstanbul’de depremden en çok engel gören kayran Avcılar oldu. İlçede 270 hayat hayatını kaybederken yüzlerce gönül da yaralandı. 1823 basamak ve 326 aksiyon yerinin yıkıldığı ya birlikte ağırbaşlı hasar gördüğü ilçede, 5 bin 106 hane ve 872 hisse senedi yerinde mutedil hasar, 3 bin 685 bölük ve 461 gelişim yerinde belli belirsiz hasar meydana geldi.

Bakanlıklar ile TOKİ ve başka kurumların aksiyon birliğinde yapılan kentsel tahavvül çalışmalarıyla depremin yaraları büyük oranda sarıldı. TOKİ, uray ve özel sektör aracılığıyla yıkımın yaşandığı kentlerde, zelzele yönetmeliğine uygun binlerce kullanılmamış ev mensur edildi.

Ilkin okullar ve hastaneler kadar amme binaları almak üzere belli belirsiz hasarlı binalar depreme cebin güçlendirildi.

IŞIK: AA

KOCAELİ’DA DEPREMİN İZLERİ SİLİNDİ

Binlerce insanın yaşamını yitirdiği, eş ve hareket yerinin yıkıldığı Kocaeli’da, depremin peşi sıra facianın incitici izleri ortadan kaldırıldı. Depremde sunu yoğun yıkımın yaşandığı şehirde zelzele yönetmeliğine akla yatkın binlerce hane mensur edildi.

Kentsel transformasyon çalışmaları kapsamında Taşmak, Koy ve İzmit başta oluşmak amacıyla bir nice ilçede bakir projeler hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda bina stoku açısından arz riskli bölgelerden biri olan Cedit Mahallesi’nde başlatılan “Durumunda Kentsel Tahavvül Projesi” ile 1105 adalet sahibinin evleri baştan yapılacak.

FOTO: AA

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesince finanse edilen projede, 494 binada oturan türe sahiplerinin boşaltma edilmesiyle yadımlama çalışmaları yapıldı.

Afet ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü hareket birliğinde hazırlanan “Kocaeli İli Kıyamet Zararlarının Azaltılmasında Çokbilmiş Şehir Uygulaması Projesi” kapsamında “müstacel müdahale” ve “er uyarı” sistemi kurulması amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Yine şehrin farklı noktalarına kurulan 41 sarsıntı taşıt istasyonundan elde edilen verilerle deprem haritaları ve master planlar hazırlanıyor, riskli alanlar izleniyor.

FOTOĞRAF: AA

SAKARYA’ÜSTELIK YATAY KENTLEŞME

Depremin en çok etkilediği ikinci iklim olan Sakarya dahi kentsel tahavvül ve özge çalışmalarla depremin izlerini sildi.

Kıran sonrası başlatılan çalışmalarla 15 Temmuz Camili, Korucuk ve Karaman mahallelerinde Valilik ve özge resmi kurumların da içerisinde bulunduğu “yeni yerleşim bölgesi” oluşturuldu.

TOKİ tarafından yer sarsıntısı yönetmeliğine makul konutlar düz yazı edilirken Büyükşehir Belediyesi dahi Yenikent Otopark, Yenikent Kültür Merkezi ve Korucuk Otopark kabil sosyal donatı alanlarını kente kazandırdı.

IŞIK:AA

Sakarya’üstelik olasılı depremleri sunma bir iki kayıpla atlatabilmek üzere “yatay kentleşme modeli” kararlılıkla uygulanmaya bitmeme ediliyor. Kabil sayesinde çokça eğik binalara cevaz verilmezken kent sakinleri sarsıntı yönetmeliğine makul konutlarda güvenle yaşamlarını sürdürüyor.

Uran ve ekincilik alanındaki yatırımlarıyla adından bayram ettiren Sakarya, kentsel dönüşümde dahi Türkiye’ye benzer oluyor. Bu kapsamda Erenler ilçesine sadık Yenimahalle ve Küpçüler mahallelerinde 666 dönüm alanda 9 etaptan oluşan “Erenler Belediyesi Kentsel Inkılap Projesi” hayata geçirildi.

Yıkılanların adına yapılan konutlar hak sahiplerine verilirken belediye bütçesiyle girişim kadem gerçekleşen projede çalışmalar devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, muhtemel afetlere tedarikli olunması amacıyla kente Afet Eş Güdüm Merkezi (AKOM) da kazandırdı. AKOM, olası afet yerinde kriz merkezi kendisine bakım sunacak. AA

Share: