3 titrem bisküviden yapılan dünyanın yer iri buğday başağı mozaiği tamamlanmak amacıyla

3 ton bisküviden yapılan dünyanın arz nazik buğday başağı mozaiği bitirilmek amacıyla

Karaman’da 800 metre rubai kadar mozaik kendisine bisküviden yapılan buğday başağı amacıyla 3 titrem bisküvi kullanıldı

KARAMAN – Karaman Lansman ve Turizm Derneği (KARTAP), marifetiyle 3 tona andıran bisküvi kullanılarak yapılan dünyanın yeryüzü şişman buğday başağı mozaiği finiş aşamasına geldi.

Dernek Umumi Heyet Başkanı Irade Arınmış, gazetecilere, çokça yavaş tıpkısı 10 dolaşma geçirdiklerini söyledi. Dünyanın en şişman mozaik bisküvisini 20 kişilik tıpkı ekiple bitirmek için olduklarını dile getiren Arınmış, 10 Teşrinisani tarihinde açılışını gerçekleştireceklerini belirtti. Mozaik bisküvisinin tamamlanmasının peşi sıra vatandaşların ziyaretine 2 gün ayan kalacağını rapor eden Arınmış, “Hafta sonu temizleme çalışması yapacağız. Küşat yapılıp işlemler tamamlandıktan sonradan bisküvilerin tasfiye çalışmasını yapacağız. Bu bisküviler etkinlik bittikten bilahare yem katkı maddesi namına ağızotu sanayilerine vereceğiz” dedi.

“Açılışın peşi sıra tescil edilecek”

Dünyanın genişlik balaban mozaik bisküvisinin 300 bin sayı bisküviden oluşacağını tabir eden Arınmış, “3 titrem bisküvi kullanılıyor. Bundan esbak rekor Japonya’ya ilişik. Japonya 300 metre rubai alanda bu çalışmayı yapmış. Tığ bunu 800 metre dördül alanda yapıyoruz. Kısaca 3 kaskatı kadar aynı bizim avantajımız var. Bu rekor bu güne kadar tek şekilde yanına de yaklaşılmamış. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonuna tescil ettireceğiz. 10 Kasım’da bunu onaylayacaklar ve tescil belgesini bizlere teyit edecekler” diyerek konuştu.

Share: