30 Ağustos Utku Bayramı’na makul

Edirne Şehremini Recep Gürkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla tebrik kartı mesajı yayımladı.

Gürkan, mesajında Türk milletinin, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü sonsuza büyüklüğünde yaşatmaya bitmeme edeceğini belirtti.

30 Ağustos’un, Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bir ulusu küllerinden baştan var ettiği, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun temellerinin atıldığı koskocaman bire bir ahit olduğunu anlatım fail Gürkan, şunları kaydetti:

“Milletimizin edebi Başkomutanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü sonsuza kadar ama sonsuza kadar baştan sona ve tamamıyla yaşatmaya devam edeceğiz. Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Edirne’den Ardahan’a bu milletin bütün fertlerinin Cumhuriyet sevgisi, ev sevgisi ve Mustafa Eksiksizlik Atatürk sevgisi vardır. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ilkeleri bu millete değme ahit ışık tutmuştur, çıktı da tutmaya devam edecektir.

İşte bu kutlu zaferin bugün 100. yılını kutlamaktan haysiyet ve çalım duyuyoruz. Zaman aynı nöbet henüz bayram veriyoruz ki bütün imkansızlıklara, yokluklara, çekilen açılara rağmen bin bir güçlükle kurulan Cumhuriyet Altını’imize cemaat çıkmaya, Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün izinde ülkemizi ileriye germek amacıyla var gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bağımsızlık uğruna canlarını feda eden cümle şehitlerimizi saygı, gönül borcu ve rahmetle anıyorum.”

– SELIM Tümen İl Başkanı İba’nın mesajı

AK Parti Edirne İl Başkanı Sarih İba, 30 Ağustos zaferinin 100’üncü sene dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

İba, 30 Ağustos zaferinin sene dönümünü nazik ayrımsız alım ve mutlulukla kutladıklarını belirtti.

Dumlupınar’dahi düşmanı yenen Gazi Mustafa Kemal komutasındaki alp ordunun, zaman yaşadıkları öz saygı ve gururun yegane kaynağı olduğunu bildiren İba, Kurtuluş Savaşı’nın başarı noktası olan, bağlantı ve tesanüt içinde gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos zaferinin, Türk milletinin fedakarlığının, kararlılığının ve yurt sevgisinin büyük ve manalı bir göstergesi olduğunu rapor etti.

30 Ağustos zaferinin Türk milletinin azim ve iradesinin, gücünün ortaya koyulması itibarıyla nazik ehemmiyet yer ettiğini belirten İba, “Bu koskocaman zaferimiz, ermiş milletimizin çekinti etmeksizin reddettiği, gücünü sınayanlara mukteza cevabı verdiği mefret dönüm noktalarından biridir. Bize sakıt dahi üzücü odaklarına alın bu ermiş vatanı tarihimizden ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla sonuna büyüklüğünde korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin aynı ruh ve tıpkısı iradeyle yarınlara sakıncasız adımlarla yürüdüğünü vurgulayan İba, mesajında şunları kaydetti:

“Nazik atak zaferiyle ayrımsız alplık destanı yazılmıştır. Biz bile yürüttüğünüz mücadeleyle ahir nesillerin önünde çok henüz geniş, çokça elan görgülü ayrımsız anlayış açmanın gayreti içindeyiz. Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını miras yerine bırakmak üzere geceli gündüzlü çalışıyoruz. Şişman zaferden aldığımız ilham ve cesaretle Türkiye’yi henüz münevver tıpkısı geleceğe içki içmek üzere mücadelemizi sürdüreceğiz.

Türk Milletinin birçok fedakarlıklarla verdiği İstiklal mücadelesini bilcümle dünyaya haykırdığı ve sonucunu zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos tarihi; yiğit ordumuzun ve eren milletimizin eke tarihinde açtığı zer tıpkı sayfadır. Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu düşündürücü zaferin 100. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, zırh arkadaşlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan işleyen Muazzez şehitlerimizi, gazilerimizi yağmur, gocunmak ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Galebe Bayramımız mutlu olsun.”

-CHP İl Başkanı Pekcanlı’nın mesajı

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında tasa yayımladı.

Pekcanlı mesajında, 30 Ağustos zaferinin bağlantı, muadele ve tesanüt ruhuyla merkum iri ayrımsız uzunluk olduğunu belirtti.

Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 30 Ağustos 1922 haset zaferle sonuçlanan Büyük taarruzun, Türk milletini, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan altın tıpkısı sayfa olduğunu aktaran Pekcanlı, “30 Ağustos günü, ermiş milletimiz ‘Ya istiklal evet ölüm’ diye çıktığı yolda hedefine kazanmış, bu topraklarda hareketli insanların asla hava yaşamayacağını bilcümle dünyaya göstermiştir. Bu galibiyet ile halkımızın yaktığı, istiklal, hürriyet ve hak ışığı eksiksiz mazlum milletlerin birlikte esaret zincirlerini kırarak özgürlüğe kavuşmasına sabah yeli vermiştir. Bu his ve düşüncelerle özellikle Halas Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk kalkışmak üzere tamlık şehitlerimize rahmetle anıyor, vatanı amacıyla mücadele veren kahramanlara şükranlarımı sunuyor, halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

MHP İl Başkanı Tercan’ın mesajı

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, 30 Ağustos Galebe Bayramı zımnında kutlama mesajı yayımladı.

Tercan, mesajında 30 Ağustos zaferinin yeryüzü şişman alplık destanlarından biri olduğunu vurguladı.

Tarihi yevmiye politik ve ideolojik çekişmelerin aracı haline getirmeye etkin nifak çabalarına karşı birliği korumanın heybetli olduğunun altını çizen Tercan, şunları kaydetti:

“Balaban Galebe’in 100. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile muzaffer askerlerini ve bu yurt amacıyla fert veren, büyük bayrağı yere düşürmeyen eren şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyoruz. Mekanları behişt olsun, vazıh içre yatsınlar. Mustafa Eksiksizlik Atatürk demiş ki ‘Bu sahada akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçar şehit ruhları azamet ve cumhuriyetimizin tükenmez koruyucularıdır.”

Devlet Partisi İl Başkanı Uğurlu’in mesajı

Kâm Partisi İl Başkanı Sinan Tekin, mesajında 30 Ağustos 1922 tarihinin, senelerce süren Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen tıpkı güneş namına birlikte kayıtlara geçtiğini belirtti.

Türkiye’yi bölüp, parçalamak ve çalmak isteyenlere 100 sene ilk iri benzeri öğüt verildiğine ilgi çekici Tekin şunları kaydetti:

“Milletimiz, canını dişine takarak birlik ve beraberlik içre 30 Ağustos 1922 tarihinde haçlı ordularını yenmiş ederek onlara tarihi bir öğüt verdi. İnancı, Namusu, Vatanı ve Bayrağı uğruna canlarını veren muazzez şehitlerimiz bize bu iyicene toprakları can ettiler. 30 Ağustos Zaferi bizim ilişki ve beraberliğimizin örneğidir. Yayılımcı güçler zaman gene ayrımsız kuduruk emeller peşinde koşuyor. Değişik entrikalarla ülkemizi taksim etmek, Milletimizi başkaca İslam alemini birbirine tenkis etmek sonuçta köle haline tefhim etmek istiyorlar. Aynı bakıma, 1920’lerde yapamadıklarını bugün siyasal, iktisadi, toplumsal ve üstelik silah zoruyla gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Ongunluk Partisi yerine biz amiyane tıpkı politik uğraş yapmıyoruz. Yapmış olduğumuz savaş, ülkemizi gelişigüzel bakımdan vesayet altına alıp istismar etmek, itibarını düşürmek ve böylelikle uçuk lokma haline getirip atlamak isteyenlerin bu emellerini boşa idrak etmek içindir. İçinde bulunduğumuz şartlarda bir tane canevi, biricik yumruk görünmek zorundayız. Herhangi Bir vatan evladının kalbi milletimizin kontak beraberliği, vatanımızın ayrılamaz bütünlüğü için atmaktadır. Bu ihtisas ve düşüncelerle cemi milletimizin 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutlarım.”

DERMAN Partisi İl Başkanı Arda’nın mesajı

ILAÇ Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Asalet Arda, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla ayrımsız tebrik kartı mesajı yayınladı.

Arda, mesajda, vatan sevgisi, bağımsızlık tutkusu ve kahramanlığın destanlaştığı mutlu mücadelenin iftihar günü olan 30 Ağustos zaferinin 100. sene dönümünü şişman tıpkı galeyan ve gururla algı ettiklerini anlatım etti.

26 Ağustos’ta Iri Taarruzla başlayan ve 30 Ağustos 1922’da Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile taçlanan Kurtuluş Savaşı’nın yalnızca Türk milletine değil, dünyadaki cemi milletlere örnek olduğunu anlatım fail Ardıl, şunları kaydetti:

“Bu yengi; hep yokluklara, imkansızlıklara rağmen yüreği yurt sevgisi ve imanla meşbu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği balaban kahramanlıkların ve yetişkin mücadelenin sonucunda elde edilen nazik ayrımsız zaferdir. Çağ boyunca gücünü, iman, bağlanak ve beraberlikten alan milletimizin erbap olduğu mukaddes değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı ve Şişman Saldırı ruhu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra de karşılaşacağımız badireleri aşmamızda sunu büyük güvencemiz olacaktır.

Zaman böylesi mehabetli tıpkı tarihin mirasçıları olan bizlere sakıt en önemli görev aynı bilinç ve ruhla, atalarımızın emaneti vatanımıza ve Cumhuriyetimize erbap çıkmak, ülkemizin gelişmesi amacıyla var gücümüzle çalışmaktır. Milletimiz geçkin olduğu üzere bugün de bu sorumluluğunu milli bağlantı ve beraberlik düşüncesiyle bağımsız ve bağımsız gönül kararlılığını sürdürecektir. Bu gösterişli zaferin yıl dönümünde, ilkin Gazi M. Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşları tutmak amacıyla, tekmil şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve tazimle anıyor, eren milletimizin 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.”

Share: