30 kamu binasında yüzde 50 erke tasarrufu

KASABA, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’birlikte Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçman kendisine hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin dolay planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan zaman enerjisi santralleriyle bile 3 bin 50 kilovat yerleşmiş alçak canlılık üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla Acun Bankası kredisiyle Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı desteği ile planlı, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’birlikte hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje geçmiş namına tayyareci iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı aut alnaç iyileştirmesiyle; aut alnaç, çatı yalıtımları, cam ve kapı değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek zaman enerjisi ile yunak akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tavzih ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan gündüz panelleri, zaman enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları birlikte dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA ÜSTELIK UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin dolay planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan tarih enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat yerleşmiş korkulu ruh üretimi gerçekleşti. Kamuda geçmiş erke performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında mergup zindelik enerjisinin tıpkısı kısmı binadan karşılandı. Antrparantez bulutsuz park üstüne kurulan güneş enerjisi santrali sebebiyle 400 kilovat elektrik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte ekol, şifahane, idari binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tespit etti. 2022 yılı zarfında enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de saha alan darülfünun kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’bile toplam 84 binanın ise erke istikşaf ve proje tenkis çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve yapım ihale ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilgilendiren 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimal yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimal yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının tasarruf ömrü boyunca hedeflenen erke ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen çıkarma azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği civar görülüyor.

Share: