50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

13 yaşındayken burnundan giren kör kurşun, “zararı namevcut” düşüncesiyle 50 yıl sonraları çıkartıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Keyif Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’ne başvuran 63 yaşındaki Kazim Adam’nın 50 sene boyunca burnunda duran kurşun 2 saatlik operasyonla çıkartıldı. Solunum problemi bile olan Âdem, merminin alınmasıyla sağlığına kavuştu.

Edinilen bilgiye göre olay 50 sene önceki Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yaşandı. 13 yaşındayken nereden geldiği galiba olmayan görme engelli kurşunun burnundan girdiği Kazım Insan, 50 sene boyunca mermiyle yaşadı. Büyüklenme ve çene kemiğinin birleştiği yere saplanan mermi için önce bir kaç hastaneye başvuran Âdem, ameliyatın riskli olduğu kanısına varınca kurşunla alay malay yaşadı. Sonrasında bile zararı olanaksız düşüncesiyle operasyon olmaktan çekinen Kazim Kayırıcı, serencam kendisine ZBEÜ Sağlık Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’ne başvurdu.

Burada Kulak Kibir ve Derbent Hastalıkları Öğretim Üyesi Düze. Dr. Bahir Baklacı ve ekibinin araştırma ve tedavilerini yaptığı Âdem, iki saat süren operasyonun peşi sıra solunum yolunu dahi kapatan mermiden kurtuldu. Sağlığına munsap Koca, “Bakkala girmiştim. Bakkaldan çıkarken kurşun burnuma saplandı. O arada burnum yandı. Üç dört posta döndüm. Sonra bayılmışım. Bu olay olunca 13 yaşındaydım. Aynı zararı namevcut diyerek aldırmadım. Zaman almakta zorlanıyordum. Tıkanmaya başlamıştım. Olay Çaycuma ilçesi Akçahatipler köyünde olmuştum. İstanbul’üstelik hususi benzeri doktora gittim. Bana ‘Aldırmasan elan ongun riskli. Karın damarları, göz damarları var’ dedi. O ant vazgeçtik. O sebepten köye geldim. Sonradan köye döndüm. Üniversite hastanesine geldik. Esen olsunlar ameliyatla aldılar demincek iyiyim” dedi.

“Kurşun apotr dokuyla kaplanmış”

Doç. Dr. Deniz Baklacı ise hastanın kendilerine geldiğinde merminin apotr aynı perese ile kaplanarak kütle halini aldığını gördüklerini söyleyerek, “Hastanın şansı şu ki mermi vücut yoluyla tıpkı koruyucu dokuyla kaplanmış ve aynı yığın halini almış. Bu balaban ihtimalle de hastada yan etki yapmamasının nedeni bu ecnebi eğin eliyle korunaklı tıpkısı ağıl mevrut olmasıydı. Faaliyetler 2 saat büyüklüğünde sürdü. Kurşunu ve etrafındaki o havari kolay nesiç tabakasını her beniz kesiği olmadan endoskopik namına çıkardık. Mermi yekpare adına beniz kemiğinde yerleşmişti. Burunda ecnebi gövde kesif karşılaştığımız aynı kapsam amma alelumum çocuk popülasyonlarında oluyor. Bunları er yakalarsak alelacele çıkarıyoruz, geç yakalarsak bunlar yine tıpkı ecnebi beden haline geliyor. Geçmeyen koku alma organı akıntıları, elem işaret, nişane alma bozukluğu kabilinden şikayetlerle hastalar bize geliyor ama bu hastada görülen çokça nadir görülebilecek aynı tabloydu” dedi.

Share: