88 yaşındaki Kıbrıs gazisi, 40 sene sonradan yeniden uçmanın heyecanını yaşadı

Kıbrıs Barış Harekatı gazisi tekaüt gedikli Reşat Çolak, 40 yıl sonradan Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde baştan pervaz deneyimi yaşadı.

Türk Çekicilik Kuvvetlerinde yıllarca uçuş teknisyeni olarak görev fail 5 bala ve 5 torun sahibi 88 yaşındaki Çolak, hava kıdemli başçavuş rütbesiyle 1990’bile emekliye ayrıldı.

Çolak, Sivrihisar Havacılık Merkezinin Eskişehir’e 94 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy Mahallesi’nde bulunan Necati Mütezayit Tesisleri’nde M.S.Ö. Gelgel ve Feza Müzesi envanterinde vadi kayran Douglas DC-3 ile 1982’den sonra ilk kez kokpitte gelgeç yerine uçtu.

Sivrihisar Havacılık Merkezi yöneticilerinden Ulu İsmet Öztürk’ün destekleriyle gerçekleşen uçuşun arkası sıra duygularını AA muhabirine anlatan Çolak, Albeni Kuvvetlerine 72 sene ilk Eskişehir’de evvel adımını attığını, 1982’ye kadar C-47 uçaklarında uçtuğunu söyledi.

Kıbrıs Hazar Harekatı’nın yapıldığı 1974’te Ankara Etimesgut’taki tepkili uçak üssünde çalıştığını belirten Çolak, “Harekatta görev yaptığım 6039 numaralı C-47 uçağı Etimesgut 11. Hakikat Komutanlığı Karargahı’nda anı uçağı olarak bulunuyor. Kıbrıs gazisi olduğumda 40 yaşındaydım. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Albeni Kuvvetlerinin kıvrak yer buğulu Kıbrıs gazisiyim.” dedi.

“Uçman olamadım fakat uçuş teknisyeni olarak buğulaşma keyfine vardım”

Çolak, Türk Çekicilik Kuvvetlerinden zahmetli olmasına karşın havacılıktan kopmadığını anlattı.

Bir yakınının tavsiyesi üzerine Sivrihisar’daki bu tesiste baştan buğulaşma imkanı bulacağını öğrendiğini kaydeden Çolak, şöyle konuştu:

“Adeta sevdiğimle kucaklaştım. Çok adamakıllı tıpkı pervaz yaptık. Bu beni mutlu etti. Bu imkanı sağlayanlara teşekkürname ediyorum. Bu tayyare benim sevgilim. İnsan sevdiğinden ayrı eşkal buluşunca hangi hissederse tıpkısı duygudayım. İlk uçuşumda duyduğum heyecanı yaşadım. Samsun’üstelik ayrımsız uçak üssü var. Çocukluğumda uçakları izlerdim ve şişman zevk alırdım. O ant Türk Hava Kuvvetlerine ve uçaklara olan sempatim oluştu. O sayede havacı oldum. Uçman olamadım ancak pervaz teknisyeni kendisine tebahhur keyfine vardım. Gözyaşı haddinden zor oldum. O dönemde Albeni Kuvvetlerinden tekaüt olan bildirme buğulanmış astsubaydım.”

Çolak, kendisine bindi olan Şanlı İsmet Öztürk’e teşekkürname etti.

Douglas DC-3 uçağının pilotu Oğuzhan Yararcan dahi ayrımsız Kıbrıs gazisiyle uçmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Share: