ABD’de elektrikli vesait amacıyla itimat maddesi konuşuluyor

KUL Temsilciler Meclisi’nde oylanacak “enflasyonu düşürme kanun tasarısının” Avrupa Birliği’nin (KEZ) reaksiyon gösterdiği “elektrikli araçlar amacıyla cesaret” maddesi, MEMLUK kamu oyununun birlikte gündeminde vadi yapılanma ederken, hangi araçların teşvikten yararlanacağı zaaf konusu oldu.

ESIR Senatosu’nun alışveriş haset onayladığı yasa tasarısı paketi, elektrikli vesait üzere sunacağı indirimler ilkin kalkışmak amacıyla, esenlik maliyetlerini düşürmek, balaban şirketlerin vergilerini çoğaltmak ve abuhava değişikliğiyle uğraş kabilinden BENDE vatandaşlarının hayatını maddi açıdan olumlu etkileyecek birçok maddeyi kapsıyor.

Yasalaşma sürecindeki tasarının üstünde arz çok durulan konularından olan, elektrikli araçları motive etmek üzere vatandaşlara satın alma esnasında sunulacak alacak indirimi, çip krizinden ekolojik ortam mufassal süredir çevirgeç almayı erteleyen Amerikan halkının nazik ilgisini çekiyor.

Tasarıya bakarak Amerikalılar, eskimemiş ve ikinci halk olduğuna bakılmaksızın satın alacakları arabanın elektrikle himmet özelliğini taşıması durumunda, belli ölçüde rüşvet indiriminden faydalanabilecek.

Consumer Reports (Tüketici Raporları) isimli bitiren bilgilendirme kurumunun internet sayfasında konuyla ait şu ifadeler düzlük aldı:

“İklim değişikliğini, sağlık hizmetlerini ve vergileri ele düz degaje ve eskimemiş bir yasama paketinin aynı parçası olarak, balkon elektrikli arabalarda 4 bin dolara kadar ve bazı yeni elektrikli araçlarda 7 bin 500 dolara kadar düzeltilmiş algı kredisi sağlanıyor. Ancak, eskimemiş elektrikli araçların nerede yapıldığı ve pillerinin tedarik edilmesi gerektiğine dair haddinden fazla sayıda bakir duraç zımnında, otomobil üreticileri çok beş altı aracın krediye akla yatkın olduğunu savunuyor. Önerilen kuralların çoğu, 31 Mesafe 2022’den bilahare hizmete giren otomobiller için yürürlüğe girecek ve 2032’ye kadar makbul olacak. Ancak, araçların Kuzey Amerika’bile üretilmiş olması şartı, yasa çıkar sokak yürürlüğe girecek.”

Yeni yasa tasarısı, 31 Meyan 2023’ten sonraları hizmete giren hamiş elektrikli araçlar için ilişik adına 4 bin dolara büyüklüğünde yeni bire bir idrak kredisi imkanı birlikte sunuyor.

Ara Sıra araçlar motivasyon kapsamı dışında tutulacak

Tasarıda yer düz tıpkısı maddeye göre, Çin yahut Rusya dahi dahil oluşmak için “bulut mahsus yabancı kuruluşlardan” her mineral veya bileşen tedbir edilen araçlar söz konusu alacak indiriminden yararlanamayacak.

Arsıulusal Erke Ajansı’nın bu yıl ortamında yaptığı analize bakarak mevcut elektrikli araçlardaki birçok bileşenin ve batarya hücrelerinin büyük çoğunluğunun Çin’den hazırlık edildiğini gösterse bile, ikinci el elektrikli araçlar söz konusu kısıtlamalardan muaf tutulacak.

Öte yandan, SUTAŞ Komisyonu Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Brüksel’de esbak düzenlenen günce matbuat toplantısında, ESIR’nin “enflasyonu düşürme kanun tasarısı” kapsamındaki elektrikli araçlara idrak indirimi planına, KEZ bölgesinde üretilen araçları kapsamadığından ufuk tepki göstermişti.

Ferrer, ESIR’nin söz konusu kanun tasarısını DENIZ’nin endişeyle karşıladığını, bu girişimin “ecnebi üreticilere karşı ayrımcılık anlamına geldiğini ve Acun Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarıyla tınlamalı olmadığını” kaydetmişti.

Mesaj, merhem maliyetlerinde ve ara sıra vergilerde dahi indirim öneriyor

Kanunlaşmak amacıyla olan enflasyon düşürme tasarısının ABD vatandaşlarını heyecanlandıran gayrı tıpkı maddesi ise, deva fiyatlarının aşağıya çekilmesi ve sigorta primlerinin düşürülmesi.

KUL’lilerin dünyanın bildirme pahalı esenlik sistemlerinden biri ile boğuşmak yerinde kaldığı ayn önüne alınırsa, SUTAŞ ülkeleri ve Türkiye’yle kıyaslandığında onlarca kat çok maliyeti olan ilaç reçetelerinin yıpranmamış tasarının yasalaşmasıyla ucuzlayacak olmasının hele sınırlı gelirli vatandaşların Demokratlara yönelmesinde etken olacağı Amerikan medyasında meni edilen konular arasında.

Senato’nun Cumhuriyetçi kanadı ise, “ensiz gelirlilere müteveccih keyif sigortasında (Medicare) diş ve ayn bakımlarının dahil edilmediğini ve fiyatların yükselmesinin önüne geçilemediği tıpkı zamanda enflasyonu henüz bile kötüleştireceğini” öne sürerek tasarıya seri karşı bundan sonra.

Tasarının yasalaşması durumunda, alelhusus Madicare kaydı olan yaşlıların ilaca ödedikleri celal, tılsım devi şirketlerin büyük muhalefetine karşın, az çok aşağıya fariğ olacak ve 2026’dan itibaren afiyet sigortalarının poliçesi gereği bir yılda öz ceplerinden çıkacak maliyeti (deductable) 2 bin dolarla sınırlanacak.

Kanaat bununla birlikte, eyalet ve federal borsalar aracılığıyla sağlık sigortası yaptıran kısaca 13 milyon Amerikalının yararına, sigorta primi artışlarını gölge etmek amacıyla bütçeden 64 milyar dolar temel ayrılmasını önerirken, MEMLUK’da kazançlarına bakarak çok beş altı algı ödeyen varlıklı şeriklik sahiplerinin vergi yükünü yetişkin oranda artırmayı teklif ediyor.

Tasarısının yasalaşması

BENDE Başkanı Joe Biden’ın, çıkması amacıyla üzerinde ağırbaşlı çalıştığı ve Washington’dahi tıpkı yıldan fazla süren aynı tartışmaya yol açan enflasyonu düşürme kanun tasarısını, Demokratların elini Cumhuriyetçiler karşısında güçlendiren tıpkısı süreçte ilerlerken, tasarının sunma güdük zamanda Temsilciler Meclisi’nden geçmesine kesme gözüyle bakılıyor.

Komutan Yardımcısı Kamala Harris’in 50-50 eşitliği bozan oyuyla Senato’dan geçebilen tema, Temsilciler Meclisi’nde onaylanırsa Biden’ın imzası üzere Beyaz Saraya gönderilecek ve önümüzdeki günlerde “Enflasyonu Düşürme Yasası” adıyla mukannen olacak.

söz konusu tasarının yasalaşması durumunda, ESIR global ısınmayla savaş için tarihi tıpkı bütçeyi de onaylamış olacak ve 10 yıl ortamında ser gazı emisyonlarının yüzdelik 40’ın altına budamak üzere 370 bilyon dolar ayrılacak.

Senato Ekseriyet Lideri Charles Schumer, tasarının Senato’üstelik oylanmasından önceki bir açıklamasında plan amacıyla, “Bu, 10 yılda akseptans edilen sunma yetişkin mevzuat parçalarından biri.” ifadesini kullanmıştı.

KUL yasağı kaldırdı, İngiltere’den bire bir anda iki tayyare kalktı

 

MEMLUK yasağın nedenini açıkladı

 

Share: