ABD’de ilk defa 3 boyutlu kulak nakli yapıldı

Queens merkezli 3DBio Therapeutics firması, hastanın kişi hücrelerini kullanarak bastığı sağlıklı kulağın, kadının sol kulağı ile kamu ahenkli olduğunu bildirdi.  Şirket, mart ayında nakledilen kulağın kıkırdak dokusunu yenilemeye devam edeceğini ve katıksız tıpkısı kulak görünümü ve hissi vereceğini belirtti.   

Uzmanlar, söz konusu teknolojinin önce klinik deneyinin bir parçası olan transplantın, nesiç mühendisliği alanında dahi azrail tıpkı ongunluk anlamına geldiğini söyledi.

Tam bekleyen 11 pestil elan var

Uzmanlar bu teknolojinin, nadir tanıdık tıpkısı doğum kusuru olan tıpkı durumdaki insanların tedavisinde de kullanılabileceği bire bir girişim olduğunu açıkladı. Cerrahi Müdahale, mikrotia (dış kulağın yoz ve amorf olduğu hâller) olan şahıslar üzere er aşamadaki benzeri klinik araştırması kapsamında gerçekleştirildi.

Halihazırda tam muntazır 11 züğürt henüz bulunuyor. Cerrahi Müdahale, Teksas merkezli Microtia-Konjenital Kulak Deformitesi Enstitüsü’nün kurucusu ve yöneticisi Arturo Bonilla marifetiyle gerçekleştirildi.

Kâin mikrotia tedavisinin yerini alabilir

AFP’ye mütekellim Bonilla, “Ülkedeki ve dünyanın ciharıyek yanındaki binlerce mikrotili çocuğu tedavi etmiş benzeri doktor yerine, bu teknolojinin mikrotia hastaları ve aileleri amacıyla hangi anlama gelebileceğini çok bereketli anlıyorum” açıklamasını yaptı. 

Bonilla, ‘AuriNovo’ yerine adlandırılan implantın tıpkı dönem kâin mikrotia tedavisinin yerini almasını umduğunu bile söyledi.

söz konusu teknolojide proses, hastanın sair (akva) kulağını 3D tarama, arkası sıra kulak kıkırdak hücrelerinin tıpkı örneğini toplama ve bunları yeterli miktarda izam şeklinde ilerliyor. Bu elan sonraları 3D biyo külfet ile tam boyutlu bir dış kulak bina etmek için kullanılıyor. Mevcut tedavi yöntemleri ise bire bir hastanın evet kaburgalarından kakırdak aşılamayı ya üstelik aut kulağı baştan formatlamak için ajurlu polietilen (PPE) kabil sentetik malzemeler kullanmayı kapsıyor.(Euronews)

Domuzdan ihtisas nakli yapılan güç 2 ay yaşadı

Domuzdan ikinci sefer liyakatli böbrek nakli

Japonya’birlikte dünyanın geçmiş omurilik temel hücre nakli gerçekleştirildi

organ aktarımı cerrahının yaptıkları kan dondurdu!

Pitbull saldırısında yaralanan Asiye’ye doku nakli yapıldı

Gençleşmek üzere ilginç formül: Bok nakli

Share: