Adana, Sazak, Hatay ve Osmaniye’de yeni adli sene açım törenleri düzenlendi

Adana, Sazak, Hatay ve Osmaniye’bile, bakir adli yılın başlaması zımnında törenler yapıldı.

Adana Barosu Başkanı Bonkör Gökayaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Seyhan Belediye Reisi Akif Eksiksizlik Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Ağırbaşlı ve baronun yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sazak

Mersin’de eskimemiş adli yılın başlaması dolayısıyla Cumhuriyet Altını Alanı’nda düzenlenen törende, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özdemir, kullanılmamış adli yılın toplumun seçme kesimi amacıyla adaletli olmasını istek ettiklerini belirterek, “Mersin Barosu yönetimi namına fariza yaptığımız müddet içerisinde, öncelikle herhangi bir vatandaşımız üzere adaletin sağlanmasında, hür ve nötr yargının uygulanmasında ve tabii ki meslektaşımızın ve mesleğimizin onurunu destek olmak, maddesel ve manevi refahını nail olmak üzere bugüne kadar var gücümüzle çalıştık.” diyerek konuştu.

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Alpay Antmen ve avukatlar de törende saha aldı.

Hatay

Hatay’birlikte bile Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Tacettin Pınar ile Baro Başkanı Cihat Açıkalın Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla serencam bulan törene, Hak Komisyonu Başkanı Serkan Akman ile hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

Osmaniye

Osmaniye’de Il kampüsü içerisindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, tırsmak duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu.

Vali Erdinç Yılmayan, dinlenmelik alanında bitmeme eden programda, adaletin sağlanmasında herkesin üstüne düşen görevi yapacağına inandığını belirterek, kullanılmamış adli yılın hoş olmasını diledi.

Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy üstelik yanlı ve hatalı sosyal iletişim araçları paylaşımları ile bunlarla angajmanlı haberlerin halkın yargıya güvenini sarstığına dikkati çekti.

Karar vericilerin tarafsızlığı ile adil yargılanma hakkına münasebetsiz baskı edecek bilgelik ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Arısoy, şöyle konuştu:

“Bilinmelidir ki günlük hayatta cürüm teşekkül fail rastgele bayram toplumsal medyada dahi suçtur. Dolayısıyla halkoyu gündemine taşınan kolaylıkla temas yargılamada mahkemelere toplumsal iletişim araçları üzerinden menşei belgisiz hesaplardan tavsiye mektubu ve telkinlerde bulunulmaktadır. Bu davranış yanlışlık olduğu kabilinden yargının işleyişine dahi ağırbaşlı zararlar vermektedir. Şu tıpkısı gerçektir ki herhangi bir davada, ülkü dosyasına kredi olan biraz hız mensubu dışında hiç kimse yeterli bilgiye sahip değildir. Kamuoyunun demokratik adalet arayışlarına, duyarlılıklarına sonuna büyüklüğünde gocunmak duymakla birlikte ahbaplık atmosferini zehirleyen bu koskocaman ve aktüel problemin çözümü üzere herkesin konusunda düşeni yapması gerekir.”

Törende Osmaniye Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan da istişare yaptı.Share: