Adana Valiliği, “İl sınırı değişti” iddialarına yanıt verdi: 1996’dan bu yana farklılık olmadı

CHP Adana Saylav Orhan Sümer, Adana toprak sınırının halkın alın çıkmasına rağmen değiştirildiğini kanıt etti. Sümer, içtimai medyadan yaptığı paylaşımda, “Adana Kozan’da kâin Cennet Vadisi, Osmaniye Sumbas İlçesine bağlandı. Muhtarların ve halkın alın çıkmasına rağmen bu kararı alanlar derhal bu yanlıştan dönmelidir” dedi. Adana Valiliği yaptığı açıklama ile iddiayı yalanladı.

Valilikten yapılan açıklamada, gâh internet sitelerinde ‘Kozan sınırlarında mevcut ayrımsız bölgenin, Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlandığı’na yönelik haberlerin düzlük aldığı belirtildi.

“1996’DAN BU YANA İLİMİZ SINIRLARINDA DEĞİŞİKLİK OLMADI”

İddianın akıllıcasına olmadığı dökme açıklamada, “1996’dan bu yana ilimiz sınırlarında rastgele mübayenet olmamıştır. Antrparantez ilgili mevzuat gereği yapılan çizi değişiklikleri, mütenevvi icraat, çıkışlı kurulların kararları ve ilişik valiliklerin görüşünden sonra muamelat kararnameyle sonuçlanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak gerçekleşmektedir. Mülki çizi değişikliklerinde bunun dışında yönetsel bir asıllar bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.Share: