AFAD ekipleri Bursa’da tatbikat gerçekleştirdi

Bursa Valiliği İl Kıran ve Evgin Uzanım Müdürlüğü tarafından facia sonrasında oluşacak facia dalavere merkezinin düzentileme usulleri hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Bursa mücahede grupları asıl ve destek hal ortağı çekicilik ve kuruluşlar, benzeri zamanda mıntıka illerinin arama kurtarma düzentileme grupları, himmet gruplarının Facia Yönetimi ve Değişmeyen Bindi Sistemi (AYDES) kullanıcıları, mülk ve kaza AFAD merkezleri ile toprak kıyamet dümen merkezi ve kaza kıyamet dalavere merkezi oluşturarak planlanan çalışmalar anlatıldı.

Tatbikata Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Itimat Müdürü Tacettin Aslan, İl Bitirmiş Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur, domestik yönetimler, kaymakamlıklar, 596 taharri kurtarma personeli, 98 resmi ve hür teşebbüs çalışanı, Kızılay personeli girmek üzere bin 260 sevimli katıldı.

Tatbikatın amacının hazırlanan 26 faaliyet planının uygulanabilirliğini teşebbüs etmek, yer ve kaza AFAD merkezleri beyninde koordinasyonu yükseltmek, ekiplerin tün say pratiğini tezyit etmek ve eksiklikler doğrultusunda planları güncelleyerek ıslah etmek olduğunu anlatan ekipler, belde illerle beraber tatbikat yapılmasının gerekliliğinin önemine dikkati çekti.

Bursa Valisi Yakup Canbolat Bursa’nın yer heybetli meselesinin yer sarsıntısı olduğunu vurgulayarak, yapılan tatbikatın pratikte üstelik uygulamaya dönüşmenin herkesin işi olduğunu ve vakar, kararlılık ile uygulamadaki disiplini temin etmek gerektiğini ifade etti.

Canbolat, “Bugün sonunda benzeri manevra ama gelişim başa geldiğinde kurumların, yöneticilerin neler yapacağını şimdiden doğru planlanması ve Allah korusun başımıza geldiği ahit aceleci ve ameliye ayrımsız şekilde uygulamaya geçildiğinde avantajlı ağıl gelerek insanlara elan acele ulaşabileceğimizi unutmamamız gerekiyor. Kıyamet yönetimi bu anlamda Bursa’nın en öncelikli meselesidir. Tatbikatın görklü olmasını arzu ediyorum.” kaydetti.Share: