Afyon haberleri: Cumhur Reisi Erdoğan, Iri Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişman Küşat Töreni’nde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış günü geçmiş senaryolara bağlamış durumdalar.” dedi.

Erdoğan, Galebe Meydanı’nda düzenlenen Balaban Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişman Küşat Töreni’ndeki konuşmasında, demokrasiden özgürlüklere, ulaşımdan eğitime, sağlıktan tarıma, içtimai yardımlardan ekonomiye, defans sanayisinden diplomasiye büyüklüğünde beherglas başlıkta Türkiye’ye çağ atlattıklarını söyledi.

Afyonkarahisar’a sonuç 20 yılda yapılan yatırımların tutarının 34 milyar lirayı geçtiğini belirten Erdoğan, “Erkek Eksiksizlik, hakeza lafla olmuyor, çalışmalar çalışmalar… Eğitimde 3 bin adet yeni sınıf nesir ettik. Şehrimize ikinci çap hastanesini elhamdülillah, benzeri şekilde ikinci izzet üniversitesi kendisine Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesini kurduk. Gençlik ve sporda 11 bin 588 birey kapasiteli yüksek tahsil mikro binaları kazandırdık. Toplanmış 57 sayı spor tesisi düz yazı ettik. Afyonkarahisar, himayemizde 4 yıldır Dünya Motokros Şampiyonası’nda yüz binlerce evcil ve yabancı konuğu burada konuk ediyor.” diye konuştu.

Erdoğan, bu kocaman organizasyonun spor eliyle Afyonkarahisar’ın ve Türkiye’nin tanıtımına, turizme ve ekonomiye katkı sağladığını tabir ederek, içtimai yardımlar kapsamında Afyonkarahisarlı gerekseme sahiplerine tahminî 3 milyar lira tutarında hamur aktardıklarını kaydetti.

Sağlıkta mecmu 1341 yataklı 23 hastaneyle birlikte 53 afiyet tesisi yaptıklarını tamlayan Erdoğan, “Çobanlar, Pabuççu, Bolvadin, Emirdağ ve Dinar Haydarlı Ihtişam Hastanelerinin de zarfında olduğu hep 21 esenlik tesisimizin münakasa, proje ve yer aşaması devam ediyor. Mekân ve şehircilikte Afyon’de TOKİ eliyle 9 bin konutu tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 1359 içtimai konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Afyon’bile aralarında Garnizon Millet Bahçesi’nin bile olduğu toplam 9 kavim bahçesi projemiz var. Bunlardan 4’ünün yapımına bitmeme ediyoruz, 5’inin yapımına ise bildirme kısa sürede başlayacağız.” dedi.

“Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate düşecek”

Cumhur Reisi Erdoğan, “ikinci Kapadokya” kendisine mezkûr Frigya vadilerinin, Anadolu’nun küşade gelgel müzesine dönüştürülmesi amacıyla iri tıpkısı çevre düzenlemesi yürüttüklerini anlatım ederek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgemizde firez ve termal turizme dair yerine turizmin geliştirilmesi üzere şümullü icraat yürütüyoruz. Tescilli 600 konağın 400’ünün restorasyonunu tamamladık. Ulaştırmada 2002 yılına büyüklüğünde Afyonkarahisar’a 54 kilometre bölünmüş nöbet yapılmıştı. Tığ bunu 531 kilometre ilaveyle 585 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki çıpa yollarını yeniledik. Gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar- İzmir yüksek çabuk şimendifer hattının yapımı sürüyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate, İstanbul 3,5 saate, İzmir 2 saate düşecek. Ekincilik ve ormanda Afyonkarahisar’a 43 sayı baraj, 26 sayı akmaz düz yazı ettik. 7 baraj ve tıpkı akmaz henüz mensur ediyoruz. Sulama projeleriyle Afyonkarahisar’dahi 742 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Böylecene almanak 1,1 bilyon lira tarımsal sağlık artışı sağladık. Yapımı süren 13 sulama tesisimiz ile hep 34 bin dekar araziyi henüz sulayacağız.”

“Üreticilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz”

Afyonkarahisarlı çiftçilere toplam 3 milyar teklik tutarında zirai destek verdiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Küresel krizlerden kaynaklı avlu pahalılığı karşısında üreticilerimizi bekâr bırakmadık, bırakmıyoruz. Bu sene tarım ürünlerinde çokça erdemli çalım fiyatları açıklayarak çiftçimizin yüzünü benzeri el daha güldürdük. Yağışların bile bereketli olmasıyla hamdolsun eli nimetli tıpkı hasat dönemi geçiriyoruz. Umum dünyanın ortamında sürüklendiği bu fırtınadan ülkemizi henüz yaşayan bir şekilde kenar-i selamete çıkaracağız. Endüstri ve teknolojide Afyon’a 3 yıpranmamış kombinasyon sanayi bölgesi, aynı teknopark, ayrımsız araştırma geliştirme merkezi kurduk. Enerjide Afyonkarahisar, Bolvadin, Öz, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Erkmen, Evciler, İscehisar, Sandıklı, Susuz ve Şuhut’u doğal gazın konforuyla tanıştırdık.”

Reisicumhur Erdoğan, gelecek biraz yıl içre özge kaymakamlık ve beldelere da gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Muhalefet cümle mesaisini, birbirlerinin kuyusunu kazmaya, dalavere ve bühtan siyasetiyle ülkenin altını oymaya harcarken tığ, sizlerle gelişigüzel 85 milyonun tamamına hizmet götürüyoruz. Toplanıp dağılmaktan eksantrik tek maharetleri var mı? Öz sığ gündemleriyle birlikte bırakıp biz işimize bakıyoruz.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar ve ilçelerinde bütün 4 milyar 67 milyon lira yatırımı bugün aynı zamanda resmi olarak hizmete aldıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şişman konuttan altyapı yatırımlarına, eğitimden sağlığa, emniyetten spor tesislerine, çevreden sulama projelerine varıncaya kadar bütün 222 eseri şehrimize kazandırıyoruz. Değme biri ülkemize bakım sevdamızın birer nişanesi olan bu yatırımların şehrimize aldatıcı olmasını diliyorum. Bu eserleri Afyonkarahisar’a kazandıran bakanlarımızı, valiliğimizi, el hususi idaremizi, Afyon Belediyemizi, kaymakamlık belediyelerimizi, üniversitelerimizi içtenlikle tebrik kartı ediyorum. İnşallah sizlerin desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Afyon’la gelişigüzel yekpare Türkiye’ye eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Biz bu yola sizlere hizmetkar olmak için çıktık. Sizlere nazik olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu yatırımları sizlerle beraber yaptık. Ülkemizi başarıdan başarıya sizlerle beraber koşturduk. Türkiye’nin ayağına vurulan asırlık prangaları gene umum ele vererek, ağır sıklet birliği yaparak bilcümle beraber kırdık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizi mücadelemizde serbest bırakmadınız. Biz dahi size olan minnettarlık borcumuzu bütün çıktı çalışarak, çıktı eser ve hizmet üreterek ödedik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2023’te ati asrına yan verecek tarihi ayrımsız seçme yaşayacağına bel ederek, “SELIM Tümen ve Topluluk İttifakı olarak 2023 imtihanından bile alnımızın akıyla geçerek, büyük ve hararetli Türkiye yolculuğumuzu bitmeme ettirmek istiyoruz. Sizlerden 2023’e revan nazik süreçte birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha fazla topluluk çıkmanızı bekliyorum.” dedi.

“Umutlarını bayat senaryolara bağlamış durumdalar”

“Son günlerde milletimizin en büyük gücü olan kardeşliğine yönelik provokasyonların ibadethanelerimizi ve imam dil cambazı okullarımızı birlikte hedef takanak şekilde çokça ciddi boyutlara ulaştığını görüyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

“2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar. Yıllarca tahkir ettikleri milletimizi bu misil tahrik ederek, sinsi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Senelerce ‘bidon kafalı’, ‘makarnacı’, ‘kömürcü’ diyerek aşağıladıkları insanlarımızı bu yol tehditlerle harcamak ve oynatmak istiyorlar. Jandarma olacak ve hiçbirimiz buna punt vermeyeceğiz. Budun kendisine bir delikten esasen asla ısırılmayacağız. Kardeşliğimize elan eli sıkı sarılarak muhabbetimizi daha güçlendirerek bu oyunları boşa çakozlamak hepimizin boynunun borcudur. Bugüne kadar Afyon milli iradeden yana duruşuyla tam Türkiye’ye kat sayı olmuştur. Afyonlu kardeşlerimin 2023’te bile emaneti ehline vereceğine inanıyorum. Şimdi buradan anca tıpkı ses verelim ki Türkiye’ye yakasız gömlek biçenlerin yüreği titresin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki vatandaşlara seslenerek, “Afyon, ülkemiz üstünde oynanan oyunları bozmaya var mısın? Afyon, 2023’te esasen zaman yazmaya var mısın? Afyon, aralıksız demeden başlık husus dolaşmaya var mısın? Afyon, balaban ve ruhlu Türkiye sevdasına ehil çıkıyor musun? Rabbim hepinizden razı olsun. Coşkunuz, sevdanız ve aşkınız üzere seçkin birinize teşekkür ediyorum. Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız amacıyla bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz ve inandığınız üzere sizlere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notlar

Alana, “Açtın hububat koridorunu, gösterdin insanlığın umudu olduğunu. Kül acun biliyor kimsesizlerin sesi olduğunu”, “Afyonluyuz ağmak yeriz. Sofrada sucuk, dağda mermeriz. 10 sunum 6’lı masa olsa biz gene Resi Bey deriz”, “Kermen akva Reis”, “Afyon’dan çıktık bu yola, sevdalıyız bu vatana. 7 düvel benzeri olsa dahi DOĞRU Kadınlar yanı sıra.” bağlanmış pankartlar asıldı.

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve YANLIŞSIZ Fırka genel başkan yardımcıları ile ara sıra AK Fırka ve MHP milletvekilleri katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Yardımcı-İzmir Faziletkâr Aceleci Şimendifer Üstyapı İşleri Esas Atma Töreni amacıyla Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Afyonkarahisar Çay Barajı Açım Töreni için Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile etken bağlantı yaptı.

Açılışları yapılan tesislerin bulunduğu yerlerde kurdelelerin kesilmesinin ardından Reisicumhur Erdoğan sahneye çağırma ettiği füru ve beraberindekilerle, kurdele keserek tam eserlerin şişman açılışını gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: