Ağababa tohumundan sofralara… Karye Hayat Merkezi üretici kadınların dirimlik kapısı oldu

Ata tohumundan sofralara… Köy Yaşam Merkezi yetiştirici kadınların gelir kapısı oldu

DENİZLİ – Denizli’nin Çal ilçesinde köy dirim merkezine dönüştürülen bozuk bir ekol binası, köydeki üreticilere gelir kapısı oldu. Dede tohumları kullanılarak üretilen bölgeye başmaklık mahsulat, kursiyer ve öğretmenler vasıtasıyla sofralara kadar ulaştırılıyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca sadık durumda kâin köy okullarının yeniden açılarak Karye Yaşam Merkezlerine dönüştürülmesi çalışmaları yurdun ciharıyek yanı sıra olduğu kabil Denizli’da da hayata geçirildi. Bu çerçevede Çal ilçesine merbut Denizler Mahallesi’nde ilişkin durumda olan ekol binasının Denizler Karye Dirim Merkezine dönüştürülmesi köy kadınları üzere kabiliyetlerini geliştirme fırsatının yanı sıra dirimlik kapısı haline geldi. Çal El Eğitimi Merkezi eliyle Denizler Köy Dirim Merkezinde mütenevvi alanlarda açılan 12 ağırşak ile bölgede zinde 186 vatandaşımız kurslara katılarak becerilerine beceriler kattı.

Denizler Köy Yaşam Merkezinde kurulan tohum bankası ile ağababa tohumları kullanılarak üretilen bölgeye has mahsulat, merkezde terbiye düzlük kursiyer ve öğretmenler yoluyla sofralara büyüklüğünde getiriliyor. Günümüzde atalarımızın kullandığı ve dernekevi lezzetleri içre barındıran hazineler yerine görülen ağababa tohumları ile bölgede hayat dolu kadınların yetiştirdiği ürünler, katıksız sağlam tıpkı şekilde sıska ve yerel gıdalar olarak satışa sunuluyor. Çal Halk Terbiye Merkezi öğretmenleri aracılığıyla bire bir zamanda Ar-Ge merkezine dönüştürülen Denizli Karye Yaşam Merkezinde, coğrafi işaret tescilli yöresel ürünler, haddinden fazla değişik lezzetlere dönüştürülüyor.

“Merkezimizde kadınlarımız, annelerimiz ve köylülerimiz çalışıyor”

Dolay kadınlarının istihdamını artıran ve kadın eli değerek zenginleşen dimdik ve mugaddi birbirinden muhtelif onlarca ürünün hazırlandığı Denizler Karye Yaşam Merkezi karşı mütekellim Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Köylerimizdeki halkımızın okullarla büyü haline gelen Köy Dirim Merkezlerimiz karye hayatında vatandaşlarımıza bakir beceriler kazandırıyor. Köy yaşam merkezimizde ata tohumları ilçemizin köylerindeki nadide ürünlerden toplanarak merkezimizde tabii ürünlere dönüşüyor. Bu ürünlerin sofralarımıza metin tabii bire bir şekilde gelmesine büyüklüğünde benzeri serüven var. Üretimde eş istihdamı bizim amacıyla çok çokça yetişkin. Merkezimizde kadınlarımız, annelerimiz ve köylülerimiz çalışıyor. Üretimde kendilerini geliştirirlerken familya ekonomilerine birlikte muhteşem katkılar sağlıyorlar. İlerleyen günlerde tohum bankasındaki tohumlarımız çabucak Çal bölgesinde değil, ilimizin bütün yörelerine bile döl desteği verecek arkaç ati. Çoğaltan etkisi ile tarımımıza üstelik iri katkı sağlayacak. Karye dirim merkezimizde üretilen ürünlerimizi ziyarete mevrut misafirlerimize tadımları ve tedarikleri yapılmaktadır” dedi.

“Dernekevi lezzetlerimizi ayrımlı koca kanalarını ile satışa sunuyoruz”

Çal Denizler Karye Dirim Merkezi usta öğreticisi Haticenur Tokatlı dahi “Köy Dirim merkezimiz eş istihdamına müteveccih mefret tıpkısı çalışmanın eseridir. Ata tohumlarımızdan avrat kursiyerlerimiz ile yetiştirdiğimiz coğrafi işaretle tescillenmiş yöresel ürünlerimizi yaptığımız Ar-Ge çalışmalarının neticesinde ayrımlı lezzetlere dönüştürdük. Yerel lezzetlerimizi ayrımlı eş kanalarını ile satışa sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Çal Denizler Karye Yaşam Merkezi kursiyerlerinden Güllü Salt ise “Köy hayat merkezimizdeki kurslara katıldım ve burada üretimin benzeri parçası olduk. Bire Bir zamanda birlikte ev bütçemize şişman katkıda bulunuyorum. Bakanlığımıza ve devletimize bize bu imkanı sundukları için teşekkürname ederim” şeklinde konuştu.

Share: