Ağababa ve çocukları bereketli bal hasadı üzere katışıksız gibi çalışıyor

Bingöl’de 35 yıldır arıcılık yapan Ömer Çağatay, mesleği öğrettiği oğlu ve kızıyla bal rekoltesini bırakmak için katışıksız kabilinden çalışıyor.

Ömer Çağatay (69), beraberinde arıcılığı öğrenen oğlu Ferdi (40) ve kızı Emine (26) ile baş başa vererek 14 kovanla başladıkları üretimi 35 yılda 550 kovana çıkardı.

Kış aylarını Çukurova Bölgesi’nde yaz aylarını ise Karlıova ilçesindeki ensesi kalın floraya erbap yaylalarda geçirerek arıcılık yapan Çağatay ailesi, bu yıl balda faziletkâr rekolte bekliyor.

Güzeşte sene 6 titrem olan rekoltenin bu yıl 9 tona çıkmasını muntazır ocak bireyleri, büyük emekle ürettikleri balın kalitesini mahdut dışına de tanıtmayı başardı.

Çağatay ailesi büyük aynı tesanüt ile ürettikleri balı bağırsak piyasanın yanında Almanya, Fransa, Hollanda, Irak ve İran’a de gönderiyor.

“Bu yıl artağan”

Cet Ömer Çağatay, AA muhabirine, çocuklarıyla plato plato gezerek arıların bakımını yaptıklarını söyledi.

Arıcılık yaparken bire bir yandan üstelik mesleği ati nesillere aktarmaya çalıştığını rapor fail Çağatay, “Bingöl balının özelliği geven ve kekik balı olması. Arz sunturlu bal keven balıdır. Kovanlarımızı yerleştirdiğimiz bölgede ongun verim elde ediyoruz. Bu yıl bal bereketli.” dedi.

“Akıbet 15 yılın sunma gür balını elde ettik”

Ferdi Çağatay bile 14 yaşında başladığı arıcılığı 26 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

“Amiyane zorluklar yaşayarak buralara geldik çokça şükür.” diyen Çağatay, bu yıl balın rekoltesinden haddinden fazla memnun olduklarını kaydetti.

Çağatay, babası ve kız kardeşiyle verdikleri şişman emeklerin karşılığı kendisine bu yıl 2-3 misli bal aldıklarını anlattı.

“Son 15 yılın yeryüzü bereketli balını elde ettik. Balımızı kendi imkanlarımızla ev içine ve daraç dışına gönderiyoruz. Almanya, Fransa, Hollanda, Irak ve İran’a bal gönderiyoruz. Bingöl balı çok mebzul tanıtıldı, türe ettiği değeri buldu.” ifadelerini kullanan Çağatay, ürettikleri balın kalitesine güvendiklerini söyledi.

Güzeşte yıl 6 ton bal ürettiklerini dile getiren Çağatay, bu sene bu üretimin henüz bile arttığını belirtti.

Çağatay, “Sabık sene 6 titrem bal elde etmiştik. Bu yıl 9 ton balımız çıkma inşallah. Geçen sene aynı sömürge arının verdiği bal 14 kilogramdı, bu sene bir koloni öz 20 kilo bal verdi.” diye niteleyerek konuştu.

Emine Çağatay birlikte babası ve ağabeyiyle arıcılık yaptığı üzere haddinden fazla bahtiyar olduğunu, bu sene güzelce mahsul aldıklarını, bu mesleği seyretmek istediğini rapor etti.Share: