Ağrı’da Azamet Marifetiyle Avm Şartlı Yer Satışı

OKTAY YILDIRIM

Balkı Valiliği İl Özel İdaresi, Veca Otogarı’nın bitişiğinde bulunan yaklaşık 53 bin metrekarelik araziyi, AVM yapılması gibi satışa çıkardı. Mail zamana kadar üstünde hayvanların otladığı mera konumundaki arazinin 18 ikmal ümran hakkı bulunuyor.

Veca İl Hususi İdaresi, 2 yıl önce da satışa çıkardığı, Suret ilçeye vabeste Suçatağı köyü 962 nolu parseli baştan satışa çıkardı. Bugünkü Resmi Gazete’da yayınlanan ilana göre, 52 bin 800 metrekarelik yer üzere 56 milyon 309 bin 616 TL muhammen eşit belirlendi. Satma ihalesi 7 Son Teşrin 2022 tarihinde yapılacak.

SATIŞA AVM ŞARTI

Söz konusu arazi, Dert merkezinin yaklaşık 4 kilometre batısında, Ağrı Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin bitişiğinde bulunuyor. Belde Yolu’nun kenarında kayran düz devasa parselin karşısında ise Ağrı Heybet Hastanesi ve Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin yerleşkesi bulunuyor. İlanın “Alışveriş Merkezi (AVM) Yapılmak Için Taşınmaz Satışı Yapılacaktır” başlığıyla yayınlanması dikkat gelgelli. İlanda özetle şöyle denildi:

“Üstüne arz beş altı 27 bin metrekare işyeri olarak kiralanabilir alana topluluk Alışveriş Merkezi (AVM) boşaltmak amacıyla yer satışı yapılacaktır. Sözleşme imzalanan firma tarafından, AVM öncelikli yapılacak olup, satışı yapılacak gayrimenkul üzerinde düz kalması yerinde yüklenicinin istemesi halinde imara uygun olarak otel, ev, sağlık tesisi yapılabilir.”

İKİ YIL ILK BIRLIKTE SATIŞA ÇIKARILMIŞTI

Ağrı Valiliği İl Hususi İdaresi, söz konusu araziyi 2020 yılında satışa çıkarmıştı. Fakat o tarihte 18 mezuniyet bayındırlık hakkı mevcut toprak için 16 milyon 182 bin 144 TL muhammen denk belirlenmişti. O tarihteki döviz kuruna bakarak muhammen denk kestirmece tıpkısı milyon 900 bin dolara denk geliyordu. Gündeş muhammen değer ise yaklaşık 3 milyon dolar ediyor.

Share: