‘Aile diş hekimliği modeli, tüm Türkiye’ye yayılmalı’

ADANA Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, karı diş hekimliği modelinin, Türkiye genelinde yaygınlaşmasını beklediklerini belirterek, ” Almanya’da 65 yaş üstü bireylerde ağızda kalan averaj diş sayısı 17’ye nail durumda. Ülkemizde 65 gözyaşı üstü bireylerde ağızda mütezayit diş sayısının az daha bütünsel dişsizlik olduğunu düşünürsek uygulamanın çok yarayışlı olacağı kanısındayız” dedi.

Sağlık Bakanlığı aracılığıyla apotr uç ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi için ev diş hekimliği modeli, Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te tayyareci uygulama namına hayata geçirildi. Aplikasyon kapsamındaki illerde 2 ile 12 gözyaşı aralığındaki her çocuğa 1 ocak dişçi tanımlandı. Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, uygulamanın gelişmemiş sürede Türkiye genelinde yaygınlaşmasını beklediklerini söyledi. Güler, munsap ve diş sağlığı açısından gelecek nesillerde sağlıklı dişlerin ağızda kalabilmesi üzere yardımcı diş hekimliği modeli üzerinden gidilmesi gerektiğini uzun zamandır önerdiklerini ve seçme makule desteği vermeye amade olduklarını belirtti.

’65 YAŞ ÜZERINDE AĞIZDA ARTAN SAĞLIKLI DİŞ SAYISI ARTACAK’Koruyucu diş hekimliğinin yıllardır Almanya’da geçerli dizge olduğunu nâkil Fatih Güler, bu modelin doğacak yaştaki kişilerin dosdoğru dişlerle hayatını sürdürmesini sağladığını vurguladı. Veriler bile paylaşan Güler, “Şu anda Almanya Diş Hekimleri Birliği’nin açıklamasına göre 65 gözyaşı üstü bireylerde ağızda artan ortalama diş sayısı 17’ye ulaşmış durumda. Ülkemizdeki 65 gözyaşı üstü bireylerde ağızda artan diş sayısının az daha total dişsizlik olduğunu düşünürsek bu uygulamanın haddinden fazla hayır olacağı kanısındayız” diye konuştu. Bu bir üzere bakım etmeye hazır gelişim gücü olduğunun altını çizen Fatih Güler, dişçilik fakültelerinde okuyan ve 5 sene zarfında mezun olacak 35 bin öğrencinin yanı sıra özelde etkin 26 bin diş hekimi ile kamuda fariza işleyen 12 bin diş hekiminin belli başlı planlamayla apotr diş hekimliğine adapte edilebileceğini kaydetti. Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaşmasını beklediklerini dile getiren Güler, “Bir eczanelerde olduğu gibi diş hekimlerinin nüfusa planlı bir şekilde mutluluk geneline yayılması, dağılımdaki dengesizliğin bozulması, büyükşehirlerdeki sayrı yoğunluğunun azaltılması ve çocuklarımıza hizmetin yetişmesi açısından uygulamanın akilane olduğunu düşünüyoruz. Etraflı dönemde bile 0-18 yaş arası bireylerin hedeflenmesi gerekiyor” dedi.Share: