Ailenin son demirci ustası yaşına karşın dede mesleğinden kopamıyor

Bingöl’ün Solhan ilçesinde işlek 79 yaşındaki ısıdam çipo ustası Berrak Ayçeman, ağabeyinin ebedî uyku etmesinin ardından ailesinde dede mesleğini yegâne başına yaşatmaya çalışıyor.

Sıcak demir ustası dedelerinin 1920 yılında Canlı ilçesine bağlı Çaytepe köyünden göç ederek Solhan’a yerleşmesiyle Ayçeman ailesi mesleğini bu ilçede sürdürdü.

63 almanak ustası ve ağabeyi Agit Ayçeman ile demircilik işleyen Ziya Ayçeman, ağabeyinin sabık yıl 95 yaşında memat etmesinin arkası sıra mesleği tek başına sürdürmeye başladı.

En büyük destekçisini kaybetmesine karşın mesleğini bırakmayan Ayçeman, değme dönem Boğlan Mahallesi Görüşme Caddesindeki hisse senedi yerinde çalışıyor.

Hasta ve nemli olması zımnında aheste işlemler yapmayan Ayçeman, yıllardır elinden düşürmediği çekiçle ateşten çıkardığı demiri dövmeye bitmeme ediyor.

Ailelerinde bu mesleği bitmeme ettirecek kimesne olmadığı üzere kendisinden sonradan hareket yerinin kapanacağı düşüncesiyle yüreğinin burkulduğunu tamlayan Vazıh Ayçeman, AA muhabirine, demirciliği babasından ve ağabeyinden öğrendiğini söyledi.

Mesleği babalarından devraldıklarını dile giren Ayçeman, ağabeyinin geçen sene emrihak etmesinin arkası sıra tek kaldığını tabir etti.

“Bu meslek benim hayatım oldu”

Hastalıklarının başladığını ve biricik başına çokça zorlandığını anlatan Ayçeman, şöyle konuştu:

“Ağabeyimle birlikte bu işe başladım. Halen devam ediyorum. Tümce bu mesleği yapamıyor ego dahi bu mesleği sürdürüyorum. Bu çığır benim hayatım oldu. Çalışmayı seviyorum amma bir tane başına ve hastalanmış olmam zımnında yumruk. Mesleğimizi sürdürecek kimesne namevcut. Oğlum öğretmen, o birlikte yapamıyor.”

Ayçeman, “Değme gün iş namına geliyorum ama çok gelişim namevcut. Eskiden ağabeyimle alay malay dahra, teber yapıyorduk. Şimdi tek yapamıyorum. Yaşadığım sürece işime bitmeme edeceğim ama benden sonraları kimse yok.” ifadelerini kullandı.Share: