AK Parti’li Karaaslan, sosyal bölük projesini değerlendirdi Açıklaması

AK Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Mahmur Çiçeği Karaaslan, Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban toplumsal hane projesiyle ilişik, ” İlk Evim İlk İş Yerim’ dünyaya benzer olacak. Çünkü dünyada sosyal devletin vatandaşına sağlaması müstelzim hizmetlerin birçoğunda mankafa kadem atılmaya başlandı.” dedi.

Karaaslan, Samsun’bile kadınların el emeklerini sergilediği 1919 Çarşı ile Savaşçı Gaziler Derneğini mülakat etti.

Sosyal ev projesi üzerine gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaaslan, projenin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle açıklandığını hatırlattı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum’un, projenin detaylarını kamuoyuyla paylaştığını tamlayan Karaaslan, ” Türkiye’nin dört yanından projeye rekor kıracak seviyede başvuru oldu. Milletin devletine hangi kadar güvendiğini, bunun ne kadar akıllıca benzeri proje olduğunu bire bir yol henüz bize gösterdi. Bu, bire bir seferberlik kabil aslında. Türkiye’deki düşük gelirli vatandaşların tahaffuz ihtiyacını tamamlamaya yönelik 20 yıldır yapılan çok cesim hamleler var. Aynı zamanda kentsel dönüşüm çerçevesinde, yer sarsıntısı riskinde olan ülkemizi ve şehirlerimizi bu riskten kaldırılmış etme noktasında çok kocaman atılımlar yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda TOKİ tarafından yüzde 95’i toplumsal göz atılmak üzere 1 milyon 170 bin basamak yapıldığına dikkati calip Karaaslan, şöyle bitmeme etti:

“Bu projeyle geçmiş etapta 250 bin konut, 5 almanak süreçte 500 bin konut, altyapısı müstahzar hane arsaları ve iş yerleri gelmek için ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ dünyaya benzer olacak. Çünkü dünyada toplumsal devletin vatandaşına sağlaması gereken hizmetlerin birçoğunda izansız etap atılmaya başlandı. Kovid-19 süreci yaşandı. Takiben erke, gıda konularında dünyada analog teessürat var. Alelhusus Batı dünyası ilkin kalkışmak üzere çıktı toplumsal cesamet harcamalarının kısılması noktasına gidiliyor. Türkiye ne yapıyor bilcümle bunlar yaşanırken? Cemi tersi dev tıpkısı girişim atarak. Belki bu anlamda dünyada gerçekleştirilemeyecek tıpkısı projeyi hayata geçirerek milletimizin ihtiyacını büyüklük yerine en hayatiyetli şekilde çözmeye müteveccih böyle cesim kadem atıyor.”

Karaaslan, projeye yalnız ev üretimi olarak bakılmaması gerektiğine belen ederek şunları kaydetti:

“Aslında göz üretimi yapılırken şehirlerimize bakir hayat alanları kazandırılıyor. Yeni hayat alanlarında çıplak alanlar, çocuk alanları, parklarıyla şehre değer katan alanlar oluşacak. Bir zamanda iklim değişikliği ile mücadele üzerine birlikte gelecekte yaşanabilecek risklerle uğraş ika noktasında yenilenebilir enerjiyi kullanan, rate atılmış üreten, yağmur suyunu kullanan, yatay mimari unsurlarına uyan, yerel mimari özelliklerini üstelik haiz ve şehre değer katacak alanlar oluşturulacak. Hele martir yakınlarımız, gazilerimiz, gençlerimiz ve küçük ihtiyacı olan ailelerimize bu anlamda nazik bakım sunulacak. Türkiye, bakir basamak üretimi ve yıpranmamış dirim alanları kazandırma üzerine haddinden fazla şanlı tecrübeye erbap. Nedeniyle bu projeyi çok aceleci şekilde hayata geçireceğiz. Vatandaşımızda bu konuda nazik sevinme var.”

Share: