Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

– Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde, kış aylarında yüzeyi ağız ağıza buzla kaplanan Çıldır Gölü, kavurucu sıcaklarda ise Veli ve Akdeniz sahillerini aratmayan güzelliğiyle tatilciler ile nahiye halkının akınına uğruyor.

Türkiye’nin heybetli turizm merkezlerinden olan Ardahan’daki Çıldır Gölü, eş olduğu katıksız yapısı ve güzellikleriyle seçkin zaman ağırladığı yerli ve yabancı turistlerin bent odağı oluyor. Deniz seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Çıldır Gölü, 123 kilometrekarelik alanı ile Van Gölü’nden sonraları Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin ikinci balaban gölü.

Termometrelerin 32’yi gösterdiği kentte, baş döndürücü sıcaktan bunalan gençler soluğu Çıldır Gölü’nde aldı. Özellikle gün ortası saatlerinde, gençler havanın adamakıllı ısınmasıyla alay malay Çıldır Gölü’nün buz kabil sularına atladı. Genişlemek için suya giren gençler, sevimsiz suyun keyfini çıkarttı.

Havaların ısınmasıyla birlikte genişlemek üzere soluğu Çıldır Gölü’nde aldıklarını belirten Muhammet Mürtefi Aksungur, “Çıldır Doğu Küçük Asya Bölgesinin yer evire çevire yerlerinden birisi. Doğudan batıya göçün sunu iri nedenlerinden bahir, gelgel ve güneş gelmekte. Şu anda burada bahir namevcut ama Çıldır gölü o görevi görüyor. İnsanlar burada serinliyor. Burası açılmak isteyenlerle kırcı; Çıldır gölü yeşilliği, ruz ve oksijen itibarıyla bulunmaz aynı kayran” dedi.Share: