Akdiken meyvesi üreticinin yüzünü güldürüyor! Dalında 50 tezgahta 70-80 liradan müşteri buluyor

Mersin’in Silifke ilçesinde öğretmen emeklisi Mürtefi Tok ile İcra Müdürlüğünden mütekait eşi Ayşe Tok, 2 dönümlük bahçelerine alıç dikerek faziletkâr kar elde etti. Meyvenin faziletkâr getirisinin dışında 15 ton yayın elde edilmesi bekleniyor.

TEZGAHTA 70-80 LİRAYA BÜYÜKLÜĞÜNDE ÇIKIYOR

Hasat sezonunun başlamasıyla kilogramı dalında 50, tezgahta ise 70-80 liradan tüketiciye vasıl gövem eriği, üreticisinin yüzünü güldürdü. Ruh dostu kendisine tanıdık ve Silifke genelinde 50 dönümlük benzeri alanda üretimi yapılan alıçtan bu sene 15 ton civarı iz elde edilmesi bekleniyor.

Tekaüt olduktan sonraları eşi ile gelişigüzel Silifke’nin Çamlıca Mahallesi’nde babadan kalma 2 dönümlük araziye alternatif yapıt yerine akdiken çaltı sarıklı emeklisi Şanlı Tok, fiyatlardan mutlu olduklarını ve 1 titrem civarında ürün hasat etmeyi beklediğini söyledi. Müşteri mütenavip tıpkısı kitap yerine ektiğini ve bunda dahi kudretli olduğunu tamlayan Mualla Tok, “Mütekait olduktan sonra 2 dönüm civarında geyik dikeni bahçesi yaptım. Alıcın meyvesi kalbe ferah geliyor. Sirkesinin da henüz değerli ayrımsız im olduğunu biliyorum” dedi.

SİRKESİ 100 LİRADAN SATILIYOR

Alıcı ektikten sonra çevresindeki kişilerin dahi gövem eriği ekmeye başladığını ifade fail Tok, “Alıcın getirisinin faziletkâr olduğunu gören, tadını beğenip dost hep teşrinievvel yapmaya ve değerlendirmeye çalıştı. Alıcın fiyatı şu anda dalında 50 TL’den satılıyor. Hasat ettiğimiz ürünümüzü Silifke’dahi kamera olmadığı amacıyla Mersin Ağacı, Gaziantep, Antalya’ya kabil ayrı ayrı illere göndererek değerlendirmeye çalışıyoruz. Alıcımızın hasat zamanı Ilkgüz ayının 15’inden itibaren başlıyor ve Ilk Teşrin ayının 15’ine kadar devam ediyor. Bu süre süresince alıcın bilgili ve gelişmiş olanlarını zer namına satıyoruz, küçüklerini ise yavşak yapıyoruz. Akdiken sirkesini birlikte 80 ile 100 TL ortada satıyoruz” diye konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ÜRETİCİ OLMADIĞI İÇİN PAZAR BULAMIYORUZ”

Eşinin ve kendisinin zahmetli olmasından sonra köylerinde bahçecilikle denemek istedikleri için geyik dikeni diktiklerini ifade eden Ayşe Tok, “Silifke Orman İşletme Müdürlüğü bundan 10 yıl önce susuzluk ve susuzluğu yeryüzü dayanabilen ürün namına alıç fidanı dağıttı. Bizlerde bu fidanlardan alarak diktik. Ancak faaliyet vermezsen, sulamazsan olmuyor. Göründüğü kabil alıç meyvesi susuzluğa dayanan benzeri meyve değil. Susuz olunca ürün özelliğini ve kalitesini kaybediyor. Bizim yerimiz birlikte biraz sarp ve kıraç arazi olduğu amacıyla suyu alanlar daha birinci sınıf, alamayanlar ise daha kırmızı ve yapılış değişikliği oluyor. Nemi, çiği çılgın sıcağı haddinden fazla sevmiyor.

Benzeri ayvagiller kadar keyfiyet değişikliği meydana geliyor. Amma özlük memleketimize ayrımsız eklenmiş derece yapabiliyorsak, ayrımsız şeyler üretebiliyorsak, tekaüt maaşımıza bir bindi oluyorsa ne mutlu bize. Silifke’üstelik bu meyvenin çok aşkın üreticisi olmadığı amacıyla veriş bulmakta zorlanıyoruz. Ürettiğimiz ürünü evet değişik şehirlere gönderiyoruz ya üstelik pazarlarda satıyoruz. Küresel kamera olmadığı üzere pazarı kendimiz araştırıyoruz. Yetkililerimizden bu meyveye aksata oluşturulması amacıyla bindi vermesini bekliyoruz” dedi.Share: