Akıbet An | TBB’den Bartın’daki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına bindi ziyareti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Varlık Sağkan, Bartın’daki beyaz zehir kazasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerine destek ziyaretinde bulundu.

TBB’den yapılan açıklamaya bakarak, Sağkan ve beraberindekiler, kazada hayatını kaybeden ailelerin desteklemek ve hukuki süreci Bartın Barosu ile yakalamak amacıyla Amasra’ya gitti.

Patlamanın meydana geldiği eroin ocağına giden Sağkan, hayatını kaybeden işçilerin yakınları ve kontrol istirdat çalışmalarına katılan görevlilerle görüştü.

Burada açıklama eden Sağkan, işletmenin yürüttüğü faaliyetlerde lüzumlu denetimlerin yapılıp yapılmadığını, ihmallerin bulunup bulunmadığını araştıracak makamın Cumhuriyet Başsavcılıkları olduğunu belirtti.

TBB’nin huzur sebebinin Avukatlık Kanunu’ndan aldığı yetkiyle planlı soruşturmanın sonucunda kamuoyu vicdanını gönül tokluğu edecek benzeri sonucun ortaya çıkarılması üzere hareketli bire bir kurum katlanmak olduğunu açıklanan Sağkan, “Bu sonucun bağımsız aynı yargı sistemi içre değerlendirilip kamuoyuyla paylaşılması esasen mahkeme kararı sisteminin umum milletimize olan borcudur. Bu borcun adına getirilmesinde ise defans makamı adına biz üzerimize düşen bilcümle görev ve sorumluluklarımızı adına getireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: