Almanya Başbakanı Scholz: “Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz. Rusya, savaşın dikte edilmiş tıpkısı barışla sonlanmayacağını anlamalıdır” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, payitaht Berlin’de düzenlenen matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu. Scholz, toplantıda Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında kalan fiyatlar ve efdal erke faturalarıyla savaş eden insanlara muavenet etmek için vergi indirimi birlikte karışma gelmek için yıpranmamış benzeri tılsım paketi sözü verdi. Maliye Bakanı Lindner’ın alacak planlarını haddinden fazla yarayışlı yerine nitelendiren Scholz, bulunan enerji ve pahalılık krizinde vatandaşları desteklemeye sürmek istediklerini açıkladı. Hem arkalama alanlarının hem birlikte düşük veya ılımlı gelirli kişilerin desteklendiğini belirten Scholz, bambaşka yeni arkalama paketlerinin olacağını ve paketlerin mecmu tutarının 30 bilyon euro olduğunu duyurdu.

“Amacımız tek kimsenin çözülemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalmamasıdır”

Hartz IV sisteminin hesabına daha erdemli minimal sevap, basamak yardımlarında iyileştirmeler, ati sene için planlanan vatandaş yardımları kadar önlemler alınacağından bahseden Scholz, “Amacımız tek kimsenin çözülemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalmamasıdır” dedi. Scholz, artan enerji fiyatlarına karşın Almanya’daki olumlu istihdam durumuna de atıfta bulunarak, “Zorlaşsa de bu dönemi bereketli uyutmak amacıyla seçkin türlü şansımız var. Vatandaşları yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“LNG terminalleri kış aylarında devreye girecek”

Sıvılaştırılmış gaz (LNG) terminallerinin kışın faaliyete geçmesinin planlandığını söyleyen Scholz, ilk sıvılaştırılmış gaz terminallerinin ati yılın başında bağlanacağını açıklayarak, “LNG terminallerinin devreye alınması hemencecik ilerliyor. Amaç, gelecek yıl boyunca kabil olduğunca çokça sayıda terminali meşgul duruma değirmek” dedi.

Şu anda doğal gaz temininin fiyatlı olduğunu tamlayan Scholz, Rus petrolü üzere tavan eşit görüşmelerinde ongunluk olduğunu söyledi. Hakeza ayrımsız fiyat sınırının yalnızca

küresel yerine birleştirme edildiğinde işe yarayacağının altını çizen Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Ilımlı Avrupa’ya geçecek bakir ayrımsız boru hattından yana olduğunu açıkladı. Devir enerjisinden rüzgar enerjisine yenilenebilir enerjinin genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, müstehase kaynaklardan mutlak olmak üzere gerekli sınai modernleşmeyi sağlamanın biricik yolunun bu olduğunu söyledi.

“Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Ukrayna-Rusya savaşına üstelik değinen Scholz, Rusya’nın Ukrayna’de başlattığı savaşı yeryüzü nazik kayran kıraat yerine nitelendirerek, Almanya’nın Ukrayna’yı mali ve askeri kendisine desteklemeye bitmeme edeceklerinin altını çizdi. Scholz, savaşla ilgilendiren yerine, “Rusya Mehabet Başkanı ve siyasal liderleri savaşın yazdırım edilmiş tıpkı barışla sona ermeyeceğini anlamalıdır” ifadesini kullandı. Rusya’nın kavga suçu işlediğini belirten Scholz, sorumluluğu Rusya ululuk başkanının taşıdığını söyleyerek, “Bu bire bir yanlışlık savaşıdır, buna tek şüphe namevcut” dedi.

“Warburg Bank’ta politik erk yok”

Scholz, Hamburg Warburg Bank’ın karıştığı cum-ex rüşvet skandalında siyesi sorumluluğu reddederek, ” herhangi bir siyasi baskı olduğuna dayalı benzeri argüman bulunmayan” dedi. Scholz, Bundestag’ın sakat SPD üyesi Johannes Kahrs’ın kasasındaki para hakkında ise hiçbir şey bilmediğini söyledi.

“Gidiş Geliş ışığı çalışıyor”

Scholz, “trafik ışığı koalisyonu” adına adlandırılan koalisyon hükümetinin akıbeti konusunda ittifakın periyot sonuna büyüklüğünde süreceğine inandığını ve üste mufassal vadeli planların olduğunu söyledi. Hükümetin öngörülemeyen birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirten Scholz, “Üç partili hükümetlerin gerçekçi olduğunu akseptans ediyorsanız, ülkenin geleceği için üç partili önerilerin yapıldığını üstelik akseptans etmelisiniz. Gidiş Geliş ışığı çalışıyor” şeklinde konuştu. – BERLİN

Share: