Amasya’da Müzakere Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Konuşma Barajı’na kalkışmak amacıyla 850 bin balık yavru su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde cıvıltı gösteren Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen bala sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Görüşme Belediye Reisi Mehmet Bitirmiş vasıtasıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın ciddi kendisine yapıldığı bir ilimiz. Sonuç 2 yılda buna benzeri dahi akarsu ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri istihsal istasyonumuz, sabık sene Ihtişam Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu girmek amacıyla muhtelif türler yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Mülakat Barajı’na koyulmak üzere 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon bala balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’da, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon bala balık bıraktık. 2022 yılında hele kendimize elan nazik aynı misyon koyduk. 84 milyon balık, mecmu gerçeklik ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Hoşur bu kesim bizim için yıldızı ışıltılı bire bir devir.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kargaşa, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: