Asyalı zenginlerin bakir gözdesi: Bakir ve popüler NFT koleksiyonları

NFT piyasası, Ocak ayındaki kele döneminden Mart ile Mayıs arasındaki benzeri muvazene ve süreletme aşamasına kadar, Ocak ile Mayıs 2022 arasında inişli çıkışlı tıpkısı süreç yaşadı. 

Huobi Araştırma Enstitüsü’nün raporu, sonsuz olarak faziletli murat olmaksızın, bakir satışa sâdır NFT koleksiyonlarının piyasayı etkilediğine ve sermayeyi çarkıt koleksiyonlardan uzaklaştırdığına dikkat çekiyor. Raporda ayrıca, piyasanın sürdürülebilir ve yatırımcılar üzere fosforlu kalması amacıyla alıcıları akça selp projelerinden ve cüzdan dolandırıcılıklarından destek olmak üzere vesait ve platformlar geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Bakir ve pop NFT koleksiyonlarının NFT’lere olan ilgiyi ateşlediğine işaret edilen “2022 NFT Muamele Trendleri (Ev-Mayıs)” başlıklı raporda, PhantaBear ve Asya’nın önde mevrut özge NFT projelerinin, Asya’daki ensesi kalın Çince mütekellim pazarlardan NFT alıcılarını pazara çektiği anlatım ediliyor. Raporda öne çıkan diğer noktalar şöyle:

Birden kamera akışı aya fiyatları yükseltti

Bedaheten azrail akışı, ortalık talebinin arzı aşmasına bozukluk oldu ve bu yüzden az daha rastgele NFT koleksiyonunun taban fiyatını yükseltti. Fakat, fırsatçı proje ekipleri bu fenomeni kâr etme şansı adına gördüler ve alıcıların saflığından yararlanan çabuk servet kazanma planları için bağan çaba mucip, bağan kaliteli projeler başlattılar.

NFT talebi düştü, cesaret sarsıldı

Yaratıcıların bu nev eylemleri, nazik miktarda resülmal ve akışkanlık çıkışıyla sonuçlandı; alıcılar ayrıca dolandırıcılıklardan, hack’lerden ve değeri düşen bağan kaliteli koleksiyonlardan dahi para kaybetti. Serencam kendisine, NFT talebi düştü ve halkın güveni sarsıldı.

2022 Mart ayından Mayıs ayına kadar kullanılmamış koleksiyonlar ortaya çıkmaya bitmeme etti, fakat bu projeler pazara yıpranmamış alıcılar çekmedi ve alıcıların NFT’lere olan ilgisi düşük kaldı. Fakat, gayrı NFT koleksiyonlarına ehil olan kâin NFT satıcılarından eskimemiş koleksiyonlar rica edilmeyi sürdürüyor.

Halkın güveni üzere tashih şarrt

Piyasanın bulunan durumu, kullanıcıların bakir koleksiyonlar satın ahzetmek için anamal almak amacıyla çarkıt NFT koleksiyonlarını sattığı tıpkısı ebat. Bu eskimemiş koleksiyonlar bulunan pazarı bulandırdı ve eski NFT’ler üzerindeki satış baskısını artırdı.

NFT pazarı hala hack ve dünyalık kapma projeleriyle meşbu ve kitleler NFT’leri dolandırıcılık ve faziletli riskli yaratıklar olarak görmeye devam ederse, NFT’lere tüketici güveni ve kamu ilgisi artmayacaktır. Halkın NFT’lere olan ilgisini ve güvenini yeniden kazanması amacıyla tıpkısı ortalık konsolidasyonu ve düzeltme dönemi yiyecek.

Arkadaş Anadol’un NFT eseri rekor fiyata satıldı

Hyundai, NFT koleksiyonunu piyasaya sunuyor

Korsanlar, 2,8 milyon dolarlık NFT çaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın raket tutuşu NFT’ye dönüştürüldü

Neal Stephenson önceki NFT’sini aldı

NFT’nin Türki karşılığı belirlendi

Share: