ATB Başkanı Aşılanmamış: “Ekincilik etkin biçimde desteklenmeli”

Antalya Tecim Borsası (ATB) Ağustos ayı sedir toplantısı, Sedir Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında çevrimiçi adına yapıldı. Yönetimin tıpkı mahiye çalışmasıyla ilgili meclis üyelerinin bilgilendirildiği toplantıda, ATB Umumi Heyet Başkanı Mualla Aşılanmamış, tarım ve ticaretle ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

30 Ağustos Yengi Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Aşılanmamış, “Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta görünmek üzere, istiklal mücadelemizin tamlık kahramanlarını ürkmek ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Yengi Bayramı’mızın 100. sene dönümü kutlu olsun” dedi.

“Ekincilik deli dolu biçimde desteklenmeli”

Antalya’nın yılın önceki yarısında Türkiye ortalamasının üstünde ticari hareketlilik yaşadığını, bunu rakamların teslim ettiğini belirten Başkan Çandır, güzeşte yılın bir aylarına bakarak birlikte Antalya’de faziletkâr benzeri ticari ruh yaşandığını vurguladı. Aşılanmamış, “Nominal verilerin oluşturduğu bu hareketliliği enflasyondan arındırarak değerlendirdiğimizde ise hakiki benzeri sıskalık ortaya çıkmaktadır. Bu zayıflığın giderilmesi için önemli sektörümüz tarımın aktif biçimde desteklenmesine gerekseme bulunmaktadır. Çünkü kentimizdeki tarımın yeryüzü kocaman özelliği, şehrin merkezinden yer ücra mahallesine kadar insanımıza aracısız nüfuz fail aynı yapıda olmasıdır” diye konuştu. Turizm sektörünün Antalya ekonomisindeki ağırlığına ilgi çekici Aşılanmamış, “Bakım sektörümüzün akıbet birkaç yılda aldığı bilinen darbeler, Antalya’mızı yıllık büyümede ilk defa en üst sıraya düşürmüştür. Fakat 2022 yılında turizm ve bakım sektörü bakımından 2019 yılına yaklaşılmıştır” dedi.

“Tarım ayakta kalmalı”

Yaşanan hesaplı hareketliliğe karşın Antalya’birlikte hep ve ekincilik sektörü kredilerinde ülke ortalamasının altında güven kullanıldığını bildiren Aşılanmamış, hem finansmana erişimde zorlandıklarını hem üstelik ortalamanın altında itimat kullanıldığına ilgi çekti. Aşılanmamış, “Nedeniyle bu hareketliliğin sürdürülebilirliği, vahim zılgıt altında bulunmaktadır. Açıklanan akıbet veriler, bu tespitimizi doğrulamaktadır. Kentimizdeki toplam kredi kullanımı yüzdelik 53 artarken, ülkemizde yüzdelik 60 artmıştır. Tecim sektöründeki emniyet kullanımı ise kentimizde yüzdelik 54 artarken, ülkemizde yüzdelik 85 artmıştır. Sektörümüzdeki cesaret kullanımı kentimizde yüzde 37 ve ülkemizde ise yüzde 55 artmıştır. Antalya tarımı finansmana erişimde Türkiye ortalamasının yaklaşık yarısında kalmıştır” diyerek konuştu.

Antalya’nın borcuna kapalı tıpkısı site olduğunu belirterek, bankalara, tedarikçilere ve devletine alacak ödeme oranında ortalamanın üzerinde olduğunu kaydeden Çandır, “Son aylarda bu özelliğimiz erozyona uğramaya başlamıştır. İlk 7 mahiye dönemde sudan ucuz çek tutarlarında büyüklük ortalaması yüzdelik 46 artarken, Antalya’de yüzdelik 87 arttı. Tıpkı dönemde kapanan ortaklık sayısı ülke ortalamasında yüzde 79 artarken, kentimizde yüzde 97 arttı. Ayrıksı taraftan ticari hareketliliğimiz için kebir ayrımsız nişan olan çekle ifa hacmi, ülkede yüzde 89 artarken, Antalya’de yüzde 129 arttı” diyerek konuştu.

“İhracat artım hızımız düştü”

Antalya’nın ithalattan aşkın ihracat etme özelliğine ilgi çeken Aşılanmamış, Türkiye’üstelik dış satım artış hızının yüzdelik 18, Antalya’de ise yüzdelik 12 olduğunu belirtti. Temmuz ayında almanak dış satım artışının Türkiye’da yüzdelik 9 iken Antalya’dahi yüzde 6 olduğunu de kaydeden Çandır, “İlk 7 aylık dönemde Türkiye’bile yüzdelik 1,5’lik düşüşe denk Antalya’birlikte yüzdelik 1,2’lik artma yaşandı. Temmuz ayında ise ülkemizdeki almanak yüzdelik 6,4 düşüşe değer, Antalya’bile yüzdelik 11,1 azalış oldu. Bezgi bitkilerindeki kontra takat sınırı Orak Ayı’da bile bitmeme etti. 7 mahiye dönemde ülkemizdeki süs bitkileri ihracatı yüzde 8,6 düşerken, Antalya’birlikte yüzde 13 azaldı. Orak Ayı ayında ise ülkemizdeki yıllık yüzde 54,8’lik düşüşe değer, Antalya’da yüzdelik 42,5’lik tenakus oldu” şeklinde konuştu.

“Esnaf sayımız arttı, maraba sayımız azaldı”

Komutan Ali Çandır, Antalya’bile üretimdeki istihdam ve cıvıltı kullanımıyla ilgilendiren birlikte bilgi verdi. Resmi rakamlara bakarak, sigortalı sayısının ülkede yüzdelik 5,3 artarken, Antalya’de turizm ve bakım sektörünün dahi etkisiyle yüzdelik 21 arttığını kaydeden Aşılanmamış, SGK’ye mukayyet esnaf sayısında talih ortalamasının 1 fakül ziyadesiyle yüzdelik 7,7’lik çoğalma olduğunu söyledi. Aşılanmamış, “Ancak bu durum, hele ekincilik sektörü amacıyla eş seyretmemiştir. Bu dönemde zirai SGK dahilindeki çalışan sayısı ülkemizde yüzdelik 9,5 azalırken, Antalya’de yüzdelik 12 azaldı” dedi.

“Tarımda GES kısıtlanmamalı”

Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Enerji Piyasaları Aranjman Oturmuş (EPDK) kararına bakarak, lisanssız zaman erke santralleri (GES) mevzuatında yeni düzenleme yapıldığını anımsatan Aşılanmamış, “Tarımın GES kullanımında seçkin arttırma kısıtlamaya gidilmemesini talep etmekteyiz. Zira bilindik enerji maliyeleri dolayısıyla zaten kısıtlı olan tarımsal faaliyetlerdeki elektrik kullanımı, henüz çok kısıtlanmamalıdır. Üretimdeki verimlilik ve devamlılık itibarıyla bu uzanım serencam rütbe önemlidir. EPDK’ya OSB’ler üzere aldığı karar nedeniyle teşekkür ediyoruz. Fakat envestisman yapanları ve yatırıma bitmeme edenleri kıygın etmemesini, envestisman yapacak olanlarından bile iştahını kırmamasını diliyoruz” diye konuştu.

EPDK’dan ekincilik sektörünün mütezayit hareketlilik maliyetleri nedeniyle “tarımsal sulama” isimli abone grubunun genişletilerek birlik zirai işlemleri kapsayacak biçimde “tarım” abone grubu olarak yeniden düzenlenmesini ve sektörün maliyet yükünü hafifletici düşük fiyatlı özel bire bir tarife oluşturulmasını arzu ettiklerini hatırlatan Çandır, “Kuruldan bu konudaki talebimizi acil tıpkısı biçimde gündeme almasını bekliyoruz. Talebimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Borsa web yenilendi

Antalya Ticaret Borsasının üyelerine yeryüzü bol hizmeti vermek için kendisini sonsuz yenilediğini belirten Çandır, unsur işlemlerinin hızlanması, kesintisiz ve tıkır tıkır yapılabilmesi ve kolaylaştırılması amacıyla Borsa’nın web sayfasının yenilendiğini kaydetti. Aşılanmamış, “Salgınla alay malay tescil ve kesenek ifa üzere birçok işlemi acul tıpkısı biçimde online’a taşımıştık. Kullanılmamış web sayfamızla alay malay daha çok birlik üye işlemlerini bire bir tıkla yapabilir ağıl getirdik. Ahit; enerjiden, paradan ve bile en önemlisi zamandan artırım devridir. Tamlık üyelerimize şiddetli olsun” dedi.

Türkiye’birlikte önce

Ekincilik sektöründe bakım veren üyeler ve bütün üreticiler amacıyla farkındalık tasarlamak için karbon salımı hesaplama yazılımı geliştirdiklerini, mergup bilgiler girilerek, üretime yönelik karbon salımı ve tenzil potansiyelinin değerlendirilebileceğini anlatan Başkan Aşılanmamış, şunları söyledi:

“Sonuçlar hemen brifing amaçlıdır. Sahne edici veriler üretim sahasındaki karbon salan ve markajcı tüm unsurların merdiven gazı envanter raporunda hesaba karışma edilmesiyle elde edilebilir. Sürdürülebilirlik ilkemiz çerçevesinde hazırladığımız ve ülkemizdeki evvel aplikasyon örneği olan ‘Zirai Karbon Basamak İzi Hesaplama’ bölümünden şirketinizin tart durumunu çabucak ölçebilir, etkinliklerimizi izleme edebilir, bilgi, yetişek ve ayrıntılı camekân gazı envanter raporunun hazırlanması üzere borsamızla bildirişim kurabilirsiniz.”

Web sitesinde “Tarımsal Tecim Portalı” uygulamasını bile hayata geçirdiklerini anlatan Aşılanmamış, “Bu portal sayesinde hava, satım ve irade oluşturma ve teşrikimesai yapma kabil seçeneklerle toptan ticaretinizi geliştirebilirsiniz. Bu projeden amacımız, özetle, üyelerimizin ticaretlerinin gelişmesine korumak ve eskimemiş ticari bağlar kurmasına okazyon oluşturmaktır. Sizleri ve tamam üyelerimizi gelişigüzel iki kullanılmamış uygulamamızdan birlikte faydalanmaya ve önermeye nida ediyorum” dedi.

‘Şahsi Verilerin Korunması Kanunu’ çerçevesinde kurumsal kapasitenin artırılması ve kanunla ahenktar hale getirilmesi amacıyla altyapıyı güçlendirdiklerini bildiren Aşılanmamış, “Çıktı, borsamız ile münasebetli şahsi verilerle ait hep işlemlerde verilerin korunması amacıyla müstelzim yönetimsel ve teknik tedbirler alınmakta, Şahsi Verilerin Korunması Kanunu ve ilgilendiren mevzuatta öngörülen sınırlar dahilinde işlemektedir. İlgili konularda özveriyle çalışmalarını sürdüren umumi heyet üyelerimize ve himmet arkadaşlarımıza teşekkürname ediyoruz” diye konuştu.

YÖREX fuarı seneye yapılacak

Türkiye’nin ciharıyek yanından dernekevi ürünlerin mülakat noktası haline mevrut Lokal Mahsulat Fuarı YÖREX’in; bu yıl kovid salgınının devam etmesi, konaklama ve geri hizmet maliyetlerinin katmerli yükselmesi, Ekim ve Son Teşrin aylarında yapılacak olan bölüm ve borsa seçimleri ve elan sonrasında yapılacak olan TOBB seçimi dolayısıyla önümüzdeki yıl yapılacağını duyuran Başbuğ Çandır, “Fuarımızı önümüzdeki yıl 12.yol boşaltmak amacıyla cümle gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Komutan Çandır, borsa seçiminin Ekim ayında yapılması için İl Seçim Kuruluna başvuruda bulunacaklarını bildirirken, “Seçimi, borsamıza yakışan bir şekilde tamamlayacağımız üzerine hiçbir şüphem yok. Şiddetli olsun” dedi. – ANTALYA

Share: