Avrupa’da araba satışları dibe vurdu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Yeryüzü sorunları Avrupa otomobil piyasasını bile vurdu. Sunu sıkıntılarına öğün açan tedarik zinciri darboğazları ve otomotiv endüstrisini baştan aşağı etkileyen rekor enflasyon dolayısıyla pres günler geçiren Avrupa otomotiv endüstrisi, 1996 yılından bu yana arz keskin günlerini yaşıyor.

Bloomberg’den Wilfried Eckl-Dorna’nın haberine bakarak, sonuç 26 yılın yer üzücü Haziran kocaoğlannı geçiren otomobil piyasasındaki yavaşlama sürüyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından açıklayan verilere bakarak, bakir araba satışları Haziran ayında yüzde 17 oranında düşerek 1,07 milyona geriledi. Bu düşüşten arz çok etkilenen, satışlarında güzeşte yıla bakarak yüzde 24 düşüş hayat dolu Volkswagen AG oldu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Volkswagen AG ve Mercedes Benz AG, güzeşte kamer nısıf iletken kıtlığındaki sorunların azalmaya başladığını açıklamış olsalar üstelik üretimde yaşanan artışın showroomlara yansıması ve bayilerin sipariş defterlerini uygulaması koca azıcık gerektiriyor. Üreticiler ayrımsız zamanda açkı fiyatlarındaki artışlar üstünde huysuz katkısı mevcut hammadde ve erke maliyetleriyle dahi boğuşuyor.

Hazırlık kısıtlamaları ve düşen talep

İngiltere merkezli LMC Automotive’in bu ay yaptığı açıklamaya bakarak, otomotiv endüstrisinin hazırlık kısıtlamalarının andıran zamanda üstesinden gelmesi gibi gözükmüyor. Açıklamada, iktisadi görünümün bozulmasıyla sonuç aylarda yavaşlayan talebin dahi sektör için ters benzeri boyut oluşturduğu belirtiliyor.

Avrupa otomotiv endüstrisinin, tedbir kısıtlamalarının mümasil zamanda üstesinden gelmesi tür gözükmüyor.

Gine birlikte, Almanya ve İngiltere dahil görünmek amacıyla nazik pazarlardaki satışlar, benzeri sene öncesine göre bu kamer tıpkı tahaccüm gösterebilir. Son 12 aydır istikrarlı şekilde düşüş dinç sektörde bire bir toparlanma beklentisi doğuran bu hesap pusulası, özellikle 2022 yılının önceki yarısında yaşanan kayıpları telafi etmekten uzak gözüküyor. LMC Automotive, Mağrip Avrupa binek otomobil teslimatlarının bu sene yüzde 6,3 oranında düşerek 9,92 milyona gerileyeceğini aritmetik ediyor. LMC Automotive’in Ev kocaoğlan tahmini, satışların az daha yüzde 9 oranında artacağı yönündeydi.

Erke sorunu

Ukrayna Savaşı dolayısıyla ortaya sâdır enerji kıtlığının daha de kötüleşmesi riski, otomotiv endüstrisinin geleceğiyle ilgili ayrımsız tahmin yapmayı güçleştiriyor. Moskof gazını Avrupa’ya taşıyan asıl borazan hattının bu hafta bakıma girmesi ve Zalim yetkililerin bakımın ne zaman sonlanacağına ilişik çatışık açıklamaları işleri daha bile zorlaştırıyor. Üstelik Almanya ve başka Avrupalı ülkeler, Rus gazının ağız ağıza kesilmesi amacıyla tedarik yapıyor.

İstikrarsızlık sürecek

Dünyanın tamlık bölgelerinde zindelik gösteren Kanada merkezli yatırım bankası RBC Capital Markets’ın Avrupa Otomobil Piyasası Analisti Tom Narayan, asıl tehlikenin Almanya üzere uygulanan olduğunu belirtiyor. Bunda, otomobil bileşenleri için kullanılan plastiği boşaltmak amacıyla cümbüş gösteren Alman fabrikalarının enerji kıtlığı ve hazırlık zinciri sorunları dolayısıyla kapanma ihtimalinin nazik etkisi bulunuyor.

Otomobil üreticileri, satışların düştüğü bu dönemde, elan erdemli fiyatlar arzu ederek ve genişlik pahalı ve karlı modellerine odaklanarak kayıplarını telafi etme yolunu seçiyor. Fakat enflasyonun artmaya bitmeme etmesi ve tüketicilerin harcamalarını kısmasıyla bu strateji dahi her an işe gönül avcısı ayla gelebilir. VW CEO’su Herbert Diess, güzeşte hafta verdiği röportajda, ati yılın görünümü konusunda temkinli olduklarını söylemişti. Diess, 2023 yılında birlikte zaman yaşanan istikrarsızlığın eksiksiz acun amacıyla devam edeceğini öngördüklerini belirtti.

Araba sahibi olmak lükse mi dönüşüyor?

 

Otomotiv ihracatı haziranda yüzde 18 arttı

 

Share: