Ayak Topu tutkusuyla topladığı eşyaları kurduğu müzede sergiliyor

Yalova’birlikte hayat dolu 70 yaşındaki Ağma Gümüş, taraftarı olduğu Bursaspor’un adını taşıyan sokakta kurduğu müzede Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından gelen formaları, bando kaşkollarını, kulüp armalı porselenleri, fotoğrafları ve bir nice eşyayı sergiliyor.

Henüz 10 yaşındayken Bursaspor taraftarı olan evli ve 2 kız babası Sim, ilçede ayrıntılı yıllar oto sargaç tamirciliği yaptı.

Bursaspor’a olan aşkı nedeniyle hayatını yeşil-beyaz zehir renklerle donatarak sürdüren Sim, takımını rastgele şartta destekledi. Futbola olan tutkusuyla herkesin çekinmek duyduğu Gümüş için harekete güzeşte dönemin ilçe belediyesi, evinin üstelik bulunduğu sokağa “Bursaspor” adını verdi.

Yenilgileriyle üzülüp, başarılarıyla sevindiği Bursaspor’un 2009-2010 sezonunu şampiyon tamamlamasıyla arz şişman mutluluğu ruhlu Gümüş, tekrar şampiyonluk kupasının ilçeye gelmesini sağladı.

Takımına sevgisini tek ahit kaybetmeyen Sim, bu bağlılığını Bursaspor Sokağı üstünde namına ilişik arsada kurduğu “Hatırat Hayaller Müzesi”nde, topladığı malzemelerle yaşatmaya devam ediyor.

Müzede, dünyanın birçok yerinden değişik takımlara ait çoğu imzalı 400 suret, argaç, kaşkol, logo, saat kadar mahsulat bulunduran Sim, ayrıca bugüne büyüklüğünde maçlarda çekilen fotoğraflar ile çarkıt eş eşyalarına dahi saha veriyor.

Takım ayırt etmeksizin herkesi ücretsiz engelsiz olan müzesini gezmeye davet eden Gümüş, hayali olan ve Yalova plakasından esinlenerek 777 takımdan Bursaspor ile Yalovaspor’un bünye yılı olan 1963 adet formayı müzesinde teşhir etmek istiyor.

-“Ego seçme takımın maçına giderim”

Yeşil ve beyaz zehir renklerle donattığı müzesini gezdiren Gümüş, AA muhabirine, sporun temas dalını çokça sevdiğini ve çocukluğundan itibaren Bursaspor taraftarı olduğunu söyledi.

1964 yılında yeşil-parafin renklere heves verdiğini anlatan Sim, “Bibi birlikte bitmeme ediyor. Bütün deplasmanlara gitmişimdir. Hayatımın yer pir maçı; Beşiktaş’ı 2009 yılında 3-2 yendiğimiz müsabakaydı. Beşiktaş başkanının olduğu yerde maçı seyrettim. Şampiyona kupasında dahi Bursa’daydık Armutlu adına. O önsezi anlatılmaz, hoppadak yaşanır. Allah tıpkısı elan gösterir mi bilmem ama ego göremem çıktı. Ben seçme takımın birlikte maçına giderim. Köle ayırımcılık bulunmayan. Ego sporu seviyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bursaspor’un şu anki durumuna haddinden fazla üzüldüğünü birlikte tamlayan Sim, gücük sürede eski ihtişamlı günlerine ulaşmasını rica etti.

-“Hemen Türkiye değil dünyanın değme yerinden gelenler oluyor”

Senelerce bir nice maça gittiğini ve birçok bağış aldığını tamlayan Sim, biriken eşyaları kullanmak amacıyla müze kurmaya değişmeyen verdiğini dile getirdi.

Müzeyi 3 sene geçmiş kurduğunu ve elindeki malzemeleri sergilemeye başladığını anlatan Gümüş, burayı açtıktan sonraları dünyanın birçok yerinden ziyarete gelenler olduğunu belirtti.

“Elden Türkiye değil, dünyanın gelişigüzel yerinden gelenler oluyor.” diyen Gümüş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gelenlerin kâffesi hakeza bir yerde hakeza tıpkısı müze olmasına şaşırıyorlar. Televizyondan karşılaşma beslemek ile sahada karşılaşma izlemek kadar oluyor buraya gelindiğinde. Müzeyi isteyen cümle ücretsiz gezebilir. Seçkin takımın taraftarını beklerim. Burada sakat çanak çömlekten paraya büyüklüğünde binlerce yük da var. Herkesin ilgisini çekebilecek şeyler var yani. Buradan sistem memnun ayrılıyor. ABD’birlikte Boston’dan gelen form birlikte var. Almanya’dan, İtalya’dan, Afrika’dan, yani dünyanın herhangi bir yerinden format geliyor. Hayalim 777 takımdan 1963 formayı müzede sergilemek. İnşallah gerçekleşir.”

Share: