AYŞEGÜL’ÜN DURUŞMASINDA TERCÜMANI JİLETLEYEN AĞABEYİ TUTUKLANDI

KOCAELİ’da Afganistan uyruklu Muhammed Atikullah marifetiyle eşeysel istismara uğrayıp başına taşla vurularak öldürülmüş Ayşegül Aydınlık (16) ile ilgilendiren davanın evvel duruşmasında tercümana jiletle hücumcu Ayşegül’ün ağabeyi Esat Aydın (21) tutuklandı.

Gebze ilçesi Pelitli Mahallesi’nde güzeşte sene 12 Temmuz’da meydana gelen olayda Afganistan uyruklu Muhammed Atikullah, dershaneden eve dönen Ayşegül Görgülü’ı izleme edip ağaçlık alana sürükleyip tensel istismar girişiminde bulunduğu sırada, kendisine direnen Ayşegül’ün boğazını sıkıp başına taşla vurarak yaraladı. Çevredekilerin ihbarıyla koma halinde hastaneye kaldırılan Ayşegül Okumuş, kısık bakım ünitesinde tedaviye makbuz. Jandarmanın çevredeki aksiyon yerlerine ilgili asayiş kameralarını incelemelerinin peşi sıra Muhammed Atikullah, gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ağır Sıklet bakımda tedavi gören Ayşegül Okumuş ise 132 ahit bilahare hayatını kaybetti.

TERCÜMANA JİLETLE SALDIRDI

Muhammed Atikullah, tutuklu kaldığı Batman Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldığı ve geçkin ilk kez görülen duruşmada, kendi lisanıyla ‘Ayşegül beni görünce korktu ve yere düştü, ben yapmadım’ dedi. Bir Nice lisanın kullanıldığı Afganistan’dahi Darice lehçesiyle konuştuğu belirtilen Muhammed Atikullah amacıyla murafaa yoluyla İstanbul Zeytinburnu’ndan getirilen İ.N. isimli tercümanın bu sözleri Türkçe’ye çevirmesi konusunda, Ayşegül’ün ailesi ‘Yalancısınız’ diye bağırarak aksülamel gösterdi. Murafaa salonunda bulunan Ayşegül’ün ağabeyi Esat Vazıh, birlikte getirdiği jiletle tercüman İ.N.’ye saldırarak kulağından ve boğazından yaraladı. Mahkemeye meydanlık verilirken, adliye binasının önüne mevrut ambulansla İ.N. hastaneye kaldırıldı, Esat Aydın ise vazifeli polisler yoluyla gözaltına alınıp emniyete götürüldü. Esbak geceyi emniyette nâkil Esat Aydınlık, işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, çevirmen İ.N. tedavisinin arkası sıra taburcu edildi.

‘ÇOCUĞUMUN BİRİ MEZARDA, DİĞERİ CEZAEVİNDE’

Sağlam Aydınlık, oğlu Esat’ın tutuklanmasına aksülamel göstererek, Geçmiş Ayşegül kızımın mahkemesi vardı. Duruşma sırasında Ayşegül’ün ağabeyi, oğlum kendini kaybetti. Orada istenmeyen bir çatışma yaşandı. Arbede sırasında benzeri kişinin yaralanması neticesinde oğlum şu anda tutuklandı. Kocaman mahkemenin takdiridir. Adalete güveniyorum. Şimdi çocuğumun birisi mezarda, birisini de cezaevine gönderdim. Sanığın tıngır, tavrı çok güzeldi. Sunma güzelce kıyafetleri giymiş, saçlarını güzelce boyatmış. Tosun kabil bakmışlar. Kandıra Cezaevi’nden Batman Cezaevi’ne almışlar. Benden sizden dolgunca durumu. Onun aldığı koku haram olsun. Onun bu halleri bizi kahretti. Benim oğlum aynı cürüm makinesi değil, kardeşine yapılan zulmün sonrasında kendisini kaybetmesiyle olan aynı fenomen. Lahzada alınıp apar topar cezaevine gönderilmesini anlayamadım. Bu de bize ikinci tıpkısı ukubet kadar geldi. Yetkililerden ben, oğlumun başıboş bırakılmasını istiyorum.Share: