Ayvalık’ın kurtuluşunun 100. sene dönümü kutlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Ayvalık Kaymakamı Hasan Bitirim, Şehremini Ongun Reşit, Garnizon Komutanı Personel Miralay Mustafa Endişe, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Furkan Demirbaş, sakat Ayvalık Belediye Başkanı Ahmet Tüfekçi, ilçe protokolü, şehremaneti meclisi üyeleri, siyasi partiler ile sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve çokça sayıda birey katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mutlu Ergin, törende yaptığı konuşmada, tarihin yeryüzü makro zaferlerinden biri olan Ayvalık’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılını balaban ayrımsız coşkuyla kutladıklarını söyledi.

172. Söz Komutanı Kaymakam Ulvi Çetinkaya’nın 29 Mayıs 1919’da ateşlediği önceki mermi ile yanan bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin, 15 Ilkgüz 1922’de Ayvalık’ın kurtuluşuyla taçlandığını ifade fail Reşit, şöyle konuştu:

“Milli Mücadelede önce kurşununun, 28 Mayıs 1919 günü Ayvalık’ta karaya sâdır işgalci Palikarya kuvvetlerine karşı, Kaymakam Şanlı Bey (Mürtefi Çetinkaya) komutasındaki 172. Saraka tarafından atıldığı tarihi bire bir gerçektir. Bu geçmiş direnişte Üsteğmen Gönüllü Bey ile 3 koca martir olmuşlardı. 172. Kortej’ın geçmiş kurşunları ulusal onurumuzdur. Ayvalık’ta bu evvel mermi atıldığında Gazi Mustafa Eksiksizlik Vakur daha Kurtuluş Savaşı’nı başlatmamıştı. Bu sıra Atamızın ‘kongreler’ tarafından halkı teşkilatlandırma faaliyetine yapmak amacıyla Anadolu’ya geçtiği günlerdir. Bu eyyam Milli Mücadeleyi yürütecek olan istiklal ordusunun yapı günleridir, Türkiye Nazik Ulus Meclisi bu sürecin böylecene kurulabilmiştir. Bu topraklardaki mücadeleyi veren atalarımızın torunları olmaktan haysiyet ve övünme duymalıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgeye Yarbay Yüce Çetinkaya’yı göndermesinin hangi kadar stratejik ve ne büyüklüğünde mehabetli bire bir aşama olduğunu bugün daha ongun anlıyoruz. İyi ki buradaydılar, gür kim vardılar ve o makus baht değiştirerek bugünlere gelmemize etmen oldular.”

Tören, öğrencilerin günün anlam ve önemine ilgili şiirler okuması, ahali oyunları gösterisi, liyakatli sporculara protokol tarafından ödüllerinin verilmesi, Ayvalık Fena Hâlde Sanatlar Lisesi öğrencilerinin konseri ve resmigeçit ile sona erdi.

Share: