BAKAN ARISTOKRAT: DEPREM OLACAK SÖYLENTİSİ YAYANLAR HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILACAK

DÜZCE’üstelik yaşanan depreminin 4’üncü gününde memleket genelinde araştırmalar yapan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, sosyal iletişim araçları aracılığı ile Düzce’bile 28 Kasım ve 2 Meyan tarihlerinde hareket olacağı söylentisi yayıldığını ve durumun vatandaşları endişelendirdiğini rapor ederek, “Bu söylentiler ağız ağıza yalandır. Bu söylentileri yayanlar için Siber Taksirat Ofis Başkanlığı tespitler başladı. Hak Bakanlığımız ise gereğini yapacak” dedi.

Düzce’üstelik 23 Teşrinisani 2022 tarihinde saat 04.08’birlikte yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye mevrut İşçileri Bakanı Süleyman Aristokrat, 92 saattir şehir genelinde incelemelerini sürdürüyor. Hele vatandaşlarla aynı araya gelen Soylu, depremin vatandaşlar üzerindeki etkileri ile yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Depremin 4’üncü haset böylelikle Düzce Valiliği’nde yapılan istimara ve koordinasyon toplantısının peşi sıra basın açıklaması işleyen Icra Vekili Soylu, hem yapılan çalışmalar hem de deprem olacağı yönündeki söylentiler için hikmet verdi.

‘DÜZCE 17 AĞUSTOS VE 12 KASIM DEPREMİNİN TRAVMASINI ATLATAMAMIŞ’

Bakan Aristokrat, vatandaşlarla yaptığı görüşmelerde Düzcelilerin 17 Ağustos ve 12 Teşrinisani depremlerinin travmalarını atlatamadığını gözlemlediğini söyledi. Soylu, “Bugün, Düzce’de meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki depremin 92’nci saati. Bu devir diliminden itibaren devletin bilcümle gurur ve kuruluşlarıyla gelişigüzel, Düzceli vatandaşlarımızla birlikte, Düzce’deki hava ve kuruluşlarla birlikte yaşanan bu depremden ahir hem yüz yüze kaldığımız durumun rehabilitasyonu, hele depremin misil açtığı zararların tespiti ve bu konuda atılacak adımların değerlendirilmesi üstüne Düzce’deyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile izlem ettiğimiz çalışmalarda hem Yer ve Şehircilik Bakanı arkadaşımız Meram Gurur, bugün burada mevcut Milli Yetişek Bakanımız, farklı bakanlarımız, kurumların genel müdürleri, müdürleri ve yöneticileri ile alelhusus Düzce valimiz, uray başkanımız, milletvekillerimiz hep birlikte el birliği ile yüz yüze kaldığımız süreci yönetmeye çalışıyoruz. Düzce’dahi ayrımlı benzeri ebat bahis konusu. Tığ birçok kıyamet görüyoruz. Sarsıntı, sel, cuşiş. Seçme doğal afetin kendine özgü bir yapısı var. Bunu burada söylemem gerekir. Düzce’bile 17 Ağustos depreminden sonraları 12 Teşrinisani depreminin travması eski değil. Benim 4 gündür gördüğüm safiha bu. Yani 5,9 büyüklüğündeki depremden sonraları kullanılmamış zelzele olacak mı endişesi Düzce’birlikte var. Ego buraya geldiğimde böyle aynı bulut ile karşılaşacağımı düşünüyor değildim. Amma Düzceli hemşerilerimle karşılaştığımda bunun yüksek bire bir ihtisas olduğunu anladım.” dedi.

‘KORKU SALMAYA ÇALIŞANLAR VAR’

Nazır Aristokrat, 17 Ağustos ve 12 Son Teşrin travmaları üzerinden Düzcelilere kaçınmak salmaya çalışan kişilerin zelzele olacak söylentisi yaydığını belirterek, ‘Bu duyguyu sömürme edenler var. 28 Kasım’dahi zelzele olacağını, 2 Ara tarihinde deprem olacağını bunun yetkililer marifetiyle rapor edildiğini ortaya koyanlar var. Bu eski travmanın etkisini sömürme edenler var. Tabii ki ekspoze namına söyleyeyim. Tek yetkili 28 Kasım evet da 2 Çatlak’ta yer sarsıntısı olacak sözünü paylaşmaz. İnsanları ürkütmenin anlamı bulunmayan. Bu dayanaksız ve mesnetsiz benzeri dedikodudur. Bu söz, söylenebilecek benzeri alay değildir. Düzce’bile eski depremlerin üzerinden Düzcelileri üzmeye ve korkutmaya gerek bulunmayan. Bunu yaşadığım için özellikle gittiğim birçok yerde dinlediğim üzere terennüm etmek istedim. Bunun cümlesi hile, dezenformasyon ve korkutmaya yönelik benzeri ahlaksızlıktır.” ifadelerini kullandı.

‘AZ HASARLI BİNALARDA VATANDAŞLARIMIZ OTURABİLİR’

Vatandaşların evlerine temizlemek istemediğini fakat yapılan tespit çalışmalarında birkaç hasarlı olan binalarda vatandaşların gönül rahatlığı ile oturabileceğine kaydeden Nazır Aristokrat, şöyle konuştu:

“Çokça doğal namına vatandaşlarımız hele füru ve yaşlılar evlerine girmekten ürküyorlar. Çocuklar ürktüğü amacıyla anneler da çocukları ya da yaşlıları ile oluyorlar. Bu korkuyu üzerimizden atamamız lazım. Bunun amacıyla acul hareket ediyoruz. Icap hasar tespitleri olsun lüzum beis tespitleri olsun bugüne kadar gördüğüm yeryüzü acul davranışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Burada Belde ve Şehircilik Bakanlığımızın çok eşsiz icra vekili yardımcıları, umumi müdürleri var. Onlarda ustalık namına çetin bir çizi içindeler. Hasar tespitleri konusunda şu asıl büyüklüğünde toplanmış 23 bin 916 bina tarandı. 66 bin 726 bağımsız milletvekili devir, 56 bin 266 konut, müstakil bölüm derken buralarda depolar birlikte, ahırlar de var. Bunlar tarandı. 4 bin 990 ticarethane tarandı. Acil perişan 25, kısık hasarlı 263 çatı, itidalli hasarlı bulunmayan. Bağımsız bölüm kendisine 43 evgin viran, toplamda 478 aheste hasarlı ve ivedili bitkin bağımsız çağ var. Bunlar yıkılacaklar. Bu binalara sarmak benzer değil. Buralarda eşyaları almaları gerekenleri aldırıyoruz. Bölük namına 369 bölük müstacel perişan ve ağır sıklet hasarlı. Itidalli hasarlı yok. Yani okkalı hasarlı ve acil harap binalar yıkılacak. Tığ bunlara yaklaştırmıyoruz. Bugünden itibaren yıkmaya başladık. Beş Altı hasarlı 2 bin 548 çatı var Toplamda 9 bin 446 kontu var. Şu esas kadar 56 bin 266 taramada. Az hasarlı derken da aydınlatmam gerekir. Beş Altı hasarlı yapısal tıpkı ülkü değildir. Az hasarlı boya, sıva çatlağı, kırık dökük kabilinden binanın öz yapısal sürecinde sıfır ve onu depreme zayıf ayla getirecek aynı sevgili değildir. Natürel kendisine bu 51 bin 925 müstakil devir var. 44 bin 71’birlikte hasarsız bölük var. Hasarsız 44 bin 71 daireye oturabilirler. Tığ yavaş hasarlılara sokmuyoruz. Itidalli hasarlı olsa bile sokmuyoruz. Orta hasarlı yok filhakika. Ölçülü hasar güçlendirilmesi gereken çatı var demektir. Düzce’üstelik ya bir iki hasarlı evet ölçülü hasarlı var. Az hasarlı yapısal sorun değil. Esbak ve bugün kısık otağ talebi geldi. Bunu karşılamaya çalışıyoruz. Bununda kaygılardan, zelzele olacak mı kaygısından kaynaklandığını düşünüyoruz. Hemşerilerimiz hasarsız binalarda oturabilirler. Beş Altı hasarlı binalar yapısal mesail olmayan binalardır. Yoğun hasarlı binalara elhak vatandaşlarımızı sokmuyoruz.”

‘DEFALARCA HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPARIZ BU BİZİ YORMAZ’

Vekil Aristokrat, 28 Teşrinisani ve 2 Fasıla tarihinde hareket olacak söylentisinin dalavere olduğunu tekrarlayarak, evi için zor canlı vatandaşların isteği durumunda larp haddinden fazla misil hasar tespitine gideceklerini belirterek, “Ekspoze kendisine 28 Kasım ve 2 Ara’ta hareket olacak söylentisi yalandır. Bizim bunu bilmemiz benzer değildir. Bu dedikodudur. Bir Iki hasarlı binalara girmekte tıpkısı sakınca yok. Biz yapımında onlara yardımcı olacağız. ‘Ben konutumdan kuruntu ediyorum, siz bunun kontrolünü gene yapar mısınız” diyenler tığ bunu tekrar yaparız. Heves doygunluk olana büyüklüğünde yaparız. 1 posta hasarsız deriz, 2 öğün hasarsız deriz. Tığ yorulmayız. Bu süreci alay malay tamamlamamız lazım. Gene başvurma etsinler. Bunu bilcümle gelişigüzel terazi kabiliyetine sahibiz. İsteyene esasen tayin yaparız. Şu ana büyüklüğünde 92 deprem kaynaklı hastanelere müracaatlar kortej konusuydu. Türlü ameliyatı ve tedavisi bitmeme eden 10 hastamız var. 4 bin 104 personel bibi çalışıyor. 951 vesile şu anda kâin ve var. Şu asıl büyüklüğünde 29 milyon bedel geldi. Bugün sayın Milli Eğitim Bilimi Bakanımız bazı okulların baştan yapılacağını söyledi. Onlar bunların zarfında değil. Bu mal çabucak geçmiş ağızda gönderilen ödenekler. İlk çalışmalarda gönderilen ödenekler.” diye konuştu.

’23 KASIM DEPREMİNDEN SONRA 317 ARTÇI SARSINTI TESPİT EDİLDİ’

23 Son Teşrin’da yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra artçı depremler olduğunu dile getiren Soylu, “Şu temel kadar 317 artçı sarsıntı oldu. Bunların yeryüzü büyüğü 4,2 ve 4,1. Dümdar yer sarsıntısı aralığı 1 saate kadar düştü. Hem güvenlik hem bitirmiş personeli asayiş ve lojistik üzere buradalar. Yeniden alelhusus bina hasarları ile ilgilendiren tespitler yapıldı. Daha çok dilek gelirse yapacağız. Yüzde 80’i tamir oldu. Erte devam edecek. İlgili hasar sahiplerine ödenekleri gönderdik.” ifadelerini kullandı.

‘TESPİTİ YAPILMAYAN HİÇBİR OKULA ÇOCUKLARIMIZI SOKMAYACAĞIZ’

Okulların 1 hafta tatil edildiğini hatırlatan Bakan Aristokrat, “Cemi terbiye kurumlarında özel ve amme tespitler yapılmaya devam ediliyor. Hiçbir çocuğumuzu tespiti sıfır okula sokmayacağız. 1 hafta boyunca okullar tatil oldu. Tatilin arz büyük nedeni çocukların sadık ayrımsız yere kısaltmak istemiyor olması. Ara Sıra okullarda öğrenciler ayrıksı okullara taşınacak. Eşya hasarı üstüne 7 bin 143 murat geldi. Nerdeyse 6 binine gidilmiş oldu. 90 saat süresince bunlara gidilmesi haddinden fazla nazik benzeri başarım. 2 bin çadır kuruldu Korkulu hasarlarda konteynır verildi. Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımızın toyluk merkezleri, yurtlar, spor salonları hizmetlerine devam ediyor. Bunun birlikte buradan Düzceli hemşerilerime anlatmak istiyorum. Düzce’üstelik 3 yurtta hemşerilerimize müteveccih tedbir devam ediyor. O yurtlarda kalabilirler. Çadırlarda kalabilirler. Yurtların konforu elan mebzul diye niteleyerek söylemek istiyorum. Kızılay’ın tagaddi grubu üzerinden güllabi, AFAD, gönüllüler vasıtasıyla 65 bin 216 el kemirmek verildi. 50 bin çorba ve ikramlar sağlanmış oldu” dedi.

‘YER SARSINTISI OLACAK DEDİKODUSUNU YAYANLAR HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILACAK’

28 Kasım ve 2 Aralık tarihinde zelzele olacak dedikodusu yayanlar üzerine adli muamelat başlatılacağını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hele Siber Taksirat Daire Başkanlığımız, Güven Genel Müdürümüz burada bunu üstelik değerlendirdik. İlk günden itibaren gerekli tespitler yapılıyor. Türe Bakanlığımız gereğini yerine getiriyor. Bizim buna ödün vermemiz cins değil. Burada hakikaten benzeri şarlatanlık üretiliyor. Ego az buçuk geçmiş kenara çekildim. Bir bilim insanı tıpkısı şeyler anlattı. Benim onunla ilgilendiren fikir ortaya koymam olanaklı değil. Amma birisi ‘hareket olacak’ diyor. Bunun izahı olabilir değil. Bunun üzerinden benzeri istismar elde yazar evet beni bağışlayın sapkın aynı hazzını doygunluk etmeye çalışıyor evet dahi toplumu farklı benzeri yere itmeye çalışıyor. Bizde gereğini yaparız.” diye niteleyerek konuştu.

‘5,9 HAREKET 17 AĞUTOS VE 12 KASIM DEPREMİNDEN ÇOKÇA HİSSEDİLDİ’

Nazır Soylu’nun açıklamasının ardından maharet bilgiler veren AFAD Yer Sarsıntısı ve Riziko Kısıntı Umumi Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, şunları söyledi:

“Şu ana büyüklüğünde 317 artçı zelzele meydana geldi. Kısaca 150’si geçmiş günde meydana geldi. Zaman 5’inci güne girdik bugün 24 dümdar hareket meydana geldi. Seçme 1 saatte 1 evet üstelik 1’in altında olacak zelzele var. Karadere fayı adına adlandırdığımız kestirmece 35 kilometrelik fayın arz kuzey doğuda mütezayit 10 kilometrelik bölümündeki enerji ortaya çıktı. Bugüne kadar olan artçılar bunun de göstergesidir. Şunu söyleyebilirim alelhusus 17 Ağustos 1999 depreminde Karadere fayı yerine adlandırdığımız Gölyaka’nın kuzeyinden geçen ve Yayakbaşı köyünde akıbet bulan bölgede yaklaşık 10 kilometrelik büro kırılmamıştı. Bu son depremde bu enerji boşaldı. Artçı sarsıntıların dağılımına baktığımızda bizim civar görülerimizi doğruluyor. Vatandaşlar ‘biz bu depremi 17 Ağustos ve 12 Kasım’dan aşkın hissettik’ diyorlar. Doğrudur. Bu depremin oluşturduğu ivme oldukça faziletkâr. 592 değerinde ivme değeri var. 82 ivme istasyonunun ölçtüğü ivme oranı bu. 5,9 depremi 67 cevvaliyet ölçer diye adlandırdığımız istasyon ölçtü. Elem hissetmeye bozukluk olan şu. Bunun derinliği 6,8 kilometre deriliğinde, 17 Ağustos ve 12 Kasım’da olan depremler bunun 2 cani derinlikteydi. Onun ötesinde Düzce ovası ve Gölyaka’daki dayanak noktası yapısıyla diğer bölgelerin destek yapısı ayrımlı.?

‘TÜRKİYE’DE 500 AKTİF FAY VAR’

Prof. Dr. Orhan Tatar, Icra Vekili Soylu açıklama yaparken Datça’dahi 4,4 zelzele meydana geldiği bilgisini paylaşarak, ” Türkiye’birlikte 500 etkin fay var. Bu fayların zelzele tekrarlama aralığı farklıdır. Zaman 5,9 büyüklüğündeki fayın üstünde erke kalmadı. Önümüzdeki hafta ve dönemlerde derece derece sayısı azalacak ayrımsız bando artçı sarsıntılar kabil. Bu vatandaşlarımızı kaygılandırmasın. Türkiye’üstelik 5 üstünde deprem üretecek faylar var. Bunun amacıyla şehirlerimizi hazırlamamız gerekiyor.? uyarısında bulundu.

Share: