Bakan Aristokrat depremin yaşandığı Düzce’de açıklamalarda bulundu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’deki depremin peşi sıra yapılan hasar belirleme çalışmalarına ilgilendiren, “Müstacel harap 25, gösterişli hasarlı 263 bina, mutedil hasarlı yok. 43 evgin pimpirik, 435 vahim hasarlı yani toplam 478 mutlak büro var. Bunlar tespit edildi, yıkılacaklar.” dedi.

Soylu, Düzce Valiliği’nde düzenlenen Kıyamet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 17 Ağustos 1999 depreminden sonradan 12 Kasım 1999’birlikte yaşanan depremin ortaya koyduğu travmanın maalesef daha geçmediğini, yaklaşık 3-4 gündür burada bu tabloyu gördüğünü söyledi.

Düzcelilerde “Bakir sarsıntı olacak mı?” endişesinin olduğunu nâkil Aristokrat, bu duyguları sömürme edenlerin “28 Son Teşrin ve 2 Aralık’ta zelzele olacağı” yönünde açıklamaların yapıldığı bilgisini ortaya attığına dikkati çekti.

Aristokrat, tek yetkilinin, dezenformasyon denilecek bu türden sözleri paylaşmayacağını, bunun tamamen dayanaksız laf olduğunu vurguladı.

Depremin peşi sıra yaşanan korkuyu çokça acul şekilde üzerlerinden atmaları gerektiğini dile getiren Soylu, “Bunun amacıyla çok hızlı debi ediyoruz. Lüzum kötülük ister hasar tespitlerinde olsun, ihtimal de bu zamana büyüklüğünde gördüğüm sunma acul davranışı ortaya koymaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Düzce’bile şu anda mutedil hasarlı namevcut, evet beş altı hasarlı ya ciddi hasarlı var”

Nazır Soylu, hasar tespitleri üstüne şu asıl büyüklüğünde 23 bin 916 binanın tarandığını belirterek şöyle hikmet paylaştı:

“66 bin 726 hür departman, 56 bin 266 bölük. Bağımsız Milletvekili derken burada depolar dahi ahırlar dahi var. 56 bin 266 ev tarandı ve 4 bin 990 ticarethane, 596 dam. Evgin yıkkın 25, güç hasarlı 263 bina, ılımlı hasarlı namevcut. 43 acil perişan, 435 sakil hasarlı yani toplam 478 bağımsız milletvekili kesim var. Bunlar belirleme edildi, yıkılacaklar. 369 basamak müstacel perişan ve kilolu hasarlı. Itidalli hasarlı bulunmayan. Yoğun hasarlı ve müstacel bitkin binalar bugünden itibaren yıkılmaya başlanıldı. Birkaç hasarlı ise 2 bin 548 bina var, toplamda 9 bin 446 ev var, şu asıl kadar yapılan 56 bin 266 taramada.”

Vatandaşların 44 bin 71 hasarsız konuta girebileceğine dikkati calip Soylu, “Birkaç hasarlı dediğimiz, boya, sıva çatlağı, fay, dökülmüş üzere binanın yapısal sürecinde olmayan ve onu depreme alın zayıf ayla getirebilecek strüktürel ülkü değildir. Boyası dökülmüş, sıvası çatlamış, bunu ifade ediyorum. Saf olarak 51 bin 925 bağımsız büro var, 44 bin 71 da hasarsız hane var. Hasarsız 44 bin 71 dairede insanlar girebilirler, oturabilirler ve oturuyorlar doğrusu. Tığ alçak hasarlılara veya şu dakika yok ama olsa üstelik orta hasarlılara sokmuyoruz. Mutedil hasarlı, güçlendirilmesi gereken bina demektir. Düzce’de şu anda ılımlı hasarlı yok, ya beş altı hasarlı evet ağır sıklet hasarlı var.” diyerek konuştu.

Özellikle geri ve bugün çok yavaş çadır talebi geldiğini nâkil Soylu, güçleri yettiğince mahallelerde bunların tamamını karşılamaya çalıştıklarını kaydetti.

“Gösterişli hasarlı binalara kimseyi sokmuyoruz”

Soylu, ağırbaşlı hasarlı binalara kimseyi sokmadıklarını vurgulayarak “Yetkililerimizin hasarsız kendisine söyledikleri binalara girmekte temas sav yok. Birkaç hasarlı binalarda strüktürel dava olmadığı amacıyla girilebilir. Onların tamirlerine apotr olacağız.” dedi.

Evinden yana gönlü şen olmayanlara yeniden basamak etme üstüne yardımcı olacaklarını dile getiren Soylu, “Bunu Düzceli hemşehrilerimize açık şekilde söylüyoruz. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve AFAD ekiplerimizle esasen değerlendirdik. Bu istem tatmini olana büyüklüğünde, anlıyorum kim bu sadme, içtinap etmek herkesi sarmış durumda. Tığ benzeri yol ‘Hasarsız.’ deriz, iki posta deriz, üç öğün deriz, bizi yorduklarını düşünmesiler. Buradaki süreci hep bu arada tamamlamamız, az bırakmamamız geçişsiz.” şeklinde konuştu.

Nazır Soylu, depremden kaynaklı hastanelere müracaat fail 92 kişiden 10’unun tedavisinin sürdüğünü bildirdi. Şu esas kadar 29 milyon bedel geldiğini aktaran Aristokrat, kentte görev işleyen personel ve vasıta sayılarını birlikte paylaştı.

Şu anne kadar 317 artçı depremin olduğunu vurgulayan Soylu, “Bunların genişlik büyüğü 4,3 ve 4,1; dümdar hareket aralığı 1 saate büyüklüğünde düştü. Hem emniyet hem cingöz personelimiz icap düzenlilik gerek ayrıksı lojistik imkanlar üzere buradalar. 840 açıkgöz personelimiz var, şu anda onlar ayrıksı gönüllülerimizle gecenin bu saatinde korkudan ufuk evine girmeyen vatandaşlarımıza keçe kurmaya devam ediyorlar.” ifadesini kullandı.

Şu esas büyüklüğünde kayıt hasarı konusunda 7 bin 143 temenni geldiğini, 90 saat içerisinde bunların tahminî 6 binine gidildiğini bildiren Aristokrat, “2 bin otağ kuruldu. Özellikle gösterişli hasarlı yapılardaki vatandaşlardan isteyenlerin hepsine taşımalık verildi. Yine icap Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı icap Milli Eğitim Bakanlığımızın kalıp ve yurtları hala hizmetlerine bitmeme ediyorlar. 65 bin 226 öğün aşındırmak verildi, verilmeye bitmeme ediliyor.” dedi.

“Dezenformasyon üretenlere seçkin ödünleme vermemiz tür değil”

Aristokrat, bir gazetecinin depremle ilişik toplumsal medyadaki dezenformasyonlara cebin mesai yapılıp yapılmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:

“Özellikle Siber Suçlarla Uğraş Kat Başkanlığı evvel günden itibaren tespitlerini yaparak yanlışlık duyurularında bulunuyor, karar dahi gereğini yerine getiriyor. Bunlara gelişigüzel ödünleme vermemiz olabilir değil zira buradan hakikaten şarlatanlık üretiyorlar durup dururken. Ego biraz önceki kenara çekildim. Ne kenara çekildim? Tıpkı bilim insanı geldi, konuyla ait aynı şey anlatıyor. Ben onunla ait istimara ortaya koyabilme yetisinde değilim amma birisi çıkıyor ve diyor kim ‘Bu böyle bire bir öz olacak’. Bunun tabii kim izahı bahis konusu değil. Bu ağız ağıza istismar elde yazar imtina etmek üzerinden beni bağışlayın, evet sapkın hazzını doygunluk etmeye çalışıyor yahut ruhsal yerine toplumu ayrımlı noktaya itmeye çalışıyor. Tığ de gereğini hesabına getiririz.”

Toplantıya Ilbay Cevdet Atay, Düzce Belediye Reisi Faruk Özlü, AK Fırka Eş Kolları Umumi Başkanı Ayşe Keşir, SELIM Tümen Düzce Mebus Fahri Çakır, MHP Düzce Milletvekili Beklenti Yılmayan, SELIM Fırka İl Başkanı Mustafa Zehir, AFAD Başkanı Yunus Sezer, ilişik kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Share: