Bakan Çekicilik, Serencam 3 Yılda İcra Aracılığıyla Ahali Değişitiren Yer Sayısını Açıkladı: “35 Bin 828”

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, serencam 3 yılda 796 bin 968 emlak üzerinde bankalar yoluyla budala organizasyon edildiğini belirtirken, dar genelinde 35 bin 828 arazinin yürütme tarafından umum değiştirdiğini açıkladı. Vekil Gurur, yabancıların Türkiye’birlikte serencam değersiz yılda; 17 bin 676 ilişki, bostan, yer kabilinden anne taşınmaz; 283 bin 388 bölük ve işyeri satın aldığını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Nazır Amaç Gelgel’a, “Özel ve amme bankalarınca 2019-2022 yılları ortada emanet yapı edilen taşınmazların illere bakarak dağılımı nedir? Kişiye ilişkin arazilerin, icra yolu ile satışı yapılan ve umum muhavvil arazi sayısı kaçtır? 2019-2022 Ağustos ayına kadar olan sürede ecnebi uyruklukların edindiği toprak ve hane sayısı kaçtır? Ülkemizde hep yabancı tabiiyetli kişi ve şirketlere ilgili toprak ve hane sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

EN HADDINDEN FAZLA İPOTEK KONYA, MANİSA, İZMİR VE DENİZLİ’DE

Önergeyi yanıtlayan Nazır Alım, özel ve amme bankalarınca son önemsiz yıl içerisinde 796 bin 968 taşınmazın budala yapı edildiğini belirten Gelgel, yer mülk verileri paylaştı. İpotek kuruluş edilen taşınmazların sayısı sunma fazla 39 bin 141 ile Konya’bile. Konya’yı 36 bin 944 tutulu gayrimenkul ile Manisa, 28 bin 151 ipotek ile İzmir, 26 bin 97 ipotekle Denizli strateji etti.

İpotekli emlak sayısı bildirme beş altı 501 ile Bingöl. Bingöl’ü, 618 ile Bayburt, 807 ile Bartın, 953 ile Gümüşhane izleme etti.

İCRADA SATILAN TAŞINMAZ SAYISI 36 BİNE ULAŞTI

Yine Nazır Çalım’un verdiği bilgilere bakarak, borcu ödenemediği üzere mallarının yürütme dairesince satılması sonucu ahali muhavvil gayrimenkul sayısı 35 bin 828. Verileri gene el el paylaşırken Gurur; buna bakarak cebri eş ile umum muhavvil taşınmaz sayısı yer çok bin 964 ile Konya’bile oldu. Konya’yı; Ankara 1405, Antalya bin 216 Manisa bin 255, İzmir bin 164 İstanbul bin 153 skor gayrimenkul ile takip etti. Sunma beş altı ise, 23 taşınmaz ile Bingöl oldu. Bingöl’ü 25 gayrimenkul ile Tunceli, 27 emlak ile Şırnak izlem etti.

YABANCILAR, 3,5 YILDA 8 BİN 985 SKOR ARSA, BAHÇE; 171 BİN 914 HANE VE İŞ YERİ SATIN ALDI

Gurur antrparantez 1 Eş 2019 ve 1 Ağustos 2022 tarihleri beyninde satma ve tıpkısı yollarla 8 bin 985 sayı yer, toprak, bandaj ve bostan gibi taşınmazların yabancılar vasıtasıyla alındığını açıkladı. Vekil Alım, göz ve işyeri kabil toplanmış 171 bin 914 özgür bölümün üstelik yine ayrı tarihler beyninde ecnebi köken kişiler aracılığıyla edinildiğini bildirdi.

“İPOTEK VERİLEN ALANLARIN SAYISAL VERİLERİN 1 MİLYONU AŞMASI DA OLASI”

Gürer, Alım’un verdiği verileri şöyle değerlendirdi:

“47 mülk, ipotek bünye edilen 10 bin sayısı altında kalırken değişik illerde 10 bin ipotek üretim edilen taşınmaz sayısı üzerinde bulunuyor. Icra Vekili yanıtında TAKBİS sorgulamasının tarla bağlam bahçe yerine kayıtlarda meydan düzlük ve incir, zeytin, rekiz, kavak, semere, sebze, öz, narenciye, elma, limon bahçesi, fındık, fıstık, pamuk, tütün, düğü, çeltik kabilinden alanları kapsayan veriler içerdiğini tabir ediyor. Bu durumda pancar, günebakan, buğday, darı, lahana, fasulye, rüşvet, domates üzere ürünleri dahi kapsayacak gayrimenkul ile ilgilendiren belirleme araştırması birlikte görülen o kim yapılmamış evet birlikte toprak olarak geçmiş ancak düğü, fıstık gibi mahsulat isimlendirildiğine göre hakeza bire bir araştırı bile özge serbest ilk teşrin alanı olan ürünlerde araştırılmalı idi. Bu durumda tutu sunulan alanların sayısal verilerin 1 milyonu aşması dahi mümkün.

“KEREM BANKASINDAN 826 BİN 916 ÇİFTÇİ VE HUSUSI BANKALARDAN 681 BİN 896 ÇİFTÇİ KREDİ KULLANDI”

Vekil, tarımda oran (kamu) bankası 826 Bin 916 çiftçi ve hususi bankalardan 681 bin 896 rençper itimat kullandığı yanıtı vermişti. Bu durumda Icra Vekili Çekicilik’un verdiği verilerden imdi kredi amacıyla değişik tutu ile emniyet düz çiftçi olduğu görülüyor.”

“Ürün değer bulmazsa borç katlayarak maraba taşınmazı aracısız gitmektedir. Çokça vezneci üstelik taşınmaz varlığı bile vecibe algı ilişkisi ile arttığı birlikte bilinmektedir. Bu kapsamda Icra Vekili verdiği bilgiye bakarak cebri komutan ile el değiştiren taşınmaz sayısında 35 828 nail durumda. Bu bağlamda Konya bin 964, Ankara bin 405, Antalya bin 216, Manisa bin 255, İzmir bin 164, İstanbul bin 153 sayı cebri komutan ile umum değiştiren taşınmazlarda önceki sıralarda yer almaktadır. Saptanan verilerde arsa, tarla, ballıdarı, zeytin, rekiz, kavak, ürün, göveri, çay, narenciye, elma, limon bahçesi, fındık, fıstık, iğ, tütün, pirinç, çeltik kadar alanları kapsadığı dikkate alındığında ara sıra ürünlerin arazileri araştırmaya dahil edilmese de rakamlar sorunun varlığının anlaşılmasında kocaman verilerdir. Bunun yansıması az ve çakılı gelirliler ile dirimlik- masraf dengesi bozulan kesimlerin elde avuçta olanı tüketmesi sonrası taşınmazlarının bile takanak ya üstelik icra yoluyla aracısız çıkmasına kat açmaktadır.”Share: