Bakan Eş: Kamuya dönmek isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Adam, şu esas kadar 6 binden fazla hekimin kamuya dönmek için başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini ehlivukuf hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Icra Vekili Adam, Kabine Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güzeşte hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Koca, hastalığı hafif tıpkı soğuk algınlığı kabil geçirdiğini belirterek, “Vakit Kaybetmeden bir devir belli belirsiz aynı geçit ağrısı oldu. Negatife dönmesi benzeri hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve mübarek nakit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın anbean azalmaya başladığını, vaka sayılarının günce 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Âdem, bu süreçte hastaneye yatışların birlikte kategorik şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve bati bakımların yeniden kapanmaya başladığını anlatan Kayırıcı, “Önümüzdeki 3-4 hafta süresince bu daha birlikte belirginleşecek. Amma bu bir elan olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra evvel Avrupa’dan başlayıp sonra bize makul mevrut tıpkı kolpo kasım, mabeyin üzere baştan benzer. Artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. imdi korumamız müstelzim, müstakbel yaşlarda mülhak hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Eskimemiş dönemin gribi artık Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere peçe takmalı”

Icra Vekili Insan, ayrımsız gazetecinin okulların açılmasına ilgili sorusuna, “Endişe edilmemeli, maske tespit etmek talip tür, takabilirler ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte tek kısıt olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından tıpkı eke grubun bile katma hastalığı kâin füru olduğuna dikkati çekici Adam, şöyle bitmeme etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları mefret. Onların daha dikkatli korunması gerektiğini alelhusus tefhim etmek istiyorum. Peçe amacıyla umumi anlamda bundan sonra bir zorunluluk mümteni. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak amacıyla takmalılar. Melfuf hastalığı olan ve encam yaştaki vatandaşlarımız hareketli ortamlara girmeden evvel peçe takmalıdırlar.”

Benzeri gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ilişkin sorusunu Insan, “Güzeşte kere bile söyledim. Primat çiçeğinin bizler amacıyla hangi endemi ne birlikte pandemi olmayacağını haddinden fazla net anlatım edebiliriz. Şu temel büyüklüğünde 12 olay tayin edildi. Taklitçi çiçeği ancak çok andıran temasla, bire bir ortamda ayrıntılı müddet gelişigüzel kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler elan da artacak”

Sağlıkta Parafin Reform çerçevesinde kamu hastanelerine çağrıştırmak için başvuran hekimlerin sayısına ait birlikte bilgi veren Herif, şunları kaydetti:

“Şu asıl büyüklüğünde 6 binden çok doktor kamuya çağrıştırmak üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Yalnız İstanbul’de 1350’yi buldu. Ankara’da 650’yi geçti. İzmir’da 600’e yaklaştı. Hatay’de 130’u buldu. Diyarbakır’dahi 170’i buldu. Batman’bile 44 hekimi buldu. Bütün illerden erdemli oranda müracaat var. Sadece Bayburt ve Gümüşhane’da daha referans olmadı.

Başvuranlardan bala hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, eş mevlit ve dahiliye uzmanı temas biri kestirmece 400, radyolog 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, dermatoloji 115, ayn, KBB, hikmet otama ve kardiyoloji her biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şurası çok açık söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler henüz bile artacak. Bu aynı vakit kaybetmeden ‘Ben Parafin Tashih çerçevesinde bu avantajlardan müstefit olmak üzere kamuya çağrıştırmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Eskimemiş dönemde tığ ‘Sağlıkta Beyaz Islah’ diyerek esenlik çalışanlarına ve hekimlere ayrımsız ati vadediyoruz. Taban ücret dışında her işlemin tıpkısı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, nedeniyle seçkin çalışanın kesinlikle eklenmiş ödeme aldığı aynı periyot başlattık. Adaletli olan ve esenlik çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir bölüm.”

Bakan Eş, elan önceki açtıkları açıktan atamalarda referans sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplanmış ehlivukuf sayısının 46 bin olduğunu aktaran Kayırıcı, “Düşünün kim 5 bini ehil olmak için 6 bin hekim vurdumduymaz kaçmak istiyor. Bu aynı daha bile artacak. Bunu hep gelişigüzel göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan atama kadrolarına henüz fazla başvuran hekimin olacağını adisyon ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin esenlik çalışanı alımıyla ilgili üstelik çalışmaların sürdüğüne bel fail Âdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tamlık bu poliklinik odalarında bakım yöneltmek için bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha fazla odaklanmasına, daha gani bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan bütün aksaklıkların bir bir çözüldüğünü bütün beraber göreceğiz. Toplam 85 bin atama bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne büyüklüğünde zar edilmiş en balaban gurur. Aşamalı yerine bu sene hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde çekicilik gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda bakir arkadaşları göreceğiz.”

Share: