Bakan Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep karaca yolunun ana atma törenine katıldı Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, AK Fırka iktidarları boyunca 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin erişim ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kara yolunun ana atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ulaşım ağına kısık katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla tıpkısı araya gelmekten alım ve alay duyduğunu söyledi.

Gelişmiş bir uygarlık ve ülkenin en şanlı göstergesinin ulaşım zıkkım ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin vazgeçilmez erişim modları beyninde saha almaktadır. Hem arsıulusal hem bile yurt içi nakliyat faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı olarak dirimsel tıpkı fonksiyona sahiptir. Efdal kalitede, kesintisiz, konforlu ve en son düzeyde tehlikesiz aynı bakım sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, denk, stabil, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, tüm vatandaşlarımız için hareketli bir yağız yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları bir bir hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin akıbet 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın değme alanda gözle görülür benzeri biçimde eğin bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere henüz gani aynı ati, daha etkili ve balaban Türkiye çoğaltmak için çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “DÜRÜST Tümen iktidarı boyunca 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üstünde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın seçme modunda arsıulusal bir koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Mukassem sefer uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Çetince Padişah Doğru Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu üzere yağız yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık. Kişmiri yollarımızdaki ulaşım hızını emniyetli, konforlu ağıl getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Esmer yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan aşkın artırarak 664 kilometreye çıkardık. Yağız yollarımızdaki ulaşımı, hızı sakıncasız, konforlu hale getirdik. 20 sene önce tahminî 8 milyon olan çevirgeç sayısı zaman 26 milyona çıkma olmasına rağmen zaman ehil olduğumuz mukassem öğün zehir ile gidiş geliş kazası oranları ve fert kayıplarını yüzdelik 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve sakıncasız yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak namevcut, yola bitmeme” sözüyle 2053 yılına büyüklüğünde kara yolu hedeflerini belirlediklerini anlatım ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem misil uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üzerine, otoban uzunluğunu da 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık yerine Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere balaban ceht gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri hesabına getirmenin özgüveniyle çalışmalara bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin her alanda büyüyen, birbirinden mehabetli projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla elden bölgesinde değil toptan planda anne oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Defa medeniyettir’ diye niteleyerek bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Temas sene belirlediğimiz öğün haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin beher köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem yol uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i muvasala ve bildirişim altyapısıyla henüz bile doğacak taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün yaklaşık 4 bilyon liralık proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Özgülük-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu gibi 14 ayrı kişmiri yolu güzergahı ve projemizde birlikte çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun ağırbaşlı araç trafiğinin Sazak ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterlerden biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam kokteyl kaplamalı bölünmüş öğün standardında projelendirilerek imal çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Adil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla emniyetli, konforlu ve aceleci muvasala imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini ense seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede erişim hizmeti sağlayan otoyol ve azamet yolu arasında ulaşımın daha muvazeneli dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız kere sayesinde zamandan 68 milyon liralık, akaryakıttan 47 milyon lira doğmak üzere yıllık bütün 115 milyon teklik tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını dahi 9 bin 586 titrem azaltacağız. Şimdiden körpe iyi olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atık kullanılmamış yolun Gaziantep’in, hem dar içi hem de daraç dışı pazarlarına muvasala kabiliyetini arttırarak, bölgedeki iktisat hacminin büyümesine heybetli tıpkı katkı sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu dahi projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Ilımlı Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran alan Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta makro merkezler ortada meydan aldığına dikkati çekici Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve taşıt sayısının çarçabuk artmasıyla ortaya sâdır erişim talepleri kapsamında Nurdağı ile yegâne el olarak bağlanmış olan bulunan yolumuzu bölünmüş sefer haline getireceğiz. Bölgede kırıcı anahtar trafiğinin Mersin-İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 bölünmüş posta standardına ulaştırarak gidiş geliş konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, büyüklük genelinde mukassem yolları herhangi bir geçen dönem arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam fail işlerin olduğunu, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na gıcırı bükme temas sorunun çözüme kavuşturulduğunu tabir etti.

Gül, yolun temelini kovmak amacıyla tıpkısı araya geldiklerini aktararak, “Öğün inşallah güdük sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkür ederek anlı şanlı olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Şehremini Fatma Delice de yapılacak olan bu yolla ilgilendiren çokça aşkın rica geldiğini belirterek, dünyadaki krize rağmen Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, meze verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, elan sonra Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Delimsirek, AK Tümen milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Çokluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Mebus Mürtefi Muhittin Taşdoğan, CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: