Bakan Kirişci: 48 İlde 3 Milyon Dekara Andıran Mezru Alan Katıksız Afetlerden Inatçı Etkilendi

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, bu yıl 48 ilde 3 milyon dekara andıran ekili alanın tabii afetlerden hırçın etkilendiğini açıkladı. Kirişci, tabii afetlerden etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Emniyet Kooperatifi borçlarının ertelenebildiğini evet dahi taksitlendirilebildiğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tabii afetlerden kötülük gören üreticilerin yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. Gürer, konuya ilgili, Birim Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

3 MİLYON DEKARA YAKIN KAYRAN SAF AFETLERDEN ETKİLENDİ

Gürer’in önergesine yanıt veren Icra Vekili Vahit Kirişci, bu yılın mart ve haziran ayları arasında meydana mevrut meşgul, baskın, feyezan kadar afetlerden, 48 ildeki 2 milyon 907 bin 974 dekar bitkisel üretim alanının etkilenmeni belirtti.

TARSİM SİGORTASI OLANLARIN ZARARI KARŞILANDI

Vekil Kirişci, ekincilik sigortası yaptıran çiftçilerin zararlarının, Ekincilik Sigortaları Havuzu (TARSİM) eksperleri aracılığıyla sahada yapılan hasar tayin çalışmalarının tamamlanmasının ardından TARSİM tarafından tazmin edildiğini bildirdi.

Kirişci, çiftçilere kullandırılan kredilere bahis ürünlerin yahut varlıkların 1 Eş 2020 ve 31 Aralık 2023 tarihleri ortada saf afetlerden etkilendiğinin tayin edilmesi halinde, çiftçilerin Ekincilik Bankası ve Tarım Yüreklilik Kooperatifleri’ne olan cesaret borçlarının ertelenebileceğine yahut taksitlendirilebileceğine ilgi çekti.

“ÇKS’YE KAYITLI OLMAYAN ÇİFTÇİ TARSİM’DEN FAYDALANAMIYOR”

Ömer Fethi Gürer ise konuya ilişkin zaman yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Toptan istinas ile değişen mevsim şartları tarımı direkt etkilemektedir. Tarım ve Orman Bakanı’na verdiğim istifham önergesinde Vekil, bu yılın mart ve haziran ayları arasındaki üç mahiye dönemde 2 milyon 908 bin dekar arazide kötülük oluştuğunu bildirdi. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla ilmî ve meteorolojik verilerle elan ilkin önlemler ahzetmek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde da Niğde’üstelik elmalara şişman zarar veren ürün kaybı oluştu, bununla ilgilendiren desteklerin artırılması gerekiyor. Çiftçiler, ÇKS’ye (Çifti Pusat Sistemi) kayıtlı olmadığı amacıyla, TARSİM’e dahi mukayyet olmadığı için bindi de alamıyor. Beis gören mecmu çiftçilerin zararları Cumhurbaşkanı ödeneği ile ödenmelidir.”Share: