Bakan Kirişci: “Kontratlı besi işletmeciliği ile üreticimize hem karşılık hem da gelgel garantisi vereceğiz”

Vekil Kirişci: “Kontratlı besi işletmeciliği ile üreticimize hem kıymet hem dahi hava garantisi vereceğiz”

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci Erzurum’bile

ERZURUM – Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci, bir seri mülakat ve programlara akmak için Erzurum’a geldi. Aşkale ilçesinde dolgun açış töreninde mütekellim Nazır Kirişci, “Erzurum’birlikte besi işletmeciliği olan kardeşlerimizin kontratlı besicilik yapmalarını sağlayacağız. Üreticimizin minimal 5 yıllık kişi önünü görmesini sağlayacağız. Burada hem denk hem de çalım garantisi vereceğiz” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci, şişman açılış töreni ve ‘Kontratlı Besicilik Projesi Tanıtımı’ programına gelmek üzere Erzurum’a geldi. Icra Vekili Kirişci, ilk yerine Erzurum’un Aşkale Şehremaneti binası uğrunda planlı dolgun küşat törenine katıldı.

Açılış töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci, “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız kuraklığı bu sene yaşamadık. Devlet insanı, bu ülkenin üreticileri geçmişten bugüne olduğu gibi üretme iştahından, teksir hevesinden vazgeçmedi. Ister bitkisel üretimde gerekse birlikte hayvansal üretimde üretmeye bitmeme ettiniz. Bu üretimlerinizle yemeden içmeden bu ülkeyi değil bu ülkeye mevrut 50 milyon turisti, yetmedi bu ülkeden ihraç edilerek gittiği ülkelerdeki insanları üstelik doyuran eli öpülesi insanlarsınız ellerinden ayrı ayrı öpüyorum. Canı nadir olan Avrupa’daki çiftçiler. Pandemiyi bile görünce inanın evlerinden çıkmadılar. Sayın Cumhurbaşkanımız ekincilik sektörüne özel izin çıkardı. Hepimiz üretmeye çare ettik, göndermek bir ibadettir. Bazıları çıkıp konuşuyor ‘bu büyüklük üretmiyor’ diye niteleyerek. Gözünüze, dizinize dursun. 2002 yılında nebati üretimin mecmu miktarı 98 milyondu, o dönem 65 milyon erkek vardı. Bugün ise 127 milyon üretim yapılıyor, 85 milyon doyuruluyor. Vekâlet kendisine üreticimizi destekliyoruz. Tarımsal desteklemeler yayınlandı, toplam destek miktarı melfuf bütçeyle birlikte 39.2 bilyon TL iken 54 milyara çıkardık. Sabık sene 2 bin 250 lira olan buğdayın tonuna bu sene 7 bin 450 lira verdik. Arpa, üzüm, fındık, çay tıpkı şekilde. Biz diyoruz kim sen üret yeter biz her daim senin yanındayız. Hayvancılık 2002 yılında bu ülkede takkadak 10 milyon büyükbaş efsanevi vardı. Şuanda kocabaş hayvan sayımız 19 milyona dayandı. Küçükbaş hayvan 2002 yılında 33 milyon zaman ise 58 milyona daha çok. Bağımlı ki yetmez, daha fazla üreteceğiz. Bizim 2053 hedefimiz var. 2053 hedefimizde 105 milyon nüfusumuz olacak” diye niteleyerek konuştu.

“Üreticimizin minimal 5 almanak öz önünü görmesini sağlayacağız”

Bakan Kirişci, “Erzurum’bile besi işletmeciliği olan kardeşlerimizin kontratlı besicilik yapmalarını sağlayacağız. Üreticimizin minimal 5 yıllık zat önünü görmesini sağlayacağız. Burada hem bedel hem da gelgel garantisi vereceğiz. Üreticimizin herhangi maliyetlerinde yükselme varsa mahiye adına ayrımsız kurul oturup bu çalışmayı yönetecek ve üreticimizin lehine ne varsa aynen uygulanacak. Sözleşmeli besicilik üzerine atacağımız adımlar, Erzurum bizim üzere hayvani üretimin başkenti. Hele küçükbaşta bizim geleceğimiz olan site. Bu şehre rastgele tür desteği verdik, bundan sonrasında dahi vermeye bitmeme edeceğiz. Vatandaşlarımızın ürettiklerini çalım garantisi, fiyat garantisi adına koruyucu olacağız ve onların endişelerini ortadan kaldıracağız. ÇKS e-celal uygulaması üzerinden gelişmemiş sürede tamamlanıyor” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların peşi sıra Nazır Kirişci ve katılımcılar eliyle dolgun açılış üzere kurdela kesimi yapıldı.

Share: