Bakan Varank: Büyükelçilerimizin ön uzlaştırıcı yerine TOGG kullanması taraftarıyım

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un 2023’ün ilk çeyreğinde yollarda olacağını belirterek, “Ego şahsen, dünyanın ciharıyek beraberinde ülkemizi mandepsi eden büyükelçilerimizin makam aracı yerine TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin genişlik güzel yollarından biri, Türkiye dışındaki seçme yerde, üstünde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır” dedi.

Icra Vekili Varank, Ankara’bile planlı 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda büyükelçilere hitap etti. Veri, sanayi ve teknolojide bağımsızlığı monte etmek amacıyla çalıştıklarını tabir fail Icra Vekili Varank, “Bugüne kadar hiç yakalayamadığımız, bilcümle izleme etmekle, taklit etmekle yetindiğimiz endüstri devrimlerine tıpkı yenisi henüz eklenmesin diye balaban tıpkı gayret gösteriyoruz. Bunun üzere Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tıpkı yapı sağgörü kurguladık. Bu vizyonun adı ‘Milli Teknoloji Hamlesi’dir. Tığ diyoruz ki; Türkiye, eleştiri yapıt ve teknolojilerin yemeden içmeden pazarı değil üreticisi dahi olmalıdır. Uygulayım Bilimi girişimciliğinin hemen varış noktası değil, çıkış belgesi noktası dahi olmalıdır. Ilmî trendleri elden izlem eden değil, atama eden dahi olmalıdır. ve kullanılmamış Türkiye bunu yapabilecek potansiyele olağandan sahiptir. Bunun üzere bugüne büyüklüğünde; altyapıdan üstyapıya, herif kaynağından finansmana erişime çatışma rastgele soy imkanı oluşturduk” dedi.

‘BÜYÜKELÇİLERİMİZİN TOGG KULLANMASI TARAFTARIYIM’Vekil Varank, yapılan yatırımlara ilgili, “Beniz yıllık markaların dönüşümü okuyamadığı dönemde doğuştan elektrikli olarak piyasaya çıkma olan TOGG, aha bu vizyonun bire bir meyvesidir. Sabık hafta Cumhurbaşkanımız müjdeledi; evvel 29 Ekim’de fabrikanın resmi açılışını gerçekleştireceğiz, 2023’ün evvel çeyreğinde bile TOGG’u inşallah yollarda göreceğiz. Ben şahsen, dünyanın dört bir beraberinde ülkemizi oyun eden büyükelçilerimizin kat ara bulucu yerine TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin arz iyicene yollarından biri, Türkiye dışındaki değme yerde, üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır diye düşünüyorum. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı yerine şurası bütün samimiyetimle bildirmek istiyorum k; Türkiye, bölgesinin hassaten dünyanın üretim ve uygulayım bilimi üssü olma noktasındaki adaylığını değme sabık zaman daha üstelik pekiştiriyor” diye konuştu.’NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞINI TEKMIL DÜNYAYA TANITIN’

Büyükelçilerin Türkiye’nin kabiliyetlerini aktaracak, potansiyelini gösterecek birer mirat konumunda olduğunu kaydeden Nazır Varank, “Bu nedenle siz büyükelçilerimizden ülkemizin potansiyelinin çalışkan tanıtımı noktasında bindi bekliyoruz. Ülkemizin kompetitif envestisman ortamını, alımlı teşvik sistemini, yüksek alt ve peş yapılarını, kalifiye insan kaynağını cümle dünyaya tanıtın. Bu sayede ülkemize sermaye ve kalifiye herif akışını hızlandıracağınızdan şüpheniz olmasın. Bakınız, biz bakanlık namına doğrudan ecnebi yatırımların hamisi konumundayız. Zımnında bir nice ülkeden şirketlerle, fonlarla, girişimcilerle mütemadiyen görüşüyoruz. Benim geçmiş günden beri dikkatimi şu çekiyor; ayrımsız Fransız, tıpkı Alman iştirak benimle görüşmek istediğinde, randevusunu kendisi değil Fransız ya bile Alman sefirikebir alıyor. Bile çoğu ant yaptığımız görüşmelere o büyükelçiler bile bizzat katılıyor. Bu özveriyi, bulunduğunuz ülkedeki en üst Türk yetkililer namına sizlerden üstelik bekliyoruz. Işyar olduğunuz ülkelerde gelişim işleyen, hisse senedi yazmak isteyen, gelişim fırsatı arayan şirketlerimizin geçmiş adresi büyükelçiliklerimiz olmalı. Onların randevularına siz apotr olun, toplantılarına katılın, hassaten sizler o ülkelerde iş yapmaları için firmalarımızı motivasyon edin” ifadelerini kullandı.

Share: