Bakan Varank: “Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine servet etmeye çalışıyorlar amma yemezler”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Kimi aklıevveller çıkıyorlar, Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine para etmeye çalışıyorlar amma yemezler. Bizim vatandaşlarımızın bu aldatmacalara karnı tok.” dedi.

Varank, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin birlikte katılımıyla planlı LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi Açılış Töreni’nde, iri ve hareketli Türkiye için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Yalova’nın son yıllarda üretimde balaban bir yokuş yakaladığını tamlayan Varank, ilin ihracatta üstelik gelişigüzel yıl dokunaklı oranda artış gösterdiğini ve bu oranın sabık sene 1 bilyon dolara yaklaştığını tabir etti.

LC Waikiki’nin başarılarıyla gurur duyduklarını dile getiren Varank, “LC Waikiki 4 kıta 56 ülkede 1232 mağazaya topluluk. Ego hatırlıyorum 1000’inci salon içtimai medya paylaşımınızı dahi çokça beğenmiştim. Avrupa’nın en balaban 6’ncı çul perakendecisinden bahsediyoruz. LC Waikiki faaliyette olduğu 56 ülkenin 22’sinde ilişki lideri. Deminden tığ bu başarıya ‘maşallah’ demeyelim üstelik neye ‘maşallah’ diyelim? Elden geçtiğimiz yıl 1 milyar dolarlık ihracata bir tane başına imza atan ayrımsız gruptan bahsediyoruz. Müteharrik sayısı 60 bini geçti. Hangi diyoruz tığ? Türkiye’nin refahını çoğaltmak için yatırım, istihsal, istihdam, ihracat geçişsiz. LC Waikiki’üstelik bunların kâffesi var.” diyerek konuştu.

Şirketin Yalova’daki yeni lojistik merkezinin alanının 274 bin metrekare olduğunu belirten Varank, inşaatı tamamlanan 91 bin metrekarelik, yani 62 bin tırtıl kapasiteli geçmiş bölümün açıldığını ifade etti.

Çabucak açılışı yapılan bu alanda haftalık sevk kapasitesinin 1 milyon sayı ürüne ulaşacağını tamlayan Varank, “Hep yatırımların tamamlanmasıyla bu rakamın 2 milyona ulaşmasını şirketimiz öngörüyor. Ayrıca geri hizmet merkezi 1000 vatandaşımıza dahi istihdam kapısı olacak. Bu manada LC Waikiki bugüne büyüklüğünde başardıklarıyla ve çıktı vadettikleriyle nazik benzeri teşekkürü adalet ediyor. LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezinin firmamıza ve Türkiye’ye yavuz güzel olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz hep sektörlerin katkısıyla ihracatta ruz yazmaya devam ediyor”

Icra Vekili Varank, Türkiye’nin akıbet dönemde dünyada yaşanan hep çalkantılara karşın için doludizgin, kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinin bir numara çeyrekte gösterdiği performansı tıpkısı aşama öteye taşıyarak ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüdüğüne, OECD ve G20 ülkeleri beyninde arz erdemli büyümeyi yakalayan ikinci büyüklük olduğuna dikkati çekici Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Son 7 çeyrektir bitmeme eden tahaccüm serisi esasta bu başarıların doğru olmadığının üstelik yeryüzü net göstergesi. Türkiye’nin sonuç dönemde yakaladığı ivmenin tıpkısı gayrı konkre göstergesi bile temas ay kullanılmamış rekorlar facia ihracatımız. Sonsuz kötümserlik pompalayanlara temerrüt, ülkemiz kötü yukarı bütün sektörlerin katkısıyla ihracatta tarih yazmaya devam ediyor. Bittabi buradaki arslan paylarından biri hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne ait. Amade giysi ve konfeksiyon sektörü, 20 bilyon doları aşan ihracatıyla 2021 yılının genişlik haddinden fazla dış satım fail 4’üncü sektörü olmayı başardı. Her hangi büyüklüğünde bu rakamlar iyi gibi gözükse üstelik hazır çul sektörümüze aslında bu rakamların yakışmadığını düşünüyorum. Bizim hazır çul sektöründen beklentimiz güvenli olun bundan haddinden fazla daha aşkın. Türkiye icap pazarlara olan yakınlığı gerekse dip tecrübesiyle sektörde şanlı avantajlara cemaat. Bu manada bizim daha cevval olmamız gerekiyor.”

Varank, tedarikçi olmaktan tezayüt ülkenin kişi markalarını çıkarması, dijital ve yeşil teknolojilere envestisman yapması gerektiğine dile getirdi.

AR-GE ve tasarımın amade giysi sektörünün olmazsa olmazlarından olduğunu belirten Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu manada tığ daima sektörün yanınızdayız. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı namına firmaların kendi bünyelerinde kurduğu AR-GE ve tasarım merkezlerine cazibeli destekler sağlıyoruz. Yenilikçi projeleri KOSGEB ve TÜBİTAK eliyle desteklemeye bitmeme ediyoruz. Bunların birlikte uluslararası desteklerle üstelik sektöre cesim altyapıları kazandırmak amacıyla kaynaklar oluşturuyoruz. Söz Gelişi 21 milyon avro bütçeli hazır çul ve nesiç sektörünün dijital dönüşümü projesi ile KOBİ’lerin sayısal yetkinliklerini geliştirebilecekleri benzeri eşkâl oluşturduk. Bu kalıp tarafından KOBİ’ler bire bir yandan dijital yetkinliklerini artırırken diğer yandan dünyaya entegre olma şansı yakalıyorlar.”

“Eller kabilinden ‘Siz bu işleri artık bırakın’ demiyoruz”

Bakan Mustafa Varank, his organize sanayi bölgeleriyle nesiç ve amade giysi firmalarına eskimemiş yatırım alanları açtıklarını, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’üstelik kurdukları nesiç kentler marifetiyle firmalara kullanılmamış sahalar kazandırdıklarını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile başlattıkları Çalışan ve Üreten Çoluk Çocuk Programı kapsamında 36 ilde 175 üretimevi düz yazı ettiklerini bildiren Varank, şunları rapor etti:

“Gördüğünüz kabil biz eller kadar ‘Siz bu işleri bundan sonra bırakın’ demiyoruz. Biliyorsunuz vakti zamanında bizim birlikte partimizde siyasa yapmış Mualla Babacan, oluşum sektörü bu tecrübeleri gayet gani agâh, sektörün temsilcilerini toplayıp ne diyordu biliyor musunuz? ‘Tekstil sektörünün geleceği namevcut, konfeksiyon sektörünün geleceği yok, buralardan çıkmanız lazım, bizim eksantrik alanlara yönelmemiz geçişsiz.’ diyordu. Ama tığ tabiatıyla ki o arkadaşları dinlemedik. Biz yolumuza kararlılıkla devam ettik. Onları dinlemiş olsaydık demincek muvakkat kalırdık. Türkiye’nin bildirme kocaman sektörlerinden biri olan, milyonlarca vatandaşımıza istihdam sağlayıcı oluşum sektörü bile çöker giderdi. Yine tıpkısı yoldaş hangi diyordu biliyor musunuz? Tersanecileri toplayıp diyordu ki ‘Bakın bu tersane işlerinden dahi çıkmamız lazım. Sefine inşası artık yük benzeri kürsü. Buralara yatırım yapmamanız geçişsiz.’ Amma bugün geliyorsunuz Yalova’ya bakıyorsunuz, şu anda Avrupa’nın yeryüzü teknolojik gemilerini ne gemilik yapıyor? Yalova’daki tersane yapıyor. Bugün hidrojenle çalışan, elektrikle etkin, hibrit tekneleri Yalova’daki tersaneler üretip Yıldız Avrupa ülkelerine dış satım yapıyor. Onun amacıyla bakıyorsunuz aynı takım aklıevveller çıkıyorlar, Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine mal etmeye çalışıyorlar amma yemezler. Bizim vatandaşlarımızın bu aldatmacalara karnı tok.”

Varank, yaşanan sıkıntılar olduğunu belirterek, “Bunları bizler üstelik görüyoruz. Tutum yönetimi namına bunları yermek üzere elimizden mevrut temas şeyi ortaya koyuyoruz. Sizlerle daim müzakere halindeyiz. Şunu açık yürekle söylemek istiyorum; dünyada yaşanan bu sıkıntıların aşılmasını sağlayacak tecrübeye, özveriye, beceriye topluluk Topluluk İttifakı’ndan eksantrik tıpkısı politik mantalite bu ülkede yok. Türkiye’nin önünü açacak, Türkiye’yi ikinci yüzyılına taşıyacak biricik şef dahi şu anda Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

“Tığ aileyi savunmaya Allah’ın izniyle bitmeme edeceğiz”

Icra Vekili Varank, LC Waikiki ile ilişkin bire bir anısını aktarırken, alışveriş yaptıktan bilahare aracıyla mağazanın tabelasına yanlışlıkla çarptığını, telefonunu bırakarak masrafı diremek istediğini ancak elan sonraları kendisini arayan firma yetkililerinin şirketlerinden aksata yaptığı üzere bahtiyar olduğunu söylediğini anlattı.

LC Waikiki’nin içtimai ağırlık sahibi aynı müşareket olduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Yaptığı hayırlarla herkese kat sayı olan benzeri kol ama buraya gelirken tıpkı veri okudum ve bu işe de imza attılarsa, selen doğruysa ego kendilerine teşekkür gitmek istiyorum. Takım, çalışanlarına benzeri e-posta göndermiş ve demiş kim ‘Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı fail işaretleri kullanmayın. Bunlarla ait ürünleri üretmeyin. Zira bizim hassasiyetlerimiz var, sorumluluğumuz var.’ Dünyada benzeri LGBT dayatması varken, tıpkısı cinsiyetsizlik dayatması varken LC Waikiki’nin bu inisiyatifi almasını birlikte ego çok değerli buluyorum ve kendilerine haddinden fazla teşekkür ediyorum. Kimesne kusura bakmasın, siz hangi yapıyorsanız yapın ama cinsiyetsizliği dayatırsanız, karı mefhumunun altını oymaya bitmeme ederseniz ki tığ dahi kimseye ‘eyvallah’ demeyiz, bunun karşısında dururuz. Hakeza markaların gerisinin geleceğine üstelik inanıyorum. Biz aileyi savunmaya Allah’ın izniyle devam edeceğiz.”

Programa, Yalova Valisi Muammer Erol, DÜRÜST Öğür Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Uray Başbuğ Vekili Mustafa Sıngın, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Muğlim Bağatar ile çekicilik müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Share: