Balaban Önder Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik ve Yalova’da törenlerle anıldı.

Bursa’da, Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirilen törende Ilbay Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal ile siyasi partilerin temsilcileri anıta çelenk bıraktı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı göndere çekilip, yarıya indirildi.

Kentte adeta hayatın durduğu 2 dakikalık ihtiram duruşu sırasında vatandaşlar bulundukları yerlerde anmaya katıldı.

Eskişehir

Eskişehir Valilik Meydanı’ndaki törene, Vali Erol Ayyıldız, SELIM Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Çiğ Aydınlık Süllü ve Yengi Çakırözer, MHP Eskişehir Milletvekili Kip Nurullah Aynaz, Garnizon Komutanı Çekicilik Orgeneral Saf Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Vazıh Ünlüce, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının peşi sıra sirenler eşliğinde imtina etmek duruşunda bulunuldu.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Balıkesir

Balıkesir’deki tören, Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirildi.

Programa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Çekicilik Tayyareci Tuğggeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, İl Güven Müdürü Hasan Onar, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, askeri erkan, İlçe kaymakamları, ofis müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, toplum örgütü ve bakış başkanları, siyasal parti temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasının arkası sıra saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde ocumak duruşunda bulunuldu.

Trafikte olanlar, araçlardan inerek kaçınmak duruşuna katıldı.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali İlhami Patal, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk Anıtı’nın yanı sıra meşaleler yakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Askeri takım eşliğinde İstiklal Marşı okunarak, Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Etkinlikte, ofis amirleri ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

Kütahya

Kütahya’da, Ilbay Mualla Çelik, Gelgel Çeri Terbiye Sancak Komutanı Gelgel Piyon Sancak Necati Gün ve Şehremini Bilen Işık, Yengi Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla tören düzeni üyeleri ile vatandaşlar, ürkmek duruşunda bulundu.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Vali Kemal Kızılkaya ve Belediye Başbuğ Vekili Melek Mızrak Subaşı ile siyasi parti temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.05’te iki dakikalık kaçınmak duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende, Türk bayrağı göndere çekildi. Elan sonradan Şeyh Edebali Hars ve Kurultay Merkezi’nde yâd programı düzenlendi.

Tören, şiirlerin okunması, öğrenciler vasıtasıyla hazırlanan oratoryo gösterisinin ardından “Atatürk’ün Hayatı” mevzulu sinevizyon gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Programlara, kat amirleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri, askeri erkan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

Yalova’da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saat 09.05’te iki dakikalık imtina etmek duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde anma programı yapıldı.

Törene, Vali Muammer Erol, Garnizon Komutanı Miralay Kavga Topuz, Belediye Başbuğ Vekili Mustafa Güre, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, gelgel müdürleri, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Share: