BALIKESİR – 6. İda Ultra Maratonu başladı

Çanakkale ve Balıkesir mülk sınırları içindeki Budala Dağları’nda bu yıl 6’ncısı planlı “Kar Spor İda Ultra Maratonu” başladı.

Edremit Belediyesi öncülüğünde 25 ülkeden 1700’e mümasil sporcunun katıldığı maratonun başlangıcında, 3 Ara Dünya Engelliler Haset zımnında sakat sporcular birlikte kayran aldı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi ortada 110 kilometrelik “İda Ultra”, 66 kilometrelik “Half Ultra”, 36 kilometrelik “Run Zeus” ve 15 kilometrelik “Köy Koşusu” kategorilerinde gerçekleştirilen organizasyonda atletler, bahardan kalma tıpkı havada dereceye girebilmek için ter döküyor. Yarışların ilk kilometreleri dronla görüntülendi.

Aeneas Firez Rotası’nın ilk kez sporculara açıldığı koşunun startını veren Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, sporculara muvaffakiyet diledi.

Ayvacık’ın, Hırt Dağları’nın eteklerinde oturmuş benzeri kaza olduğunu belirten Eker, “Aile sahipliği yaptığımız amacıyla çok mutluyuz. Anadan Görme ağıl geldi ve uluslararası boyutta olması bizim için sonuç aşama balaban.” dedi.

Organizasyonu ana sponsoru Kar Spor’un Umumi Heyet Başkanı Selami Alaftargil de hakeza tarihi benzeri bölgede, doğasıyla haddinden fazla güzel bir ortamda bulunmaktan Kar Spor ailesi namına çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Çelik Ağababa, 17 köyden güzeşte ve 4 ayrı parkurdan oluşan yarışların, Türkiye’nin yer fena hâlde coğrafyalarından birinde koşulduğunu tabir ederek, ati sene sportmen sayısının 2 bini geçeceğine inandıklarını anlattı.

Köy Koşusu’nda sabık yılın ikincisi ipi arz önde göğüsledi

“Koşan eş” yerine maruf 63 yaşındaki sakat sporcu Eksiksizlik Hususi, Acun Engelliler Haset’nde bu manalı yarışta bulunmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirtti.

Özel, 12 senedir ultra maraton koştuğu bilgisini vererek, şöyle bitmeme etti:

“İlk ultra maraton koşucularından biriyim ve ‘Koşan adam’ Kemal Hususi adına bu parkuru inşallah dimdik ayrımsız şekilde bitirmeyi düşünüyorum. Engelli yerine bu parkurlarda çapmak çok print. Zira dara sorunu çokça balaban. Branş ampute olanlar amacıyla bu dengeyi çözmek çok ağırlık ama antrenmanlarla bunu minimuma indirmeye çalışıyoruz. Umarım burada da yine kudretli olurum.”

Maratona İzmir’den katılan Gökhan Oktay, ilk kez bu organizasyonda yer aldığını ve haddinden fazla coşkulu olduğunu dile getirdi.

Sporculardan Gülşah Kele ise Erzurum’un karlı dağlarında antrenman yaparak bu yarışa katıldığını aktardı.

Koşmayı sevdiğini vurgulayan Kele, “Koyun Bakışlı Dağları dört dörtlük. Haddinden Fazla güzel tıpkısı parkur, haddinden fazla adamakıllı bire bir organizasyon ve burada düzlük almak beni bahtiyar ediyor. Koşturmak beni bahtiyar ediyor. İnşallah elimden geleni yapıp domuzuna tıpkı akıbet sağlayacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

Köy Koşusu’nu 1 saat 10 dakikayla birinci tüketici sabık yılın ikincisi Mehmet Entelektüel Gör, sonsuz koştuğunu anlatarak, “Sefer yarışları, ultra maraton… Güzeşte yıl bu parkuru koştum. Yağmurlu ayrımsız güne balya gelmiştik, balçıktı. Güzeşte yıl ikinci olmuştum. Bu yıl az buçuk daha çekicilik iyiydi, gaz yuvarı de elan iyiydi. Bu sene bir numara oldum.” diye konuştu.

Kar Spor İda Ultra Maratonu umum parkurların tamamlanmasının ardından yarın Edremit ilçesine sadık Sıngın Mahallesi’ndeki dürü töreniyle sona erecek.

Share: