Balıkesir haberi | TED’in 41’inci meşalesi Bandırma’da yandı

Balıkesir’in Bandırma İlçesinde Türk Yetişek Derneği’nin (TED) 41’inci kolejinin kuruluşu törenle gerçekleştirildi. Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Erdek Kaymakamı Atakan Atasoy, Bandırma Belediye Reisi Miğfer Tosun, TED Umumi Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Bandırma Koleji Kurucusu Garaz Ercili ile haddinden fazla sayıda çağrılı ve ege katıldı.

Açılışta konuşan Selçuk Pehlivanoğlu, “Bize sorumluluklar bırakılmış, bu iyice vatanın kurduğu terbiye alanındaki geçmiş sivil topluluk olma sorumlulukları mevdu. Ilk bize denmiş kim ‘bu milletin evlatları misyoner okullarının elinde’ 1920’lerde Türkiye’nin tamamında 28 şerha lise var, 500’ün üzerinde misyoner okulu var amma evlatlarımızın oraya gitmemesi üzere kalifiye eğitim vermeniz lazım demişler. Ecnebi dilde terbiye vermekten biperva amma milli şuurdan uzaklaşmadan eğitim vermekten bahsediyorum. Onun içindir kim bir numara görevimiz ülkenin değme tarafına meşalemizi dayanmak ergin. İkinci olarak bize demişler ki vakit kaybetmeden imkanı olan insanları değil, imkanı olmayan insanları saymak zorundasınız. Zira sokakta düğürcük satanın çocuğunun gözündeki pırıltı zat günahsız evlatlarımıza adil yakınlıkta olmazsa bu ülkenin, bu milletin bol bolamat içindeki geleceğinden bahsedemeyiz. Onun içindir kim biz hem okullarımızda burslar hem birlikte umumi forma kendisine bursalar veriyoruz ve ilkokuldan aldığımız finansal imkanı olmayan öğrencilerimizi üniversitenin sonuna büyüklüğünde okutuyoruz.Allah’ıma şükürler olsun kim bugün 4 bin evladımıza el uzatıyoruz. Bunların tahminî yüzde 35-40 tababet kazanıyor, bire bir o kadarı mühendislik kazanıyor ama değme şeyden önemlisi bu vatan âdem kazanıyor, bunu unutmayalım. Ben gelişigüzel zaman millî kanallarda söylüyorum; Eğer rahmetli babam ilkokulda oradan kalkıp Ankara’daki Kızılay Şefkat Yurdunda kalmasaydı, elindeki kemirmek karnesiyle Hergele Meydanı’na gelişigüzel bölüm aşındırmak yemek üzere yürümese ego burada değildim. Dolayısıyla benim çocuğum büyüklüğünde milletin çocuklarına değer vermezsek hatta onlara çok değer vermezsek, onlara sahip çıkmazsak bu ülkenin geleceğinden bahsedemeyiz. Bittabi ki meşrut vatanını, toprağını, insanını seven ayrımsız yetiştirebilmek. İnsanları varlıklı fukara diyerek ayırmadan, nerede doğdu nerede oturuyor diyerek ayrıştırmadan, annesinin babasının çul tarzı lacerem diyerek parçalamadan ama değerlerine tutkun, ilkelerle donatılmış fertler yetiştirmekten bahsediyorum” dedi.

“4 BİN EVLADIMIZA EL UZATIYORUZ”

Kaynakların akilane kullanılmasına vurgu yapan Pehlivanoğlu, “Bugün Türk Eğitim Derneği namına Milli Eğitim Bakanlığımızla karye okullarındaki kestirmece 650 karye öğretmeniyleyiz. Karı karye öğretmenlerine, akademik içtimai destek programı uyguluyoruz. Bugün Milli Yetişek Bakanlığımızla bu arada liyakatsiz okulları liyakatli açmak için ciddi miktarda projeler gerçekleştiriyoruz. Biz çünkü bu ilkenin evvel sivil sosyete örgütüyüz. Cenabıhak şans ederse dokunmadık bala bırakmamaya çalışıyoruz. Burada velililerimiz varsa çocuklarımızın giydiği temas kıyafetten kazandığımız serencam kuruşuna kadar değme şeyi bu ülkenin imkanı olmayan çocuklarına harcıyoruz ve helal olsun diyoruz. Esas üçüncü meselemiz; eğitimdeki toplumsal adalettir. Maatteessüf ülkemizde, bu adamakıllı vatanda bibi genişlik nazik toplumsal adaletsizliği eğitimde yaşıyoruz. Testle tost arasına sıkıştırılmış, zihnî benzeri soykırımla körlemeden muhatap düçar, bire bir zürriyet yetiştirmeye çalışıyoruz amma unuttuğumuz tıpkı tafsilat var. 21’nci yüzyılda hiçbir uğraş silahla yapılmıyor, zihinle yapılıyor. bir tane Nobel almış değerimiz ve kıymetimiz yerine 1000 şerha olması gerektiğini unutmamalıyız. Devletimiz yeryüzü şişman kaynağı eğitime harcıyor ama çıktıyı ongun görmek zorundayız. Kaynaklarımızı akilane sarmak mecburiyetindeyiz. Evlatlarımızı kurslara mahkum değil, okullara ilişkin, öğretmenlerin kıymetli olduğu, okulun nadir olduğu bire bir yapıya sarmak mecburiyetindeyiz. Hayatlarının inkılap noktalarını iki pare sınavı geçmeye nezretmek mecburiyetinde bırakılan, annelerin kolunda kalmış bir tane bileziği feda etmek mecburiyetinde bırakılmayan eğitim bilimi sistemlerine ihtiyacımız var. Ego millî kanallarda de söylüyorum. Eğitim alanında dikkat etmemiz müstelzim husus binlerce sorunumuz namevcut. Eğitim olsun, tümce olsun kâfi. Eğitime ihtiyacımız var, sisteme ihtiyacımız var. Çünkü unutmayalım kim bu milletin evlatları bize emanettir. Kaynağa harcadığımız kadar çıktıya muhtaç olduğumuzu unutmayalım. Eğitimde sosyal adaleti tedarik etmek için imkanı olmayan çocuklarımızı nitelikli eğitmemiz gerekir. Türk Eğitim Derneğindeki eğitim bilimi sistemi şudur; bize bakarak değerleri olmayan bire bir toplum yaşamaz. Nedir değer? İnancı ve kültürü olmayan aynı sosyete yaşamaz. Bize göre cumhuriyet altını kazanımlarıyla donatılmamış tıpkısı toplumda varlık bulamaz. Bu nedir? züppe olmadan vazıh olmaktır. Çağdaşlığı yakalayıp, değerlerinde ilkelerinle ileriye yürümektir” diye niteleyerek konuştu.

TUKSAL: KARARLIYIZ, İNANÇLIYIZ

TED Bandırma Koleji Kurucu Vekili Ayben Ercili Tuksal dahi konuşmasında eğitimin önemine belen ederek şunları söyledi:

“İnsanlar üzere ant çok değerlidir. Bu değerli zamanınızı bize ayırdığınız amacıyla haddinden fazla teşekkürname ederiz. Sizleri okulumuzda görmekten çok mutluyuz. Bugün gelişigüzel yürüyeceğimiz bu yolda önce adımı atmanın verdiği heyecanı sizlerle sarılmak istiyorum. Geleceğin Mimarları Zer öğretmenlerimiz, gözlerinizdeki düş ışıkları ile sizlere dirilik edilen, bu süfli kalplerin hayata hazırlanmasında bildirme nazik rehber sizler olacaksınız. Bizim görevimiz de  yarınlarımız amacıyla bugünün aşağılık yüreklerini arz bereketli şekilde eklemek ve bilgiyle donatmaktır. Varlığınız bizim arz iri gücümüzdür. Siz görüntü edeceksiniz biz hayalinizdeki hedefe revan yolu nesir edeceğiz. Hepimiz, iyicene vatanımızın dinç, yenidünya düzenine göl ayağı uydurmuş,  muasır medeniyet çizgisini aşmış ve seçkin alanda iri ülkeler ile rakiplik edebilecek noktaya mevrut bir durumda olmasını istiyor, bunun üzere mücahede ediyoruz. Türk Terbiye Derneği’nin 41.meşalesini taşımaktan itibar duyuyoruz. Ted meşalesini ülkemize uygun şekilde derneğimizin önderliğinde taşıyacağımıza saraka veriyoruz. İddialıyız, kararlıyız, inançlıyız, tığ Ted’liyiz. Ati bizim, gelecek hepimizin. Umutlarımız çocuklarımızla yeşerecek.”

Ilbay Şıldak, Komutan Yılmaz, Ilçebay Aksakal ve Belediye Reisi Miğfer Boğa üstelik açılışta birer istişare yaparak berceste olması dileklerinde bulundu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin peşi sıra tören düzeni üyeleri okulda öğrencilere verilen sınıfları gezerek eğitim, tedrisat üstüne yetkililerden bilgi aldı.

Share: