BALIKESİR – Şavalak Dağları’nda koşulacak olan 6’ıncı İda Ultra Maratonu yarın başlıyor

Kazdağları, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi Kaçıngan Mahallesi beyninde gerçekleştirilecek 6. İda Ultra Maratonu’nda 25 ülkeden 1663 koşucuya familya sahipliği yapacak.

Kar Spor İda Ultra organizasyonunun basın toplantısı, Çekingen Mahallesi’ndeki ayrımsız termal otelde gerçekleştirildi.

Edremit Şehremini Selman Hasan Aslan, toplantıda yaptığı konuşmada, Edremit’in tanıtımına ultra maratonun büyük katkısı olacağını söyledi. Sporcuların 17 köy ve kırsal mahallenin içinden, 77 endemik bitkinin bulunduğu 1700 metre rakımlı Kazdağları’ndan geçeceğini tamlayan Aslan, şöyle konuştu:

“Aeneas Ekin Rotası ilk kez sporculara açılmaktadır. Kuzey Ege’dahi düzenlenen yegâne ultra maratondur. Çanakkale’den Balıkesir’e koşuyoruz. Dağdan denize, Yeşilyurt’tan Cesaretsiz’ye ilerliyoruz. Yeşilden maviye, Kazdağları’ndan Edremit Körfezi’ne iniyoruz. Rotası çok hususi tıpkı programdayız. Bu rota; Paris’in çobanlık yaptığı dağlardan, Aeneas’ın posta gittiği diyarlardan, Homeros’un İlyada’sında yazdığı topraklardan mazbut. Bu güzergah ile Aeneas firez rotasına dokunulacak.”

Kar Spor Umumi Heyet Başkanı Selami Alaftargil birlikte markaları altında İda Ultra’yı 25 ülkeden sporculara ulaştırmaktan büyük çekicilik duyduklarını anlattı. Alaftargil, “Uluslararası alanda büyüyerek devam fail ve dünyada tanınırlığı olan bu organizasyonla spora ve sporcuya özden destek vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Çelik Dede ise bu sene 6’ncısını düzenledikleri Kar Spor İda Ultra’nın, dünyanın arz oylumlu spor etkinliklerinden ve çığır koşularından biri haline geldiğini ifade etti.

Aeneas kültür rotasının tıpkı bölümünün dahi kullanılacağı organize erte sabah Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyünden başlayacak. Sporcular iki devir sürecek organizasyonda Köy Koşusu (KOK 15K), Run Zeus (ZAMAN 36K), İda Half Ultra (İHU 66K) ve İda Ultra (İDU 114K) parkurlarını geçecek.

Share: