Balıkesir’de temiz üreticilerine 3 bin kapçık dağıtıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yoluyla kentte saf üreticiliği yapanlara 3 bin kapçık desteği verildi.

Türkiye Halis Yetiştiricileri Suret Birliği Başkanı Işıklı Mecnunca, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı ve Katışıksız Ürünleri Üretim Merkezi’nde kapçık dağıtımı üzere düzenlenen törende, arıcılara akilane alanların ve doğru girdilerin realizasyon edilmesi gerektiğini söyledi.

Küresel iklim değişikliğinde insana en zaruri olan şeyin sili olduğunu tamlayan Delice, şöyle konuştu:

“Üç arımızın ıslahı bitirilmiştir, beş arımızın de ıslahat çalışmaları dört sene evvel başlatılmıştır. Ağırbaşlı tıpkı ekibimiz var, biz arılarımızın, bulunduğu alanlarda korunup ıslahının yapılması tarafındayız. Yoksa dünyada öz varlığı konusunda ve bal üretiminde ikinci sırada, çam balında birinci sırada olmamıza rağmen Arjantin’den, ABD’den, Almanya’dan öz getirip dağıtılmasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Bu nedenle Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalara kapela çıkartıyor, teşekkür ediyoruz.”

Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz üstelik kentteki arıcılara herhangi bir ahit bindi olacaklarını dile getirdi.

Amaçlarının arıcıların maliyetlerini azaltıp heveslendirmek olduğunu tabir eden Yılmaz, “Balıkesir’üstelik ızdırap balcı yoktur. Balıkesir, balın sunu iyisini üretir. Balıkesir’den balı al, sıhhati şifayı bul mantığıyla altyapıyı hep bu arada oluşturmamız lazım.” diye niteleyerek konuştu.

Yılmaz, arıcılıkla ilişkin ayrımlı projelerin ilerleyen süreçte hayata geçirileceğini da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Balıkesir’in site merkezi ve ilçelerinden mevrut arıcılara 3 bin kapçık dağıtıldı.

Törene, Karesi Kaymakamı Dayanıklı Arslanbaş, Altıeylül Belediye Reisi Hasan Orion, Karesi Şehremini Dinçer Orkan, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Erkan Parafin ile günahsız üreticileri katıldı.Share: