Baran İstanbul’u esir aldı! İşte mahdut geneli hava durumu raporu

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve doğu su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Küçük Asya, Şark Akdeniz, Maşrık Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ibik kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; kuzey, bağırsak ve garp kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece altında, doğu bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette, Marmara, Yıldız Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Şarki Rum’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerli sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara alın (larpadak sel, su baskını, saika, yağmur simultane kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli namına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin kuzey ve şark çevrelerinin sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Iye kıyılarında kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Şarki Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı bora ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın gün batısı ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Eskişehir dış havza genelinin fasılalı bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şarki ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, kesim genelinin fasılalı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kesim genelinin espaslı bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın şarki ilçelerinde domestik yerine akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, mıntıka genelinin fasılalı boğanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.Share: