Bartın haberi! KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Adap, Bartın’da madendeki patlamaya ilgilendiren konuştu Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Mütehammil Yol Yordam, Bartın’bile madendeki patlamaya ait ilişik, ” Türkiye’üstelik olduğu kabilinden Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bile bugün nazik bir matem ve çeki havası oluştu.” dedi.

Töre ile beraberindekiler, Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği’ni ülfet etti, komutan Gazi Mehmet Güç’dan çalışmalar karşı bilgelik aldı.

Şehit ve gazileri ile aynı araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Töre, güzeşte tün Bartın’da beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamayı hatırlatarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da önceki olsun dileğinde bulundu. Patlamada hayatını kaybedenlerin martir olduğunu belirten Yol Yordam, şöyle konuştu:

“Bartın’üstelik meydana mevrut olay, bilcümle milletimizi ve içten üzmüştür. Eroin kazaları ve depremler maatteessüf milletimizin kaderi olmamalıdır. Hem depreme karşı hem dahi bu garip mugayir beyaz zehir arama kazılarında daha dikkatli olmamız gerekiyor. Onlar da şehittir, kaza şehididir, aksiyon başında çoluk çocuklarına himmet parası alaşağı etmek isterken böyle tıpkı kaymakamlık sonucu hayatlarını kaybetmişler. Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti ruhlu benzeri ülkedir kesin ailelerine cemaat çıkarak müzaheret edecektir. Milletimizin dayanışmasıyla bu nev acılarımızın sarılması daha suratlı olacaktır. Türkiye’üstelik olduğu kabilinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dahi zaman büyük ayrımsız matem ve sıkıntı havası oluştu.”

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mücadelesini anlatan Yol Yordam, şunları kaydetti:

“Anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ sözleri dünyaya ışık yaymaktadır zira görüyoruz güvenlik konseyinde yuvalanmış emperyalist gâh ülkeler kendilerini asayiş konseyi koymuşlar amma bu güvenlik konseyi üyeleri bir zamanlar gelip o Urfa, Antep ve Maraş’ı işgal etmişler. Bizler klan yazarak bu yayılımcı güçlere karşı mücadele etmişiz. Akarsu uyuyan düşman uyumaz. Bu nedenle bu kez bizi içerden çökertmeye çalışıyorlar. Kendilerini karşımıza direkt çıkamayınca bu posta içimizde bazen yıldırı örgütlerini besleyerek Türk milletini içerden bölmeye çalışıyorlar. Türk milleti açıkgöz olacak. Milli bağlanak ve beraberliğimiz sonsuz olacaktır.”

Konuşmanın peşi sıra Toplum Örgütü Başkanı Zor, Yol Yordam’ye bergüzar taktim etti.

Etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan Balığı, Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Şanlıurfa Büro Başkanı Hasan Aslan ve şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Share: